Artykuły

Weekend majowy nad jeziorem

Długi weekend majowy to doskonała okazja na chwilę wytchnienia i odpoczynku od codziennych obowiązków.

Cisza i spokój wśród dzikiej przyrody, relaks pod żaglami jachtu lub spływ kajakowy to najlepszy sposób, żeby odciąć się całkowicie od wielkomiejskiego hałasu.

Te kilka dni wolnego to doskonała okazja, żeby wybrać się do jednego z najpiękniejszych zakątków Polski – Krainy Wielkich Jezior. Mazury to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa, kajakarstwa i pieszych wycieczek. Region ten obejmuje ponad dwa tysiące akwenów, połączonych siecią rzek i kanałów i otoczonych gęstymi lasami, spośród których każdy posiada swój niepowtarzalny urok.

Pojezierze Mazurskie jest również atrakcyjne pod względem dziedzictwa kulturowego i zabytków, takich jak liczne zamki krzyżackie i średniowieczne fortyfikacje. Odkąd region ten został nominowany do tytułu jednego z czternastu światowych Cudów Natury jego oferta turystyczna stale się podlega rozwojowi, a wczasowiczów wciąż przybywa. Znajdą tu oni zarówno szeroki wybór, jeśli chodzi o miejsca zakwaterowania, jak i możliwość wypożyczenia sprzętu potrzebnego do żeglugi, spływów kajakowych, czy wycieczek rowerowych. Z roku na rok w pojezierskich miejscowościach pojawia się coraz więcej klimatycznych tawern i oryginalnie urządzonych kawiarenek. Z drugiej strony jest to również jeden z tych unikalnych regionów Polski, gdzie można jeszcze poczuć uroki tradycyjnej polskiej wsi, z wciąż zachowanymi śladami staropolskiego folkloru.

Do jakiej miejscowości się wybrać, jeśli chcemy spędzić weekend majowy nad jeziorem? Jednym z najbardziej znanych i cenionych przez turystów ośrodków wczasowych województwa Warmińsko-Mazurskiego jest od wielu lat Giżycko. Posiada bardzo ciekawą ofertę dla miłośników żeglugi. Nie bez powodu na pobliskich jeziorach, Niegocin oraz Kisajno, każdego roku odbywają się największe polskie zawody żeglarskie. Ponadto panują tu doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa, jazdy konnej i wycieczek rowerowych. Spośród licznych atrakcji turystycznych warto wymienić chociażby Zamek Krzyżacki z 1341 r., most obrotowy na kanale Łuczańskim oraz znajdującą się po jego drugiej stronie Twierdzę Boyen.

Na liście mazurskich miejscowości godnych polecenia z pewnością trzeba uwzględnić również Mikołajki. To miejscowość znana przede wszystkim ze względu na jej bliskie sąsiedztwo z największym polskim jeziorem, Śniardwy. Jest ona położona bezpośrednio nad jeziorami Tałty oraz Mikołajskim. W pobliżu znajduje się również Łukajno, gdzie znajduje się rezerwat ornitologiczny. Przystań w Mikołajkach to idealne miejsce na rozpoczęcie rejsu po mazurskich jeziorach – jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez żeglarzy miejsc w Europie.

Żeby zasmakować uroku polskich pojezierzy nie trzeba jechać koniecznie na Mazury. Warto zapuścić się nieco dalej na Wschód, na Suwalszczyznę. Augustów, miasto położone w województwie podlaskim, to znana miejscowość uzdrowiskowa słynąca z pięknych krajobrazów i najczystszych jezior. Znajdziemy tu wiele ośrodków wypoczynkowych i malowniczo położonych miejsc przeznaczonych na kąpieliska. Najciekawszym zabytkiem tego regionu jest Kanał Augustowski, który w 2007 roku został uznany za pomnik historii. W maju odbywa się tu wiele imprez plenerowych, natomiast ciszę i spokój można znaleźć o każdej porze roku w cieniu lasów Puszczy Augustowskiej.

oprac. Paulina Matuszewska, fot. Stockvault

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz