Artykuły

Wiosna nad morzem

Wiosna to idealny czas na spędzenie długiego weekendu nad morzem. Pogoda nie jest jeszcze co prawda odpowiednia na długotrwałe plażowanie i morskie kąpiele, ale za to stanowi najlepszy moment na zwiedzanie.

Warto więc wykorzystać ten czas na wypad do najciekawszych miast na polskim wybrzeżu, od których w sezonie być może zniechęcają nas tłumy turystów. W rankingach przeprowadzanych wśród internautów od przodują i konkurują ze sobą dwie miejscowości – Gdańsk oraz Sopot.

Śladami historii w Gdańsku
Gdańsk, niegdyś bogate miasto portowe, dziś swoim wielkim historycznym dziedzictwem przyciąga rzesze turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy. To miasto, w którym narodziła się Solidarność, rozpoczęła II wojna światowa, a jednocześnie miejsce, które stanowi kolebkę turystyki nadmorskiej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Wycieczkę po Gdańsku należy zacząć od Miasta Głównego z monumentalnym Kościołem Mariackim (największą w Polsce świątynią gotycką w całości zbudowaną z cegły) i tętniącej życiem ulicy Mariackiej, pełnej uroczych kawiarenek i sklepów z bursztynami.

Następnie warto wybrać się na spacer w dół malowniczą Drogą Królewską. Gdańsk pełen jest ciekawych historycznych budowli, spośród których warto wyróżnić m.in. zabytkowe bramy – Złotą, Wyżynną i Zieloną, budynki ratuszy (zarówno ten na Starym, jak i Nowym Mieście), czy renesansową Wielką Zbrojownię. Podczas spaceru Długim Pobrzeżem nie można również pominąć słynnego Żurawia, obiektu od wielu lat najbardziej kojarzonego z miastem. Punktem obowiązkowym wycieczki po Gdańsku będzie również odwiedzenie tutejszego Muzeum Narodowego, w którego kolekcji odnajdziemy cenne dzieła sztuki gotyckiej i flamandzkiej, a także słynny Sąd Ostateczny Hansa Memlinga.

Sopot – nadmorska stolica rozrywki
Sopot to kurort znany w całej Europie jako stolica rozrywki na polskim wybrzeżu. Wyjątkowo atrakcyjnym czyni go nie tylko doskonała lokalizacja, lecz także bogata oferta ciekawych wydarzeń kulturalnych. To one sprawiają, że miasto to tętni życiem o każdej porze roku, zarówno za dnia, jak i w nocy.

Tutejsza plaża, uchodząca za jedną z najlepiej zorganizowanych w regionie, daje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu: istnieją tu liczne wypożyczalnie sprzętu wodno-plażowego, zjeżdżalnie i miejsca zabaw dla najmłodszych. W linii prostopadłej do wybrzeża znajduje się słynny „Monciak”, ulica Bohaterów Monte Cassino, gdzie rozsiane są liczne kluby, restauracje i kawiarenki sąsiadujące bezpośrednio z zabytkowymi XIX-wiecznymi kamienicami. Łączy on plażę oraz molo z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, gdzie znajdują się między innymi staw Morskie Oko oraz Opera Leśna.

Przy „Monciaku” ulokowany jest również słynny Krzywy Domek – nowoczesny, fantazyjnie zniekształcony budynek rodem z rysunków Dahlberga, wizualnie jedna z najciekawszych budowli w mieście. Oczywiście obowiązkowym punktem wycieczki do Sopotu jest również spacer po najdłuższym w Europie molo, z malowniczym widokiem na Port Gdański, Kępę Redłowską i Grand Hotel.

oprac. Paulina Matuszewska

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz