Artykuły

 1. Artykuły:

 2. Wiosna w Bieszczadach

  Bieszczady, leżące w zachodniej części Beskidów Wschodnich, przez wielu uznawane są za najpiękniejsze góry w naszym kraju. Chociaż bardzo często określane są jako dzikie, pierwotne i stosunkowo trudno dostępne, każdego roku odwiedza je coraz większa liczba turystów. Ten wysunięty najdalej na południe kraniec Polski to idealne miejsce na aktywny wyjazd wiosną.

  Zobacz więcej

 3. Przyrodnicza odsłona Międzybrodzia Bialskiego

  Międzybrodzie Bialskie jest niewielką, ale uznawaną za niezwykle atrakcyjną turystycznie, miejscowością. Znajduje się w województwie śląskim, położona jest bezpośrednio nad jeziorem Międzybrodzkim, a zarazem w niewielkiej odległości od jeziora Żywieckiego.

  Zobacz więcej

 4. Jesienne Gorce

  Ciepłe jesienne dni to idealny czas by wybrać się w góry. Właśnie o tej porze roku szlaki pustoszeją, herbata w schronisku smakuje jeszcze wyborniej, a drzewa przybierają złote barwy jesieni. Warto wykorzystać ten czas na wędrówki po mniej znanych szlakach oraz pasmach górskich i zapoznać się z ich pięknem. Na październikowy weekend polecam zjechać z trasy Kraków-Zakopane i udać się do jednej z miejscowości otaczających Gorce.

  Zobacz więcej

 5. Parki narodowe w Polsce

  Za granicą Polska znana jest przede wszystkim ze swej dzikiej przyrody. Jej ostojami są parki narodowe. I trzeba przyznać, że mamy się czym pochwalić. W Polsce funkcjonują obecnie 23 parki narodowe. Ich misją jest zachowanie różnorodności biologicznej szczególnie cennych przyrodniczo obszarów: lasów, pojezierzy czy pasm górskich.

  Zobacz więcej

 6. Odkryj Lasy Janowskie

  O Janowie Lubelskim usłyszeć można, że jest miejscem dodającym niezwykłej energii, pomagającym nabrać sił a nawet doświadczyć wewnętrznej przemiany. Na południe od samego Janowa, a także po stronach wschodniej i zachodniej, roztacza się obszar porośniętych głównie sosnami, jedlinami i olsami lasów, należących częściowo do Puszczy Solskiej.

  Zobacz więcej

 7. Zielone wzgórza nad Soliną

  Sama nazwa niedużej wsi położonej w województwie podkarpackim stanowi dla siebie markę. Zielone wzgórze tej urokliwie ulokowanej przystani turystycznej są miejscem, z którego szczególnie powinniśmy być dumni.

  Zobacz więcej

 8. Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

  Łódź uznana jest za miasto przemysłowe, szare, w którym jak na lekarstwo można zaznać ciszy i wypocząć wśród zieleni. Nic bardziej mylnego! W granicach miasta ma swoją część Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, który położony na północny-wschód od centrum Łodzi stanowi znakomity cel weekendowych wypadów mieszkańców i nie tylko.

  Zobacz więcej

 9. Niezwykła podróż w Bory Tucholskie

  Niektórzy nazywają te fascynujące zakątki przyrody „labiryntami natury”. Bory Tucholskie obejmują obszar czterech Parków Krajobrazowych – Tucholskiego, Wdeckiego, Zaborskiego i Krajeńskiego oraz kilkanaście rezerwatów, w tym jeden z najstarszych w kraju – Rezerwat Cisów Staropolskich.

  Zobacz więcej

 10. Kiedy najlepiej jechać w Bieszczady?

  Czyste powietrze, piękne krajobrazy, kontakt z przyrodą i dzikimi zwierzętami, słowem – wszystko to, co przyciąga nas w górskie rejony – dostępne jest o każdej porze roku. Preferencje turystów są jednak różne i tylko od nich zależy, który okres będzie najlepszy do pełnego korzystania z górskich uroków.

  Zobacz więcej

 11. Puszcza Kampinoska

  Tuż za granicami szarej, spowitej smogiem i mrokiem betonowych blokowisk Warszawy rozkwita cud natury. Puszcza Kampinoska to jeden z nielicznych kompleksów leśnych będących parkiem narodowym położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużej aglomeracji miejskiej. Jakie atrakcje turystyczne czekają w Puszczy Kampinoskiej?

  Zobacz więcej

 12. Atrakcje turystyczne Borów Tucholskich

  Bory Tucholskie to drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce, cieszący się wśród turystów coraz większym powodzeniem. Nie ma się co dziwić, region przyciąga nie tylko pięknem natury, ale i swoimi atrakcjami turystycznymi. Niektóre z nich są bardzo nietypowe.

  Zobacz więcej

 13. Ojcowski Park Narodowy

  W sąsiedztwie Krakowa znajduje się jeden z najpopularniejszych i najstarszych terenów chronionych południowej Polski. Dolina Prądnika w XIX wieku została uznana za obszar warty zainteresowania, w związku z czym już wówczas podejmowano pierwsze próby zapobiegania skutkom eksploatowania tego terenu w celach gospodarczych.

  Zobacz więcej

 14. Gdzie warto się wybrać na ekowczasy?

  Wśród wielu gałęzi prężnie rozwijającej się w ostatnich latach turystyki, znalazło się miejsce dla ekologii oraz agrowczasów. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla nas - chcących wypocząć w sposób naturalny i ekologiczny na łonie przyrody, jak i dla samego środowiska. 

  Zobacz więcej

 15. Mazurski Park Krajobrazowy - setki możliwości na urlop

  W sąsiedztwie popularnej i obleganej przez turystów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz znanego z letnich festiwali Mrągowa znajduje się obszar, który nie zawsze staje się celem podróży, a dla którego warto zatrzymać się choć na chwilę i przyjrzeć dokładniej niezwykłej mazurskiej przyrodzie. By świat na styku pojezierza i puszczy mógł przetrwać, podjęto starania o jego ochronę. Mazurski Park Krajobrazowy stoi dziś na straży wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych służąc turystyce krajoznawczej, a także umożliwiając wypoczynek w samym centrum Zielonych Płuc Polski.

  Zobacz więcej

 16. Parki ciemnego Nieba w Polsce

  Czy jest to możliwe, ze niebo nad naszymi głowami jest zanieczyszczone światłem? Oczywiście, ze tak! Gdy obserwujemy nocne niebo nie zdajemy sobie sprawy jak mało widzimy, szczególnie jeśli jesteśmy mieszkańcami dużych miast. Na nocnym niebie powinniśmy bez problemu obserwować Drogę Mleczną, oprócz tego bez specjalistycznego sprzętu gołym okiem moglibyśmy obserwować około 2000 gwiazd.

  Zobacz więcej

 17. Przyrodnicze oblicze Wielkopolski

  Potencjał turystyczny Wielkopolski postrzegany jest najczęściej przez pryzmat stolicy tego regionu, Poznania, oraz znajdujących się w niej zabytków. Jednak wiele osób, decydujących się na poznanie najpiękniejszych zakątków naszego kraju, nie chce opierać swoich wojaży jedynie na zwiedzaniu kolejnych obiektów historycznych, ale pragnie wzbogacić je także o odkrywanie nie mniej zachwycających walorów przyrodniczych.

  Zobacz więcej

 18. Cuda natury w Polsce

  Nawet w najodleglejszym zakątku świata odnaleźć można wspaniałe zabytki i unikatowe walory przyrodnicze. W konkursie na nowe siedem cudów natury, zorganizowanym przez szwajcarską fundację New7Wonders, Polska była reprezentowana przez Pojezierze Mazurskie, Pustynię Błędowską i Puszczę Białowieską. Jednak na terenie naszego kraju znajduje się znacznie miejsc, uznawanych za prawdziwe dzieła matki natury.

  Zobacz więcej