Artykuły

Wiosna w Bieszczadach

Bieszczady, leżące w zachodniej części Beskidów Wschodnich, przez wielu uznawane są za najpiękniejsze góry w naszym kraju.

Chociaż bardzo często określane są jako dzikie, pierwotne i stosunkowo trudno dostępne, każdego roku odwiedza je coraz większa liczba turystów. Ten wysunięty najdalej na południe kraniec Polski to idealne miejsce na aktywny wyjazd wiosną.

Magia Bieszczad

Bieszczady swoim zasięgiem obejmują obszar ciągnący się od Przełęczy Użockiej po Przełęcz Łupkowską. Tworzą je cztery pasma, rozdzielone obniżeniami terenu, którymi płyną rzeki Solinka, Nasiczniański i Wołosaty. Najwyższym szczytem Bieszczad znajdującym się na polskim terytorium jest Tarnica, wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m.

Motywacje turystów wybierających Bieszczady jako miejsce swojego wiosennego wypoczynku są zazwyczaj związane z chęcią oderwania od codziennego pośpiechu i natłoku obowiązków. Bieszczady są prawdziwą oazą spokoju, w której czas płynie jakby wolniej, a sielankowa atmosfera tworzy idealne warunki do regeneracji sił. Niekwestionowanym atutem Bieszczad jest także wyjątkowo piękna przyrody, a niezapomniane krajobrazy tworzone są przez samą matkę naturę.

Pieszo, rowerem czy konno?

Spośród rozmaitych form aktywności, największą popularnością cieszą się tradycyjne piesze wędrówki oraz trekking. W Bieszczadach nie brakuje tras i szlaków o różnych poziomach trudności, a wiosną ze względu na niewielką liczbą turystów, ich eksplorowanie jest znacznie ułatwione. Pokonywanie kolejnych kilometrów usatysfakcjonuje nie tylko amatorów sportu, ale również pasjonatów przyrody i kultury.

Wiosna w Bieszczadach to także doskonały okres na wycieczki rowerowe i przejażdżki konne. Każdy miłośnik dwóch kółek niewątpliwie doceni zarówno łagodne pasma, jak i strome zbocza. Natomiast chętni na spróbowanie swoich sił w siodle powinni skorzystać z oferty jednej z miejscowych stadnin. Instruktorzy nie tylko udzielą cennych wskazówek dotyczących techniki jazdy, ale również zabiorą nas w najpiękniejsze bieszczadzkie zakątki.

Bieszczady dla (nie)spokojnych

Po aktywnie spędzonych kilku dniach, można pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. Nie musi to jednak być równoznaczne z całodniowym, aczkolwiek bardzo słodkim, lenistwem. Niezwykle interesującym rozwiązaniem alternatywnym mogą być wycieczki połączone z obserwacją bieszczadzkiej fauny i flory, a wiosną możemy dodatkowo być świadkami budzenia się przyrody do życia.

Jednak w Bieszczadach możemy spotkać nie tylko turystów spragnionych wyciszenia i spokoju, ale również poszukujących silnych wrażeń i nowych doznań. Doskonałą propozycją dla nich będzie lot szybowcem, lotnią czy paralotnią, który pozwoli spojrzeć na te wspaniałe góry z całkiem odmiennej perspektywy. Najpopularniejszym i najczęściej polecanym miejscem, w którym możemy rozpocząć swoją podniebną przygodę, jest lądowisko Bezmiechowa Akademickiego Ośrodka Szybowcowego.

Kiedy zima staje się pomału jedynie wspomnieniem, temperatury są coraz wyższe, a dni dłuższe, nowych barw nabierają nie tylko otaczające krajobrazy, ale także nasze plany wyjazdowe. W gronie niemal idealnych propozycji na wiosenny wyjazd niewątpliwie znajdują się Bieszczady, gdzie panują świetne warunki do aktywnego wypoczynku, bliskiego spotkania z naturą oraz, co dla wielu najważniejsze, oderwania się od codzienności.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons

Zobacz także:

 • Wiosna w Bieszczadach

  Bieszczady, leżące w zachodniej części Beskidów Wschodnich, przez wielu uznawane są za najpiękniejsze góry w naszym kraju. Chociaż bardzo często określane są jako dzik...

  Zobacz

 • Przyrodnicza odsłona Międzybrodzia Bialskiego

  Międzybrodzie Bialskie jest niewielką, ale uznawaną za niezwykle atrakcyjną turystycznie, miejscowością. Znajduje się w województwie śląskim, położona jest bezpośrednio nad jeziorem Międz...

  Zobacz

 • Jesienne Gorce

  Ciepłe jesienne dni to idealny czas by wybrać się w góry. Właśnie o tej porze roku szlaki pustoszeją, herbata w schronisku smakuje jeszcze wyborniej, a drzewa przybierają złote ba...

  Zobacz