Artykuły

Zloty żaglowców – gdzie się wybrać?

Widok żaglowca poruszanego za pomocą siły wiatru jest widokiem imponującym i hipnotyzującym.

Nawet jeśli jest to mała łajba, potrafi ona urzec pewnego rodzaju magią, którą posiada. Jeżeli dodamy do tego malowniczego obrazka efekty dźwiękowe takie, jak szum morza czy też śpiew zespołów marynistycznych, to klimat jaki powstaje potrafi wchłonąć na długie godziny.  W tym roku w Polsce będziemy mieli kilka okazji by się o tym przekonać.

Baltic Sail – Gdańsk
Impreza ta ma na celu zarówno propagowanie dziedzictwa morskiego miasta organizującego imprezę jak i integrację środowisk żeglarskich. Dlatego też odwiedzając ten zlot będziemy mogli podziwiać wszelkiego rodzaju jednostki pływające. Zobaczymy zarówno jachty jak i motorówki, czy kutry rybackie. Żaglowce najefektowniej będą prezentowały się podczas rejsu, w których będziemy mogli wziąć udział.

Tegoroczna Baltic Sail odbędzie się pomiędzy 5 a 8 lipca. Zacumowane statki będziemy mogli podziwiać w marinie przy ulicy Szafarnia, a więc w samym centrum miasta. Całej imprezie będzie towarzyszyła marynistyczna otoczka, która podkreśli morski klimat wydarzenia. Długie morskie opowieści z pewnością zaciekawią nie tylko najmłodszych widzów.

Sail Świnoujście
W tym roku po raz czwarty w początkowych dniach lipca zostanie zorganizowany festyn o tematyce marynistycznej. Pomiędzy 3 a 5 lipca będziemy mogli nie tylko podziwiać „morskie ptaki”, ale także przepłynąć się na ich pokładzie.  Na Świnoujskim zlocie statków żaglowych będziemy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju koncertach, jednakże zdecydowanie przeważać będą doskonale znane prawdziwym wilkom morskim - szanty.

Dodatkowymi atrakcjami towarzyszącymi spotkaniu fanów jachtów będzie jarmark morski, na którym z łatwością znajdziemy gadżety marynistyczne, elementy wyposażenia żeglarskiego, czy stoiska rzemieślnictwa i rękodzieła. Znajdzie się także coś dla naszego podniebienia, smażona rybka będzie doskonałym uzupełnieniem dnia spędzonego w konwencji morskiej.

Kulminacyjnym punktem imprezy będzie parada statków żaglowych wychodzących w pełne morze. Niezapomnianym wspomnieniem będzie uczestnictwo w morskiej defiladzie będąc w samym centrum wydarzeń, bo na pokładzie jednego z jachtów.

Dla kogo zorganizowane są zloty żaglowców?
Tego rodzaju festiwale marynistyczne skierowane są zarówno dla starych wilków morskich, którzy dobrze czują się tylko na morzu, a szanty są jedynym gatunkiem uznawanym przez nich za muzykę, jak i dla zwykłych laików. Pomimo że głęboka woda jest dla nich nieznanym, a morska przygoda to tylko opowieści, impreza zorganizowana jest w taki sposób by i oni znaleźli coś dla siebie.  Zloty mają przybliżać morską tradycję, zachęcać do wodnych podróży jak i promować miasta, w których się odbywają.

oprac. Beata Pawlicka, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz