Artykuły

 1. Artykuły:

 2. Gdzie na weekend - Krościenko

  Miejscowość położona nad Dunajcem, gdzie zbiegają się trzy pasma górskie: Gorce, Pieniny oraz Beskid Sądecki. Krościenko jest wspaniałą bazą wypadową dla górskich wycieczek, jednocześnie pozostając nieco na uboczu turystycznych tras, gdzie gwarno i tłoczno. Jeśli jednak ktoś nie przepada za przemierzaniem górskich szlaków, niech nie skreśla Krościenka z listy turystycznych celów, bowiem tereny wokół tego malowniczo położonego miasteczka obfitują we wspaniałe zabytki kultury.

  Zobacz więcej

 3. Pomysł na weekend: Terma Bukowina

  Bukowina Tatrzańska jest pełną uroku miejscowością położoną na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, około 16 kilometrów na północny-wschód od Zakopanego. Ponieważ jest to jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce, bo na wysokości około 800-1000 metrów n.p.m., to właśnie stąd rozlegają się najwspanialsze panoramy widokowe na Tatry.

  Zobacz więcej

 4. Pomysł na weekend: Termy uniejowskie

  Najsłynniejsze gorące źródła w Polsce znajdują się głównie na Podhalu, jednak nie tylko regiony Polski południowej mają do zaoferowania kąpiele w wodach termalnych. Jedna z nietypowych miejscowości uzdrowiskowych znajduje się w samym centrum Polski, dokładnie 60 km na północny - zachód od Łodzi.

  Zobacz więcej

 5. Pomysł na weekend: Babia Góra i Babiogórski Park Narodowy

  Najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich i jeden z najlepszych punktów widokowych na Tatry, Beskidy, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, a także góry Słowacji. Szczyt o wysokości 1725 m n.p.m. posiada niezwykłe walory turystyczne i jest jedynym, poza Tatrami, obszarem w Polsce, o charakterze alpejskim.

  Zobacz więcej

 6. Co warto zwiedzić w Łodzi: Centralne Muzeum Włókiennictwa

  Polski Manchester, Miasto Włókniarzy, Miasto Maszyn i Dymów, Ziemia Obiecana...cały sukces dzisiejszej Łodzi opiera się na przemyśle włókienniczym, który w XIX uczynił małe rolnicze miasteczko, szybko rosnącym, tętniącym życiem ośrodkiem przemysłu i kultury.

  Zobacz więcej

 7. Na zachód od Bugu – walory powiatu włodawskiego

  Prawdziwie wschodni duch, piękne nizinne krajobrazy oraz niezliczona liczba zabytków kultury prawosławnej – to z pewnością odnajdziemy, wybierając się w te rejony Polesia. Polsko-ukraińskie pogranicze oferuje nam także wiele cennych osobliwości przyrody znajdujących się pod czujnym okiem różnego rodzaju instytucji ekologicznych.

  Zobacz więcej

 8. Śladami Mikołaja Kopernika

  W historii wielu polskich miast odnaleźć można nie tylko informacje na temat władców i istotnych wydarzeń, ale również ich mieszkańców, którzy swoimi odkryciami diametralnie zmienili spojrzenie świata na określony temat. W tym prestiżowym gronie znajduje się między innymi urodzony w Toruniu, wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik, autor dzieła „O obrotach ciał niebieskich”.

  Zobacz więcej

 9. Gdzie na weekend: Szczawnica

  Głównym centrum turystycznym pasma górskiego Pienin jest Szczawnica – uzdrowisko leżące w dolinie potoku Grajcarek, który oddziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Sama nazwa miejscowości wskazuje na jej uzdrowiskowe korzenie, bowiem pochodzi ona od kwaśnych wód, zwanych potocznie szczawami. Na bazie uzdrowiskowych źródeł Szczawnica stała się w XIX wieku sławną miejscowością, gdzie leczyć można głównie choroby układu oddechowego.

  Zobacz więcej

 10. Kresowe klimaty w Lublinie

  Lublin zawsze był magicznym miastem. Jego czar to wypadkowa wpływu wielu kultur kształtujących wygląd i atmosferę miasta i coraz większych starań jego włodarzy o to, by Lublinowi przywrócić dawną sławę i świetność. To tam zawarto słynną Unię Lubelską – realny pakt łączący dwa wielkie narody i kilka pomniejszych tworzących dawną Rzeczpospolitą.

  Zobacz więcej

 11. Co warto zwiedzić w Kołobrzegu?

  Kołobrzeg to największe polskie uzdrowisko i jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych polskiego wybrzeża. Jednak prócz szerokiej, piaszczystej plaży i Bałtyku, miasto oferuje morze atrakcji. Co warto zwiedzić w Kołobrzegu?

  Zobacz więcej

 12. Jesienne Pieniny

  Podczas ciepłych i słonecznych jesiennych dni warto wybrać się góry, by móc podziwiać ich niesamowite piękno, które o tej porze roku jest niepowtarzalne. Szczególnie popularne Tatry często są przykryte już śniegiem, podczas gdy niższe pasma górskie dostępne są jeszcze do późnej jesieni dla wędrowców.

  Zobacz więcej

 13. Oceanaria w Polsce

  Morza i oceany zawsze fascynują ludzi od wieków. Rodzimy Bałtyk trudno uznać za szczególnie efektowny akwen, dlatego z pomocą przychodzą akwaria i oceanaria. Które z polskich oceanariów warto odwiedzić?

  Zobacz więcej

 14. Majówka w Sandomierzu

  Z czym kojarzy nam się Sandomierz? Być może, słysząc tę nazwę przychodzi nam na myśl postać Jana Andrzeja Morsztyna, znanego barokowego poety. A może Collegium Gastomianum, szkoła jezuicka, w której uczyli się bohaterowie „Popiołów” Stanisława Żeromskiego?  Może jednak z zabytkami, których w Sandomierzu nie brakuje?

  Zobacz więcej

 15. Enoturystyka w Polsce

  Choć podróże z kieliszkiem w ręku to domena winiarskich potęg z Europy Zachodniej, nad Wisłą także znajdziemy winiarskie regiony. I śmiało można powiedzieć, że sprawdza się tu reguła „cudze chwalicie, swojego nie znacie”.

  Zobacz więcej

 16. Gdzie na weekend w okolice Warszawy

  Weekend w mieście to dla wielu osób jeden z ostatnich punktów na liście pomysłów na spędzanie dni wolnych od pracy, a chęć wyrwania się z betonowej dżungli przybiera na sile szczególnie wiosną i latem.

  Zobacz więcej

 17. Letni wypoczynek w Stegnie

  Stegna to wieś położona na Mierzei Wiślanej. Nie bez powodu stała się wypoczynkowym centrum, przyciągającym z roku na rok coraz więcej turystów. Stegna wydaje się wręcz idealna do letniej rekreacji, którą połączyć możemy ze zwiedzaniem.

  Zobacz więcej

 18. Pomysł na weekend: Beskid Wyspowy

  W bliskiej odległości Krakowa, tuż przed pasmem Gorców, rozciąga się Beskid Wyspowy. Jest to część Beskidów Zachodnich, położona między Kotliną Sądecką a doliną rzeki Skawy. Swoją nazwę zawdzięcza odosobnionym szczytom, o stromych zboczach i łagodnych wierzchołkach, które tworzą swego rodzaju „wyspy”.

  Zobacz więcej

 19. Kołobrzeg na weekend cz.1

  Jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, punkt strategiczny w dziejach historii wybrzeża oraz ważne miejsce urlopowe i uzdrowiskowe. Dziś Kołobrzeg jest popularnym celem turystycznym, choć nie wszyscy doceniają wspaniale zabytki i nieograniczone możliwości rekreacji jakie oferuje to miasto.

  Zobacz więcej

 20. Pomysł na weekend: Lipnica Murowana

  Między Bochnią a Limanową znajduje się miejscowość malowniczo położona w widłach rzeki Uszwicy i Potoku Górzańskiego, w otoczeniu wzniesień Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego. Pośród wspaniałej przyrody chronionej przez Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy każdy znajdzie coś dla siebie. Lipnica Murowana słynie przede wszystkim ze wspaniałej architektury drewnianej oraz słynnego konkursu na najwyższą palmę wielkanocną.

  Zobacz więcej

 21. Dni Morza w Szczecinie

  Dni Morza są imprezą potrafiącą przyciągnąć nie tylko wilki morskie, ale zaciekawią także każdego turystę, chcącego poczuć klimat prawdziwej przygody. Wydarzenie to odbywa się w kilku polskich miastach.

  Zobacz więcej

 22. Kołobrzeg na weekend cz. 2

  Miasto położone u ujścia Parsęty do Bałtyku jest największym polskim uzdrowiskiem nad otwartym morzem. Zdrowotne właściwości solanki o wysokim stężeniu minerałów są wykorzystywane już od 200 lat, choć handel solą w Kołobrzegu sięga czasów średniowiecza.

  Zobacz więcej

 23. Pomysł na weekend: najlepsze polskie termy

  Bardzo popularne na Węgrzech i Słowacji zdobywają coraz większe uznanie także w Polsce. Baseny zasilane wodami termalnymi, a więc o temperaturze wyższej niż  20 °C według klasyfikacji balneologicznej, stanowią coraz częstszy cel podróży nie tylko turystycznych, ale i uzdrowiskowych.

  Zobacz więcej