Artykuły

Wakacje z psem

Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjaciół człowieka. Jednak planując urlop, konieczność zabrania ze sobą pupila może urosnąć do rangi problemu. Zatem jak zorganizować wakacje z psem, aby nie były one źródłem stresu zarówno dla właściciela, jak i dla zwierzęcia?

Środek transportu

Pierwszą, podstawową kwestią będzie wybór środka transportu. Decydując się na samochód mniejsze psy najbezpieczniej przewozić w metalowej klatce, natomiast większe najlepiej przypiąć specjalnymi pasami. Korzystając z tego wariantu warto zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, która jednocześnie będzie stanowiła ochronę przed zabrudzeniami. Pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniego dopływu powietrza, regularnych postojach i krótkich spacerach.

W czasie podróży pociągiem pies musi mieć założony kaganiec i przypiętą smycz, natomiast właściciel jest zobligowany do zakupienia biletu dla pupila oraz posiadania jego świadectwa szczepień. Sposób i koszt przewożenia psów w samolotach jest uzależniony między innymi od wagi i rozmiarów zwierzęcia, natomiast wymagane dokumenty determinują przepisy obowiązujące w kraju wylotu, portach tranzytowych oraz stanowiącym ostateczny cel podróży.

Lokalizacja i obiekt

Kolejnym krokiem będzie wybór miejsca, w którym chcemy spędzić wakacje oraz obiektu noclegowego. Decydując się na pobyt nad morzem lub jeziorem, należy pamiętać, że na strzeżonych plażach latem obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Z czworonogiem najlepiej udać się na mniej zatłoczone kąpielisko. Natomiast przed spacerem w lesie nie można zapomnieć o podstawowych szczepieniach oraz profilaktyce przeciwko kleszczom. Mimo ogromnej pokusy w czasie leśnej wędrówki pupila należy trzymać na smyczy lub długiej linie.

Zanim złożymy rezerwację w spełniającym nasze oczekiwania obiekcie, upewnijmy się, czy psy są w nim mile widziane. Z odmową najczęściej spotkamy się w eleganckich hotelach i pensjonatach, chociaż oczywiście nie jest to regułą. Wśród miejsc przyjaznych czworonogom zdecydowany prym wiodą domki letniskowe i kempingowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Trzeba przygotować się także na to, że przyjazd z psem będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Wakacje z psem czy dla psa?

Po dokonaniu szczegółowej analizy, niektórzy ostatecznie decydują się na podróż bez swojego pupila, a o sprawowanie opieki proszą członków rodziny lub przyjaciół. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy skorzystać z innego rozwiązania. Jednym z wariantów jest wynajęcie opiekuna dla psa, który podczas naszej nieobecności będzie się nim opiekować, zabierać na spacery oraz karmić.

Coraz większa popularnością cieszą się również hotele dla psów. Czworonogi standardowo trzymane są w drewnianych budach, kilka razy dziennie wyprowadzane na spacer lub wypuszczane na wybieg oraz karmione zgodnie z zaleceniami właściciela. Warto zwrócić uwagę, czy przy wybranym obiekcie funkcjonuje gabinet weterynaryjny, aby w razie potrzeby jak najszybciej można było zbadać naszego pupila.

Właściwe zaplanowanie wakacji z psem jest nie lada wyzwaniem. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie rozmaitych możliwości i wybór najlepszego z dostępnych wariantów. Jednocześnie należy pamiętać, że nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, z którego każdy mógłby skorzystać, ponieważ nikt inny, jak właściciel, nie zna tak dobrze potrzeb swojego czworonoga.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. pixabay.com

Zobacz także:

 • Wakacje z psem

  Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjac...

  Zobacz

 • Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

  Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym. Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste ...

  Zobacz

 • Aktywny wypoczynek dla seniorów

  Wbrew pozorom aktywny wypoczynek nie jest jedynie domeną ludzi młodych. Dzięki licznym kampaniom uświadamiającym i informacjom pochodzącym z zaufanych źródeł, coraz więcej osób w średnim ...

  Zobacz