Artykuły

 1. Artykuły:

 2. Szlaki rowerowe w Wielkopolsce

  Wielkopolska to ogromna połać pól, lasów i pojezierzy upstrzona szlacheckimi dworkami, pałacykami i wiatrakami przy wsiach. Aby poczuć klimat tego regionu nie należy ograniczać się do Poznania czy Gniezna. Nawet zresztą te atrakcje warto zwiedzać z perspektywy siodełka. Jak jeździć rowerem po Wielkopolsce?

  Zobacz więcej

 3. Podziemne trasy turystyczne

  Atmosfera tajemnicy panująca w podziemiach od stuleci fascynowała człowieka, jednak osób chcących przeżyć niecodzienną przygodę pod powierzchnią ziemi stale przybywa. Szczególnie zdeterminowanym poszukiwaczom nowych wrażeń polecić można niezwykle osobliwe, podziemne trasy turystyczne, prowadzące przez jaskinie, dawne obiekty militarne i przemysłowe, coraz częściej udostępniane zwiedzającym.

  Zobacz więcej

 4. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

  Wbrew obiegowej, dość powszechnej opinii jakoby Szczecin leżał nad morzem, aby dostać się stąd na nadbałtyckie plaże trzeba pokonać jeszcze co najmniej kilkadziesiąt kilometrów. Jednak dla niecierpliwych wodnych pasjonatów przygotowano pewną alternatywę… 

  Zobacz więcej

 5. Krakowski Szlak Techniki - cz. 1

  Krakowski Szlak Techniki otwarty w 2006 roku jest pierwszym tego rodzaju miejskim szlakiem dziedzictwa przemysłowego w Polsce. Trasa poprowadzona przez centrum Krakowa łączy obiekty dziedzictwa przemysłowego miasta i obejmuje szesnaście obiektów, które zachwycają swoją architekturą i historycznymi rozwiązaniami technicznymi i związane są nie tylko z przemysłem, ale i komunikacją, energetyką, gazownictwem czy ochroną przed powodzią.

  Zobacz więcej

 6. Szlak Piastowski – co warto zobaczyć?

  Szlak Piastowski należy do najpopularniejszych rodzimych tras turystycznych. Na szlaku znajdują się będące kolebką polskiej państwowości grody piastowskich władców, od Poznania po Biskupin. Jakie atrakcje turystyczne znajdują na Szlaku Piastowskim?

  Zobacz więcej

 7. Trasy trekkingowe w Polsce

  Trekking ma wielu zwolenników. Zaplanować można zarówno jednodniowy wypad, jak i dłuższe wędrówki. Popularny jest trekking między innymi w Szwajcarii, czy na Islandii. Nasz region również obfituje w piękne trasy wycieczkowe. Gdzie je znaleźć?

  Zobacz więcej

 8. Podziemia polskich miast

  Polskie miasta oferują wiele wspaniałych zabytków: od pałaców, zamków poprzez parki i inne obszary zielone, na kompleksach przemysłowych i obiektach techniki kończąc. Jednak to, co kryją podziemia polskich miast często pozostaje nierozwikłaną zagadką. Tajemne przejścia, schrony, kanały czy kopalnie coraz częściej zagospodarowywane są na atrakcje turystyczne, które cieszą się rosnącą popularnością.

  Zobacz więcej

 9. Trasy rowerowe w Polsce

  Wyraźnie zauważalną tendencją, w odniesieniu do sposobów spędzania wolnego czasu, jest wzrost zainteresowania aktywnymi formami wypoczynku. Niezwykle popularne są rozmaite sporty wodne, w tym żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo, jednak nie brakuje również amatorów pieszych wędrówek i wspinaczki czy osób poszukujących źródeł adrenaliny. Dużą grupę tworzą także miłośnicy poznawania kraju na dwóch kółkach.

  Zobacz więcej

 10. Szlak Latarni Morskich cz. 2

  Latarnie morskie znajdujące się w polskiej części Bałtyku są połączone Szlakiem Latarni Morskich, który stanowi doskonałą możliwość do zwiedzania różnych zakątków naszego wybrzeża, zarówno dla osób zmotoryzowanych jak i poruszających się na rowerze.

  Zobacz więcej

 11. Jaki szlak na Śnieżkę jest najciekawszy?

  Królowa Karpat, najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, górująca nad Polską z jednej i Czechami z drugiej strony. Śnieżka, bo o niej mowa, przyciąga wielbicieli górskich wędrówek z obu stron granicy.

  Zobacz więcej

 12. Szlak Orlich Gniazd cz. 3

  Szlak Orlich Gniazd został opisany i oznaczony przez Kazimierza Sosnowskiego – jednego z najważniejszych propagatorów turystyki pieszej oraz krajoznawstwa. Szczególnym zainteresowaniem darzył on właśnie obszary Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a opisywany szlak został przez niego opisany po II wojnie światowej i stanowi numer jeden z ogólnopolskim rejestrze szlaków znakowanych.

  Zobacz więcej

 13. Szlak Latarni Morskich cz. 4

  Kulturowy Szlak Latarni Morskich, który obejmuje polskie wybrzeże Bałtyku oraz przebiega przez granice dwóch województw promuje siedemnaście obiektów, które rozmieszczone są od Świnoujścia aż po Krynicę Morską. Na skutek stale rozwijającej się technologii nawigacji, światła latarni straciły nieco na znaczeniu, dlatego też zwraca się na nie uwagę pod względem ich atrakcyjności turystycznej.

  Zobacz więcej

 14. Podziemia polskich miast cz.2

  Podziemne trasy turystyczne pod polskimi miastami należą coraz częściej do często odwiedzanych atrakcji. W ostatnich latach wyremontowano wiele piwnic i korytarzy o pochodzeniu średniowiecznym, tworząc tym samym niepowtarzalne przestrzenie kryjące w sobie niesamowite historie i legendy. Stare mury zostały wypełnione nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi, przenosząc odwiedzających w podróż do przeszłości, skrywanej pod powierzchnią miasta.

  Zobacz więcej

 15. Szlak Orlich Gniazd cz. 1

  Jeden z najpopularniejszych i najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce biegnący z Krakowa do Częstochowy. Trasa o długości około 165 km położona jest na malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje wiele atrakcji znajdujących się na tym obszarze.

  Zobacz więcej

 16. Tramwajowa Linia Turystyczna w Szczecinie

  Podróżowanie może przybierać rozmaite formy. Głównym celem wyjazdu może być słodkie lenistwo na jednej z europejskich plaż, pełne emocji sportowe zmagania lub poznanie nowych miejsc pod względem historycznym i kulturowym. Jednak zwiedzanie kolejnych zabytków i odkrywanie historii danego miasta również niejedno ma imię, a ponadto wcale nie musi być monotonne.

  Zobacz więcej

 17. Szlak filmu Ziemia Obiecana - cz. 1

  „Ziemia Obiecana” nakręcona na podstawie powieści noblisty Wł. S. Reymonta przez Andrzeja Wajdę to bez wątpienia jeden z ważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii. Zdecydowana większość filmu powstała w autentycznych plenerach – prawdziwych pałacach oraz fabrykach na terenie Łodzi. Film miał swoją premierę w 1975 roku, natomiast w rok później nominowany był do Oskara w kategorii filmu obcojęzycznego.

  Zobacz więcej