Artykuły

 1. Artykuły:

 2. Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i poznać inne zabytki tego miasteczka. Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Zobacz więcej

 3. Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już serialem Ojciec Mateusz. Miliony widzów mogą oglądać okoliczne atrakcje na ekranach telewizorów. Warto jednak wybrać się tu osobiście. Co warto wówczas zwiedzić w Sandomierzu?

  Zobacz więcej

 4. Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów. Co warto zwiedzić w Leżajsku?

  Zobacz więcej

 5. Co warto zwiedzić w Przemyślu

  Choć mało kto o tym pamięta, Przemyśl jest jednym z najstarszych i obfitujących w zabytki miast Polski. A do tego prawdziwym kulturowym tyglem. Co warto zwiedzić w Przemyślu?

  Zobacz więcej

 6. Co warto zwiedzić w Kłodzku?

  Ziemia kłodzka znana jest z otaczających ją gór i świetnych uzdrowisk. Sercem regionu jest Kłodzko ze swą sławną twierdzą. Jednak to malownicze miasteczko ma do zaoferowania wiele więcej niż dawne fortyfikacje. Co warto zwiedzić w Kłodzku?

  Zobacz więcej

 7. Zwiedzanie Krakowa i okolic

  Pierwsza wizyta w tym mieście sprawia, że już wiemy dlaczego królowie polscy wybrali je za swoją siedzibę. Druga, zachęca nas do dalszego poznawania Małopolski i zagłębiania jej tajemniczego klimatu. Wizytując po raz trzeci i kolejny, zaczynamy czuć się tam jak u siebie.

  Zobacz więcej

 8. Co warto zobaczyć w Kamieniu Pomorskim?

  Nieopodal wyspy Wolin, nad rzeką Dziwną leży Kamień Pomorski - jedna z nadbałtyckich średniowiecznych perełek. Jadąc do Świnoujścia czy Międzyzdrojów warto zahaczyć o tę urokliwą miejscowość. Co warto zwiedzić w Kamieniu Pomorskim?

  Zobacz więcej

 9. Co warto zwiedzić w Łodzi?

  Łódź kojarzy się przede wszystkim z ponurymi obrazkami włókienniczych fabryk. A szkoda, bo miasto było niegdyś kulturowym tyglem, szczycącym się przepięknymi willami, rezydencjami i świątyniami. Co warto zwiedzić w Łodzi?

  Zobacz więcej

 10. Nowy Dwór koło Koronowa

  Urokliwy zakątek w województwie kujawsko-pomorskim. Miejscowość położona w okolicach Zalewu Koronowskego, bogatego w leśne tereny, malownicze szlaki do wędrówek konnych. Nowy Dwór jest miejscem przyciągającym młodych miłośników jeździectwa oraz szukających chwili oddechu na łonie natury.

  Zobacz więcej

 11. Atrakcje turystyczne Pomorza Gdańskiego

  Pomorze Gdańskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów naszego kraju. Przyjeżdżając nad morze warto zobaczyć coś więcej, niż kawałek wybrzeża. Jakie są atrakcje turystyczne Pomorza Gdańskiego?

  Zobacz więcej

 12. Co warto zwiedzić w Ustroniu?

  Ustroń na przestrzeni wieków diametralnie zmienił swoje oblicze. Jednak mimo upływu lat i przemiany w nowoczesne uzdrowisko, nie stracił uroku małej góralskiej wioski. Ale zacznijmy od początku…

  Zobacz więcej

 13. Borne Sulinowo – nie tylko dla miłośników militariów

  W centralnej części Pojezierza Drawskiego, w otoczeniu kompleksu leśnego, nad południowym brzegiem Jeziora Pile położona jest miejscowość, o której oficjalnie nie mówiło się aż do 1992 roku.

  Zobacz więcej

 14. Co warto zwiedzić w Rzeszowie?

  Choć Rzeszów na tle obleganych przez turystów Krakowa, Gdańska czy Warszawy wypadać może blado, nie warto go ignorować. Pod okazałym zamkiem Lubomirskich, na malowniczym rynku i w cieniu rzeszowskich deptaków bije serce południowo-wschodniej Polski. Kto ominie to miasto, ten niewątpliwie wiele straci. Co warto zwiedzić w Rzeszowie?

  Zobacz więcej

 15. Co zwiedzić na Mazowszu?

  Mówiąc o Mazowszu, często myślimy o Warszawie. Tymczasem sprowadzanie całego regionu do jego stolicy jest ogromnym błędem. Poza Warszawą znajduje się ogrom atrakcji, od przyrodniczych po folklorystyczne. Co zwiedzić na Mazowszu?

  Zobacz więcej

 16. Atrakcje turystyczne w Suwałkach

  Suwałki w powszechnej świadomości funkcjonują jako polski biegun zimna. Rzeczywiście, zimą na północno-wschodnich krańcach naszego kraju temperatury osiągają zatrważająco niskie wartości. Jednak sprowadzanie tego miasteczka do roli meteorologicznej ciekawostki będzie dla niego krzywdzące. Co warto zwiedzić w Suwałkach?

  Zobacz więcej

 17. Szczyrk – nie tylko dla aktywnych

  Szczyrk zachęca przyjeżdżających bardzo bogatą ofertą turystyczną. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby lubiące aktywny wypoczynek jak i te, które preferują spędzanie wolnego czasu bez zbędnego wysiłku, pieszymi wycieczkami po górskich szlakach. Bogactwo tej urokliwej miejscowości przyciąga turystów, aby nie tylko zimą, kiedy rusza narciarskie szaleństwo, ale również latem.

  Zobacz więcej

 18. Atrakcje turystyczne Wieliczki

  Turyści przyjeżdżają do Wieliczki przede wszystkim dla słynnej kopalni soli, często wpadając tu na chwilę podczas wyjazdu do magicznego Krakowa. Tymczasem warto zatrzymać się tu nieco dłużej, by docenić urok tego miasteczka. Co warto zwiedzić w Wieliczce?

  Zobacz więcej

 19. Z wizytą w Chorzowie

  Śląsk to nie tylko kopalnie i fabryki. Choć przemysł odgrywa niewątpliwie ogromną rolę w życiu Ślązaków, nie zapominajmy o bogatej tradycji i kulturze tego regionu. Chcąc wybrać się na jej spotkanie pojedźmy do Chorzowa. Kilka dni spędzonych w tym mieście pozwoli nam dowiedzieć się jak na co dzień żyją mieszkańcy miasta uchodzącego za „lokalny ośrodek gospodarczy i kulturalny”.

  Zobacz więcej

 20. Co warto zobaczyć w Szczecinku?

  Szczecinek, mimo swojej bogatej, ale burzliwej historii, jest obecnie pięknym i spokojnym miastem. I wbrew sugerującej nazwie, nie jest młodszym bratem Szczecina położonym w jego okolicach, ale na spragnionych wypoczynku czeka w lasach Pojezierza Drawskiego.

  Zobacz więcej

 21. Atrakcje turystyczne Mazowsza

  Mazowsze zdaniem wielu sprowadza się do wyrosłej jak na pustyni Warszawy. Tymczasem ten przepiękny region nie ogranicza się do stolicy, poza nią można napotkać równie wiele atrakcji turystycznych.

  Zobacz więcej

 22. Co warto zobaczyć w Poroninie?

  W odległości kilku kilometrów od Zakopanego położona jest niewielka, podhalańska wieś. Pierwsze wzmianki historyczne na temat Poronina pojawiły się w pierwszej połowie XVII wieku. Istniejący potencjał turystyczny, który determinowany jest przez bliskość Tatr i zimowej stolicy Polski, zaczął rozwijać się na przełomie XIX i XX wieku.

  Zobacz więcej

 23. Spacer po Dolinie Będkowskiej

  Małopolska kryje w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich są niewątpliwie urokliwe doliny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ciekawa rzeźba terenu obfitująca w doliny i wąwozy sprawia, że z zapałem chcemy odkrywać to miejsce. W okolicach Będkowic będziemy mogli napotkać charakterystyczne, zygzakowate linie okopów z okresu II wojny światowej.

  Zobacz więcej

 24. Atrakcje turystyczne Włocławka

  Co łączy historyczny Kraków, stołeczną Warszawę i niewielki Włocławek? Wisła, najdłuższa polska rzeka, będąca świadkiem wielu burzliwych wydarzeń w kraju. O ile historie związane z dawną i obecną stolicą Polski są dość powszechne, tak włocławskie dzieje nie są już wszystkim znane.

  Zobacz więcej

 25. Atrakcje turystyczne Pomorza Środkowego

  Pomorze Środkowe to przede wszystkim twór miejscowych patriotów, którzy nie zgadzają się z podziałem polskiego wybrzeża jedynie na część wschodnią z Trójmiastem i zachodnią ze Szczecinem. Wskazują, że centralne rejony polskich pobrzeży są równie atrakcyjne. I wcale nie się mylą. Ponad dwieście kilometrów plaż od Łeby do Mielna zdecydowanie warte są grzechu. Jakie atrakcje turystyczne oferuje Pomorze Środkowe?

  Zobacz więcej

 26. Co warto zwiedzić na Kujawach

  Kujawy to jeden z najciekawszych etnograficznie regionów Polski. Bogate tradycją i kulturą ziemie odegrały ważną rolę u zarania naszej państwowości. Dziś znajduje się tu wiele interesujących miejsc. Co warto zwiedzić na Kujawach?

  Zobacz więcej

 27. Atrakcje turystyczne Sarbinowa

  Sarbinowo jest niewielką nadmorską miejscowością, jednak jak wiele nadbałtyckich miasteczek posiada swój wyjątkowy urok. Poza piękną, piaszczystą plażą, posiada również wyjątkowe zabytki o wspaniałej architekturze, z którymi wiążą się liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Co ponadto może zaoferować nam Sarbinowo?

  Zobacz więcej

 28. Atrakcje turystyczne Brodnicy - co warto zwiedzić?

  Brodnica okazuje się miejscem atrakcyjnym turystycznie dla ludzi o różnych potrzebach. W tym malowniczym mieście znajdzie coś dla siebie zarówno pasjonat historii, amator przyrody, a także fan aktywnego wypoczynku. Planując urlop na pojezierzu brodnickim trzeba dobrze zastanowić się jak wykorzystać wolny czas, by jak najpełniej spożytkować każdą chwilę.

  Zobacz więcej

 29. Atrakcje turystyczne Łodzi

  Pochodzenie nazwy tego miasta nie jest jednoznaczne. Według niektórych źródeł nazwa Łódź wywodzi się od miejsca, w którym schronił się przed deszczem założyciel osady - czyli od wywróconej do góry dnem łódki. Inne legendy wskazują raczej na związek nazwy z herbem rodzinnym opisanego w gawędzie W. Dłużniewskiego Pawła Kubowicza, który w XVI w założył miasto.

  Zobacz więcej

 30. Co warto zwiedzić w Żywcu?

  Wyobraźmy sobie miasto położone u podnóża górskich szczytów, a jednocześnie nad brzegiem malowniczego jeziora, słynące z niezwykłych zabytków i uznawane za jedno z najwspanialszych ośrodków tego typu w kraju… Niemożliwe? Wręcz przeciwnie.

  Zobacz więcej

 31. Miejsca magiczne z historią

  Każdy z nas pragnął kiedyś przenieść się do innej rzeczywistości, wkroczyć w świat, który już przeminął. Marzenie to nagminnie nawiedzało nas w dzieciństwie. Z okresem dojrzewania zaś problemy współczesności wyparły w nas skłonności do puszczania wodzy fantazji i wcielania się w postać szlachetnego rycerza walczącego o honor swej damy serca.

  Zobacz więcej

 32. Co warto zwiedzić w Poznaniu?

  Poznań jest czwartym najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem w Polsce. Choć duża część przyjeżdża tu na niezliczone konferencje, spotkania biznesowe i szkolenia (Poznańskie Targi to jedno z większych w kraju centrów konferencyjno-wystawowych), wielu z nich chce zobaczyć sławne poznańskie koziołki, spróbować rogalików św. Marcina i poczuć atmosferę tutejszego Starego Miasta.

  Zobacz więcej

 33. Co warto zwiedzić w Bydgoszczy?

  Nazywana niegdyś „Małym Berlinem” Bydgoszcz często ginie pod turystycznym naporem Torunia. Tymczasem miasto nad Brdą ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom. Co warto zwiedzić w Bydgoszczy?

  Zobacz więcej

 34. Atrakcje turystyczne w Krakowie - co warto zobaczyć?

  Magiczny Kraków co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata, będąc największym ośrodkiem turystycznym kraju. Co sprawia, że Kraków uznawany jest za najpiękniejsze i najbardziej znane polskie miasto? Zobaczmy, jakie atrakcje oferuje to miasto przyjezdnym.

  Zobacz więcej

 35. Co warto zwiedzić w Chełmnie?

  Niewielkie Chełmno byłoby zapewne kolejną niewielką miejscowością z kilkoma gotyckimi kościołami i średniowiecznymi zabytkami, gdyby nie relikwie św. Walentego. Dzięki nim możemy w ogóle mówić o polskim mieście zakochanych. I mieć pretekst, by zobaczyć inne miejscowe atrakcje. Co warto zwiedzić w Chełmnie?

  Zobacz więcej

 36. Co warto zwiedzić w Szczawnicy

  Szczawnica przyciąga turystów szerokim wachlarzem atrakcji turystycznych, ta położona w Beskidzie Zachodnim miejscowość uzdrowiskowa znajduje się w pobliżu prawego dopływu Dunajca. Przebywający tam mogą rozkoszować się w widokami, jakie oferują przepiękne Pieniny.

  Zobacz więcej

 37. Turystyczne miasta Mazur: Giżyckie fortyfikacje i zabytki techniki

  Giżycko jest największym miastem, przez które przebiega szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Często określane jako „Żeglarska Stolica Polski” posiada 10 portów, żaglownie oraz kilka szkutni i sklepów żeglarskich.

  Zobacz więcej

 38. Stargard Szczeciński – co warto zobaczyć?

  Gotyk kojarzy nam się przede wszystkim z Krakowem i Toruniem, tymczasem wiele imponujących budynków z czerwonej cegły znajduje się w Stargardzie Szczecińskim. Miasto leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego i cieszy się niepowtarzalnymi krajobrazami. Co warto zwiedzić w Stargardzie Szczecińskim?

  Zobacz więcej

 39. Co warto zwiedzić we Wrocławiu?

  Wrocław jest miastem leżącym w województwie dolnośląskim, a jednocześnie pełni funkcję administracyjnego, kulturalnego, gospodarczego i naukowego centrum tego regionu. Stolica Dolna Śląska już w XVII wieku odgrywała znaczącą rolę na mapie Starego Kontynentu, zatem nie dziwi fakt, że przez jednego z ówczesnych poetów została nazwana Kwiatem Europy.

  Zobacz więcej

 40. Zwiedzamy Tarnobrzeg

  Osada nieopodal współczesnego miasta Tarnobrzeg powstała prawdopodobnie pod koniec XIV wieku. Pierwotnie należała do Ossolińskich. Półtora wieku później w pobliżu osady „Dzików” ród Tarnowskich postanowił założyć „Nowy Tarnów”. Pod koniec XVI wieku ostatecznie ukształtował się Tarnobrzeg.

  Zobacz więcej

 41. Co warto zwiedzić w Nałęczowie?

  Ta niewielka, lecz niezwykle malownicza miejscowość na Lubelszczyźnie, zdążyła zasłynąć na skalę Polski z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, panujący tam unikalny mikroklimat jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia zaledwie w kilka dni. Wizyta w Nałęczowie z pewnością posłuży każdemu, kto poszukuje spokoju, a także pewnego rodzaju odskoczni od codziennych, niekiedy bardzo stresujących obowiązków.

  Zobacz więcej

 42. Co warto zwiedzić w Toruniu?

  Turyści odwiedzający gród Kopernika poruszają się zazwyczaj utartym szlakiem. Koncentrują się na najbardziej oczywistych atrakcjach znajdujących się w obrębie Starego Miasta, tj. Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Muzeum Piernika, Krzywa Wieża, Zamek Krzyżacki. Tymczasem Toruń ma do zaoferowania zwiedzającym znacznie więcej.

  Zobacz więcej

 43. Wycieczka do Janowa Lubelskiego

  Ta niewielka, malownicza miejscowość położona jest w otoczeniu słynnego kompleksu Lasów Janowskich objętego programem ochrony środowiska „Natura 2000”. Znajdujący się nieopodal zalew jest popularnym wśród mieszkańców Janowa i okolic łowiskiem oraz dobrze zlokalizowanym ośrodkiem rekreacyjnym.

  Zobacz więcej

 44. Atrakcje turystyczne Lubartowa

  Lubartów to miasteczko położone dokładnie na północ od Lublina, nad rzeką Wieprz. Stanowi obowiązkowy przystanek w drodze do Kozłówki, w której znajduje się słynny na całą Polskę Pałac Zamoyskich. Na wycieczkę do tego miasteczka warto zdecydować się, jeżeli pociąga nas klimat małych miasteczek, w których można odnieść wrażenie, że czas płynie wolniej.

  Zobacz więcej

 45. Dlaczego warto odwiedzić Frombork?

  Położony nad Zalewem Wiślanym Frombork znany jest głównie dzięki Mikołajowi Kopernikowi. Postać słynnego astronoma pomogła rozpropagować fromborskie zabytki, których w mieście nie brakuje. Dlaczego warto odwiedzić Frombork?

  Zobacz więcej

 46. Co warto zobaczyć na Kaszubach?

  Nie ulega wątpliwości, że Polska jest krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, głównie ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu, unikatowe walory przyrodnicze oraz niezwykłe zabytki historyczne.

  Zobacz więcej

 47. Co warto zwiedzić w Gdańsku?

  Gdańsk, będący stolicą województwa pomorskiego i centrum trójmiejskiej aglomeracji, jest również bardzo ważnym punktem na mapie Polski nie tylko pod względem gospodarczym. Stanowi on bowiem bardzo często cel wakacyjnych podróży, nie tylko turystów krajowych, ale również zagranicznych.

  Zobacz więcej

 48. Kołobrzeg – jedno z najstarszych miast na Pomorzu

  Pierwsze wzmianki historyczne o Kołobrzegu pojawiły się już w VIII wieku, kiedy było osadą znaną głównie z pozyskiwania soli z wody morskiej. Obecnie, leżące nad Morzem Bałtyckim miasto, cieszy się jeszcze większą popularnością i jest bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie kraju.

  Zobacz więcej

 49. Turystyka po godzinach, czyli zwiedzanie nocą

  Wybierając się do innego miasta, zazwyczaj jesteśmy nastawieni na to, by jak najwięcej obejrzeć. Turystyka, o ile nie z pięknymi widokami, kojarzy nam się z podziwianiem zabytków, dorobku architektury, jednym słowem – z patrzeniem. 

  Zobacz więcej

 50. Z wizytą w grodzie Kraka

  Jest wyjątkowym miastem na turystycznej mapie Polski, a tłumy zwiedzających go turystów najlepiej świadczą o jego popularności. Pełen wyjątkowych zabytków i niezwykłych atrakcji może zachwycić każdego.

  Zobacz więcej

 51. Centra handlowe jako atrakcja turystyczna

  Przed nami wir zakupowego szaleństwa, zarówno tego związanego z nadchodzącymi świętami, jak i styczniowymi wyprzedażami. Warto zauważyć, że współczesne centra zakupowe nie ograniczają się jedynie do sfery czysto handlowej, a stanowią nawiązanie do dawnych miejskich rynków, wokół których koncentruje się życie społeczne i kulturalne lokalnej społeczności.

  Zobacz więcej

 52. Atrakcje turystyczne Złotowa cz. 2

  Historia Złotowa posiada ścisłe związki z wszystkimi ważnymi wydarzeniami w dziejach Pomorza, stąd główne zabytki miasta pochodzą z czasów, gdy należało ono do Prus, a potem Cesarstwa Niemieckiego. Mimo że dawna osada, która dała początek miastu, związana była przede wszystkim ze Słowianami, a następnie przechodziła w posiadanie polskich władców ziemskich, to zabytki z tego okresu należą do mniejszości.

  Zobacz więcej

 53. Atrakcje turystyczne Złotowa cz.1

  Położone malowniczo w sąsiedztwie aż pięciu jezior na obszarze historycznej Krajny – krainy rozciągającej się między północną Wielkopolską a Kaszubami, może pochwalić się niezwykle bogatą historią oraz  licznymi atrakcjami turystycznymi.

  Zobacz więcej

 54. Najciekawsze nekropolie Polski

  Śmierć od zawsze budzi zainteresowanie. Już w średniowieczu odbywały się liczne pielgrzymki do grobów świętych. Również w tym okresie śmierć zaznaczyła swoje miejsce w kulturze i sztuce, co było rozpowszechniane głównie przez naukę kościoła chrześcijańskiego, później temat powrócił wraz z epoką romantyzmu, kiedy to kształtowało się zjawisko turystyki, o charakterze znanym nam obecnie.

  Zobacz więcej

 55. Co warto zobaczyć w Szczecinie

  Szczecin przez wielu nazywany jest Paryżem Wschodu. Turyści, którzy przyjadą do stolicy Pomorza Zachodniego, muszą się z tym stwierdzeniem zgodzić. Podpowiadamy, co warto zwiedzić w Szczecinie?

  Zobacz więcej

 56. Co warto zwiedzić w Tczewie? Cz. 2

  Niepozorne miasto Pomorza jakim dziś jest Tczew ma wiele do zaoferowania dla zwiedzających, żądnych interaktywnych atrakcji, a także dla poszukiwaczy historii dawnych Prus. Również dla miłośników zabytków techniki znajdzie się tu parę perełek, bowiem lista zabytków tego miasta jest naprawdę imponująca. Będąc na Pomorzu warto zajrzeć tu choćby na jeden dzień, by poznać kilka nadwiślańskich zakątków.

  Zobacz więcej

 57. Hel – co warto zwiedzić?

  Hel nazywany jest niekiedy początkiem Polski. I choć nie jest to kolebka naszej państwowości, miasto wsławiło się swoją obroną podczas drugiej wojny światowej. Dziś turyści mogą podziwiać nie tylko pamiątki po tych wydarzeniach, ale także latarnię morską, urokliwą zabudowę i miejscowe fokarium. Co warto zwiedzić na Helu?

  Zobacz więcej

 58. Zielona Góra - co warto zwiedzić?

  Zielona Góra w województwie lubuskim, kilkadziesiąt kilometrów od niemieckiej granicy, jest miastem położonym niczym na leśnej polanie. Zawdzięcza to niewielkiemu zaludnieniu oraz zalesieniu niemal połowy swojej powierzchni. Uznawana za kulturalną i naukową stolicę województwa jest nie tylko doskonałym miejscem do życia, ale także do wypoczynku.

  Zobacz więcej

 59. Najciekawsze skanseny w Polsce cz. 3

  W wyborze skansenów w Polsce, zdecydowanie dominują te prezentujące dziedzictwo kultury ludowej i tradycje konkretnych regionów etnograficznych kraju. Zwykle są to placówki przedstawiające i kultywujące tradycje i kulturę danego obszaru etnograficznego, często jednak skanseny pokazują życie tych grup, które opuściły swoje rejony. Spośród typowych skansenów można również trafić na inne ciekawe propozycje muzeów na wolnym powietrzu.

  Zobacz więcej

 60. Co warto zwiedzić w Nowym Wiśniczu? Cz 2

  Nowy Wiśnicz jest niewielkim miastem znajdującym się 8 km w kierunku południowo-wschodnim od Bochni. Miejscowość jest położona na malowniczym Pogórzu Wiśnickim.  Nad miastem góruje potężny zamek wzniesiony na pobliskim wzgórzu, nad rzeką Leksandrówką.

  Zobacz więcej

 61. Co warto zwiedzić w Krakowie? Krakowskie kopce

  Zabytki i atrakcje Krakowa można wyliczać bez końca, jednak jedną z ciekawostek dotyczących tego miasta jest to, że znajduje się tu najwięcej kopców – budowli ziemnej zbliżonej swoim kształtem do stożka. Na terenie Europy kopce powstawały w różnych okresach i pełniły rozmaite funkcje – najczęściej kultowe, obronne czy obserwacyjne.

  Zobacz więcej

 62. Co warto zwiedzić w Kielcach?

  Okazałe pałace, malownicze parki i imponujące świątynie trzech religii. Kielce nie są turystycznym zagłębiem, z pewnością jednak warto zobaczyć, co do zaoferowania ma to miasto. Co warto zwiedzić w Kielcach?

  Zobacz więcej

 63. Opatów - co warto zwiedzić?

  Położony we wschodniej części województwa świętokrzyskiego niewielki Opatów zaskakuje bogactwem swojej historii, która sięga XII wieku. Pojawiali się w niej templariusze, Tatarzy, Szwedzi i nieprzebrana ilość obcych wojsk przechodzących przez miasteczko. Pamiątką po tych wydarzeniach są liczne zabytki, na czele z okazałą romańską kolegiatą i barokowym kościołem.

  Zobacz więcej

 64. Co warto zwiedzić w Łańcucie

  Niewielki Łańcut to przede wszystkim przepiękny Zamek Lubomirskich. Dobrze jednak zejść z utartych szlaków, by zobaczyć pozostałości licznej na Podkarpaciu społeczności żydowskiej czy… muzeum gorzelnictwa. Co warto zwiedzić w Łańcucie?

  Zobacz więcej

 65. Grudziądz – co warto zwiedzić?

  Mało miast może się poszczycić tak efektowną panoramą. Grudziądzkie spichrze oglądane z brzegu Wisły to zapierający dech w piersiach widok. To jednak nie jedyna atrakcja tego miasta. Co warto zwiedzić w Grudziądzu?

  Zobacz więcej

 66. Co warto zobaczyć na Pomorzu?

  Pomorze to ogromna kraina obejmująca całe polskie wybrzeże i spory pas w głębi lądu. Od Szczecina po Trójmiasto, od przylądka na Rozewiu aż po Bory Tucholskie i Toruń. Na wszystkie pomorskie atrakcje urlopu nie starczy. Co więc warto zwiedzić na Pomorzu?

  Zobacz więcej

 67. Co zwiedzić na Podkarpaciu?

  Podkarpacie to niezgłębiony tygiel kultur i religii, okraszony nutą dzikiej przyrody. W Przemyślu czy Jarosławiu historia jest na wyciągnięcie ręki, a bieszczadzkie połoniny sprawiają, że można zupełnie odseparować się od cywilizacji. Co zwiedzić na Podkarpaciu?

  Zobacz więcej

 68. Co warto zwiedzić na Podlasiu?

  Podlasie nie kojarzy się z turystycznymi wojażami, przegrywając często z pobliskimi Mazurami czy Lubelszczyzną. A szkoda, bo region to tygiel, w którym miesza się dzika przyroda, historia i różne religie. Z tego połączenia powstają świetne atrakcje. Co zatem warto zwiedzić na Podlasiu?

  Zobacz więcej

 69. Co zwiedzić na Mazurach?

  Jak nie w góry, to na Mazury. Kraina tysiąca jezior od lat kusi wszystkich, którzy nie mogą wybrać między Tatrami i Bałtykiem. I robi to coraz skuteczniej. Co zatem warto zwiedzić na Mazurach?

  Zobacz więcej

 70. Co zwiedzać w Gnieźnie?

  Wizyta w Gnieźnie nie musi być nudna, zaś wyruszenie w historyczną podróż po początkach polskiej państwowości może okazać się fascynującą, pełną nieoczekiwanych odkryć przygodą. „Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem go nazwę”, tak, według znanej legendy miał powiedzieć Lech. Legendy mają to do siebie, że często pozostają w luźnym związku z rzeczywistością.

  Zobacz więcej

 71. Kruszwica to nie tylko Mysia Wieża

  Naturalne bogactwa ogromnego Gopła i upiorne tajemnice Mysiej Wieży. Niewielka Kruszwica co roku przyciąga coraz więcej turystów i jest na to coraz lepiej przygotowana. Co warto zwiedzić w Kruszwicy?

  Zobacz więcej

 72. Atrakcje turystyczne Kazimierza Dolnego

  Kazimierz Dolny to malownicza miejscowość położona w dolinie na prawym brzegu Wisły. Znajduje się niemal na samym styku województw – lubelskiego i mazowieckiego. W sezonie letnim jego rynek wypełnia się po brzegi turystami nie tylko z Polski, ale i z innych zakątków Europy czy świata.

  Zobacz więcej

 73. Co warto zwiedzić w Jarosławiu?

  Przytulony do brzegów Sanu Jarosław to mieszanka kultur, pyszne kamienice i okazałe kościoły. Niewielkie miasteczko kusi turystów swoją magią. Co warto zwiedzić w Jarosławiu? Włoskie szlaki

  Zobacz więcej

 74. Wolin – co warto zwiedzić?

  Niewielki Wolin to chyba najlepiej przebadane przez archeologów miasteczko w Polsce. Legendarnego średniowiecznego grodu szukały tu pokolenia badaczy, dziś pasjonaci odtwarzają go w zbudowanym przez siebie wczesnośredniowiecznym grodzie. Co warto zwiedzić w Wolinie?

  Zobacz więcej

 75. Co warto zwiedzić w Tarnowie?

  Przybyłych do Tarnowa wita olśniewający gmach dworca kolejowego. A to dopiero początek, bo miasto kusi renesansowymi kamienicami, gotyckimi kościołami i pamiątkami po żydowskiej diasporze. Co jeszcze warto zwiedzić w Tarnowie? 

  Zobacz więcej

 76. Co warto zwiedzić w Płocku?

  Malowniczo położony na wiślanej skarpie Płock to jedno z najatrakcyjniejszych miast Mazowsza. Niegdysiejsza stolica Polski, miejsce cudownych objawień dziś przyciąga turystów wieloma odbywającymi się tu festiwalami. Co warto zwiedzić w Płocku?

  Zobacz więcej

 77. Atrakcje turystyczne na Kaszubach

  Przez siedem dni Bóg tworzył świat, a ósmego jeden z aniołów przypomniał mu, że zapomniał o Kaszubach. Z resztek powstała kraina obdarzona wszystkim, co możliwie: lasami, wzgórzami, dolinami, jeziorami, morzem i piaszczystą plażą. Choć to tylko legenda, sporo w niej prawdy. Kaszuby są pełne atrakcji turystycznych.

  Zobacz więcej

 78. Atrakcje turystyczne Wiślicy

  Nad nidziańskimi rozlewiskami, za Górami Świętokrzyskimi kryje się niepozorna Wiślica. A w niej kawał polskiej historii. Warto poznać tę miejscowość i przekonać się, ile ma do zaoferowania.

  Zobacz więcej

 79. Co warto zwiedzić w Lublinie

  Lublin to jedno z najstarszych polskich miast, naszpikowane wręcz cennymi zabytkami z różnych epok. Dzięki udziałowi w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wiele zyskał wizerunek miasta, które przyciąga coraz więcej spragnionych wrażeń turystów. Co warto zwiedzić w Lublinie?

  Zobacz więcej

 80. Zwiedzamy Świętokrzyskie

  Województwo Świętokrzyskie choć niewielkie, kryje w sobie ogromne bogactwo atrakcji turystycznych oraz niezwykły, nieco tajemniczy klimat. Większość z nas słyszała z pewnością o miejscowościach takich jak Sandomierz, Bałtów , Ostrowiec Świętokrzyski czy Ujazd.

  Zobacz więcej

 81. Atrakcje turystyczne w Zakapanem

  Zakopane nieprzypadkowo cieszy się opinią zimowej stolicy Polski. Jego magia ściąga tu wielu turystów również z zagranicy. Choć dziś dla wielu osób jest to tylko baza wypadowa w góry, warto zatrzymać się tu na dłużej i lepiej poznać to urokliwe miasto. Zobaczmy więc, jakie są największe atrakcje turystyczne Zakopanego.

  Zobacz więcej

 82. Co warto zwiedzić w Augustowie?

  Augustów, nazywany w dwudziestoleciu międzywojennym Wenecją Północy, to obecnie najważniejszy ośrodek turystyczny i wypoczynkowy oraz znane z niezwykłych właściwości klimatycznych uzdrowisko na terenie Puszczy Augustowskiej. W czym tkwi urok i czar tego niewielkiego miasteczka?

  Zobacz więcej

 83. Opole – co warto zwiedzić?

  Opole jest jednym z najstarszych miast w Polsce. To nie tylko ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny Śląska Opolskiego, ale również miejsce, w którym można poczuć oddech historii i ducha współczesnego miasta.

  Zobacz więcej

 84. Co warto zwiedzić na Mazurach: Sztynort

  Częściowo zapomnianym miejscem jest Sztynort, gdzie dziś nad brzegiem jeziora Sztynorckiego stoi wspaniały, choć popadający w ruinę pałac oraz towarzyszące mu zabudowania przypałacowe. Choć rewelacyjna przystań żeglarska przyciąga tutaj rzesze żeglarzy, mało kto opuszcza port, by zobaczyć co kryje się dalej.

  Zobacz więcej

 85. Najciekawsze skanseny w Polsce

  Pod pojęciem „skansen” rozumiemy najczęściej muzeum na wolnym powietrzu, gdzie zaprezentowana jest sztuka, budownictwo i kultura danego obszaru, zwykle także regionu etnograficznego. Jednak istnieją także skanseny techniki i przemysłu,  które prezentują historię rozwoju maszyn czy technik i technologii poprzez oryginalne eksponaty.

  Zobacz więcej

 86. Podzamcze - gmina Chęciny

  Jedną z ciekawszych miejscowości gminy Chęciny jest Podzamcze Chęcińskie, usytuowane tuż pod Chęcinami, bogate w zabytki, interesujące atrakcje ze świata natury i liczne innowacje. Warto tu przyjechać, by je poznać.

  Zobacz więcej

 87. Co warto zwiedzić w Łodzi? Muzea cz. 2

  Łódź jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie, choć może nie jest to cel podróży tak popularny jak Warszawa czy Kraków. Niemniej jednak warto przyjrzeć się bliżej kulturalnej ofercie miasta. Niegdyś największy ośrodek przemysłu lekkiego, dziś stara się przyciągnąć atrakcjami kulturalnymi.

  Zobacz więcej

 88. Co zwiedzić we Wrocławiu?

  Nie od dziś wiadomo, że Wrocław jest miastem pełnym wspaniałych zabytków, skrywającym tajemnicze historie w murach Starego Miasta, a także miejscem wielu znakomitych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Nie bez przyczyny już w XVII wieku jeden z ówczesnych poetów nazwał Wrocław Kwiatem Europy.

  Zobacz więcej

 89. Co warto zwiedzić w Łodzi? Muzea cz. 1

  Łódź to przede wszystkim powinna być kojarzona z kinem, przemysłem filmowym i planami zdjęciowymi, choć jej historia nierozerwalnie związana jest z zupełnie inną gałęzią przemysłu, którą oczywiście jest włókiennictwo. Również czasy rozkwitu miasta – jego fabrykanckich rezydencji i wielokulturowej społeczności do dziś są godne upamiętnienia.

  Zobacz więcej

 90. Co warto zwiedzić w Tomaszowie Lubelskim?

  Ukryty wśród lasów południowej Lubelszczyzny, tuż przy granicy z Ukrainą, leży Tomaszów Lubelski. O ciekawej przeszłości tego miasta niech świadczy fakt, że założyła go i przez lata otaczała opieką rodzina Zamojskich. Stąd intrygujący charakter miasta i znajdujące się w nim zabytki. Co warto zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim?

  Zobacz więcej

 91. Szlak Latarni Morskich

  Mimo, że sezon nad polskim morzem trwa dość krótko, bowiem ostatni turyści opuszczają nadbałtyckie plaże już pod koniec sierpnia, jesień nad Bałtykiem również może być interesująca. Gdy słońce nie grzeje już tak mocno, a woda jest zbyt zimna na kąpiele, warto przyjrzeć się innym możliwościom spędzania wolnego czasu nad Bałtykiem.

  Zobacz więcej

 92. Nietypowe muzea w Polsce cz.2

  Nietypowe, intrygujące czy wręcz dziwne zbiory gromadzone w placówkach muzealnych przyciągają coraz to większe rzesze turystów, chcących zobaczyć coś innego niż obrazy, gobeliny, wazy czy meble. Jak Polska długa i szeroka miłośnicy niezwykłych przeżyć znajdą coś dla siebie. Zwykle w małych i niepozornych miejscowościach mieszczą się placówki prezentujące prawdziwe skarby, miniaturowe dzieła sztuki, czy po prostu historię przedmiotów użytkowych w sposób niekonwencjonalny.

  Zobacz więcej

 93. Parki Miniatur w Polsce

  Większość zabytków i cennych budowli rozsianych po całej Polsce, jak również poza jej granicami, zachwyca nie tylko wspaniałą architekturą i wartością historyczną, ale także wzbudza ogromny podziw z uwagi na często monumentalne rozmiary. Jednak w naszym kraju jest kilka takich miejsc, w których imponująca wielkość to ostatnia cecha, jaką można przypisać oglądanym obiektom.

  Zobacz więcej

 94. Co warto zwiedzić w Nowym Wiśniczu? Cz 1

  Malowniczo położony na terenie Wiśnico-Lipnickiego Parku Krajobrazowego Nowy Wiśnicz słynie głównie z zamku, zwanego także „Małym Wawelem”. Jednak warto zainteresować się również samym miastem – wiśnickim rynkiem, muzeami oraz osobistościami związanymi z tym miejscem. Miasto położone jest w Małopolsce, w pobliżu Bochni, na Pogórzu Wiśnickim.

  Zobacz więcej

 95. Co warto zwiedzić w Krakowie? Podziemia Rynku Głównego. Cz. 2

  Podczas archeologicznych prac badawczych na krakowskim Rynku Głównym odsłonięto część Kramów Bogatych, mury Wielkiej Wagi oraz cmentarzysk wokół kościoła św. Wojciecha z czasów kiedy w tym miejscu nie było targu kupieckiego, narodziła się koncepcja stworzenia wystawy prezentującej znaleziska.

  Zobacz więcej

 96. Konstancin-Jeziorna - co warto zobaczyć?

  Bardzo często wiele osób, zmęczonych codzienną rutyną, pragnie chociaż na kilka chwil oderwać się od cywilizacyjnego zgiełku. Z drugiej strony, mając do dyspozycji najczęściej tylko dwa dni weekendu, rzadko kto decyduje się na wyjazd i wybiera ekspresową regenerację sił w domowym zaciszu.

  Zobacz więcej

 97. Co warto zwiedzić w Krakowie? Podziemia Rynku Głównego. Cz. 1

  Otwarty jesienią 2010 roku oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest obecnie jedną z najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych, prezentujących zbiory związane z historią grodu nad Wisłą. Podziemia Rynku to szczególny szlak turystyczny znajdujący się tuż pod krakowskim Rynkiem Głównym, gdzie między Sukiennicami a kościołem Mariackim rozciąga się prawdziwy skarbiec przeszłości nie tylko miasta, ale i polskiej kultury.

  Zobacz więcej

 98. Nietypowe muzea w Polsce cz.1

  Muzea zwykle kojarzą się z nudnymi wystawami, kapciami, znudzonymi strażnikami  i straconym czasem.  Jednak dziś można śmiało powiedzieć, że placówki muzealne wychodzą naprzeciw odbiorcom i zachęcają do zwiedzania poprzez sprzęt multimedialny, możliwość dotykania eksponatów czy inne formy, które urozmaicą pobyt.

  Zobacz więcej

 99. Podziemne tajemnice Szczecina

  Wiele osób bez większego problemu potrafi wymienić najważniejsze zabytki największych polskich miast. Jednak w rozmaitych przewodnikach nie zawsze można odnaleźć informacje o nieco mniej znanych obiektach, których wartość historyczna jest porównywalna z monumentalnymi budowlami i średniowiecznymi zamkami. Jedna z takich atrakcji kryje się w podziemiach Szczecina.

  Zobacz więcej

 100. Co warto zwiedzić w Świeciu nad Wisłą?

  Nadwiślańskie Świecie to jedno z najstarszych polskich miast, a do tego niesłychanie malowniczo położone. Chlubą miasta jest przede wszystkim imponujący zamek krzyżacki. Jednak to nie wszystko, co ta miejscowość ma do zaoferowania. Co warto zwiedzić w Świeciu?

  Zobacz więcej

 101. Wśród świdermajerów. Otwock i okolice

  Otwock to senne miasteczko, którego mieszkańcy w większość pracują w stolicy. Tymczasem warszawiacy chętnie wsiadają do kolejki SKM, by po niespełna godzinie móc przespacerować się po tej uroczej okolicy. Jakie walory w niej dostrzegają?

  Zobacz więcej

 102. Co warto zwiedzić w Tczewie? Cz. 1

  Miejscowość położona na Pomorzu Gdańskim, na lewym brzegu Wisły, około 33 kilometrów na południe od Gdańska. Jest to jedno z  centralnych miast regionu etniczno-kulturowego jakim jest Kociewie, które obok Kaszub, jest drugim pod względem znaczenia tego rodzaju obszarem Pomorza Gdańskiego.

  Zobacz więcej

 103. Co warto zwiedzić w Gryficach?

  Polskie wybrzeże to nie tylko morze i plaża. Miasta położone na zachodnim wybrzeżu to perły architektury średniowiecznej, o niezwykłej przeszłości, oferujące wspaniały aktywny wypoczynek z dala od przepełnionych plaż i kiczu nadmorskich kurortów. W odległości 22 kilometrów na południe od Mżerzyna znajduje się urokliwa miejscowość o średniowiecznym rodowodzie. Położone nad Rega Gryfice oferują wiele możliwości spędzenia wolnego czasu i jednocześnie stanowią wspaniałą alternatywę dla nadmorskich kąpielisk.

  Zobacz więcej

 104. Nałęczów - co warto zobaczyć?

  Nałęczów jest miastem uzdrowiskowym, leżącym w województwie lubelskim. Początki jego istnienia datuje się na przełom VIII i IX wieku, kiedy to powstała na tym terenie osada o nazwie Bochotnica. Nałęczów po raz pierwszy pojawił się w podaniach historycznych w 1772 roku. Miasto, w przeszłości cieszące się popularnością wśród intelektualnej elity Polski, każdego roku gości tysiące turystów z całego kraju.

  Zobacz więcej

 105. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi cz. 2

  Centralne Muzeum Włókiennictwa to niezwykła placówka, która swoimi zainteresowaniami obejmuje nie tylko proces produkcyjny włókna, ale sięga zdecydowanie dalej do wzornictwa, rozwoju trendów mody, eksponatów związanych z techniką, a nawet do architektury. Wszystkie te obszary łączy wspólny mianownik jakim jest historia i dziedzictwo przemysłowej Łodzi.

  Zobacz więcej

 106. Bukowina Tatrzańska - na letni i zimowy wypoczynek

  Bukowina Tatrzańska jest niewielką, podhalańską miejscowością. Wieś położona na grzbietach Pogórza Bukowińskiego rozciąga się na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Malownicze krajobrazy, głęboko zakorzenione tradycje góralskie i bliskość Tatr to tylko podstawowe cechy charakteryzujące to miasteczko.

  Zobacz więcej

 107. Chojnice – Brama Pomorza

  Chojnice to miasto położone na pograniczu trzech malowniczych regionów: Kaszub, Borów Tucholskich i prasłowiańskiej Krajny. Zwiedzanie Chojnic szczególnie polecamy miłośnikom średniowiecza. Jest tam wszystko to, co lubią najbardziej – średniowieczny układ, dobrze zachowany fragment murów obronnych i gotycka „katedra”.

  Zobacz więcej

 108. Co warto zwiedzić w Zamościu

  Nazywany renesansową perłą Zamość przyciąga przede wszystkim swym unikalnym układem przestrzennym. Jednak to „idealne miasto” docenią nie tylko urbaniści i architekci, ale także zwykli turyści. Bo piękno zauważą wszyscy. Co warto zwiedzić w Zamościu?

  Zobacz więcej