Artykuły

Wybrzeże Trzebiatowskie – co warto zwiedzić?

Wybrzeże Trzebiatowskie to jedno z popularniejszych miejsc letniego wypoczynku na Pomorzu Zachodnim.

Kąpieliska w okolicach Rewala cieszą się niezmiennym powodzeniem. Na jakie atrakcje mogą liczyć przybyli tu turyści?

Do wyboru, do koloru
Wybrzeże Trzebiatowskie to część Pobrzeża Szczecińskiego, popularna wśród turystów część polskiego wybrzeża Bałtyku. Administracyjnie jest to przede wszystkim gmina Rewal, a należą do niej kąpieliska w Pobierowie, Pustkowie, Trzęsaczu, Niechorzu, Pogorzelicy i oczywiście samym Rewalu. Pobierowo czy Pustkowo to spokojne, zatopione w zieleni miejscowości, które upodobały sobie szczególnie rodziny z małymi dziećmi.

Potęga morza
Największą atrakcją turystyczną okolic Rewala są ruiny kościoła w Trzęsaczu. Przed 600 laty świątynia stała ponad dwa kilometry od wybrzeża. Potęga morskiego żywiołu sprawiła, że dziś z budowli ostała się jedna ściana będąca świadectwem siły Bałtyku. Władze robią wszystko, by resztki budowli nie zniknęły ostatecznie w morskich odmętach. Klif jest odpowiednio zabezpieczony, a turyści mogą podziwiać ten unikalny zabytek ze specjalnego pomostu widokowego.

Ryba prosto z kutra
Mieszkańcy Rewala i okolic z dumą pielęgnują rybackie tradycje regionu. Na rewalskiej plaży w sezonie można kupić ryby prosto z kutra, co jest dla turystów prawdziwą gratką. W Niechorzu znajduje się Muzeum Rybołówstwa Morskiego, a na tamtejszym ryneczku można podziwiać zabytkową, rybacką zabudowę mieszkalną. Na wybrzeżu znajduje się natomiast efektowna latarnia morska.

Całą okolicę najlepiej zwiedzać jadąc kolejką wąskotorową na trasie z Gryfic do Niechorza. Ciuchcia przejeżdża przez większość miejscowości regionu i choć linia poddawana była renowacji, w sezonie 2012 roku powinna znów być do dyspozycji turystów i mieszkańców, którzy chętnie korzystają z tego środka transportu. W samych Gryficach warto natomiast odwiedzić skansen kolei wąskotorowej opowiadający o historii kolejnictwa na Pomorzu.

Akademia Słońca
Gmina Rewal stawia przede wszystkim na aktywny wypoczynek. To właśnie fakt, że pobyt tutaj nie sprowadza się do leżenia plackiem na plaży sprawia, że okolica cieszy się ogromną popularnością wśród letników. Flagową imprezą jest Akademia Słońca, która co roku odbywa się na plażach Pobierowa i Pogorzelicy.

Plażowicze mogą wziąć udział w masowych ćwiczeniach aerobiku, zawodach w siatkówkę plażową, piłkę nożną czy innych letnich dyscyplinach sportu. Organizowane są także turnieje ulicznej koszykówki – streetballa czy pokazy breakdance’u, a także warsztaty z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa na plaży dla najmłodszych.

Aktywny wypoczynek
Rewal i okolice są popularnym spotem windsurfingowym. Płytkie i bezpieczne kąpieliska wraz z dogodnymi wiatrami są świetnym miejscem do uprawiania tego sportu. Z tutejszych wód chętnie korzystają też kitesurferzy. W okolicy znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu i szkółek windsurfingowych, w których można rozpocząć swoją przygodę z deską. Strome klify Trzęsacza i Rewala upatrzyli sobie natomiast paralotniarze. Dzięki silnym i stabilnym wiatrom często można tu napotkać miłośników sportów ekstremalnych.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. Niechorze (wikipedia)

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz