Artykuły

Wakacje w górach – gdzie najlepiej się wybrać?

Góry nieodłącznie kojarzą nam się z żywiołem. Przyciągają do siebie zarówno osoby chcące poczuć głębszy kontakt z naturą, jak i amatorów sportów ekstremalnych.

Wyprawa taka wymaga przystosowania się do specyficznych warunków klimatycznych – im wyżej, tym ciśnienie atmosferyczne jest niższe, obserwujemy także spadek temperatury, średnio 0,6o st. Celsjusza co 100 metrów. Częściej także natrafimy na opady deszczu, a nawet śniegu.

To wszystko zdaje się jednak nie odstraszać turystów i amatorów przygód, napływających tłumnie do górskich kurortów. Nie ma się co dziwić – polskie góry to nie tylko raj dla oka, ale także okazja do zetknięcia się z wieloma osobliwościami przyrody ( wśród nich odnajdziemy chronione gatunki zwierząt takie jak kozica, ryś, orzeł bielik i wiele niespotykanych nigdzie indziej gatunków roślin).

Popularne miejscowości wypoczynkowe w górach
Chcąc odwiedzić bardziej popularne miejscowości w Tatrach czy Bieszczadach, przygotujmy się na momenty oblężenia. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mieli gdzie przenocować. Wysiadając na dworcu głównym czy przystanku autobusowym w Zakopanem, nie trzeba specjalnie rozglądać się za możliwością noclegu. Za sprawą wynajmujących kwatery górali, oferty znajdą nas same. Wielbiciele górskich wypraw, wybierając Tatry mogą zdecydować się na dwa warianty – nieco łagodniejsze wzniesienia Tatr Zachodnich, oraz bardziej ekstremalną przygodę w Tatrach Wysokich, gdzie zachwyci nas np. Dolina Pięciu Stawów.

Do Bieszczadzkich miejscowości przyciągających największe rzesze turystów należą Cisna, Solina, Ustrzyki Dolne, Sanok czy Krościenko. W Ustrzykach Dolnych, miejscowości położonej nieopodal wschodniej granicy, w sezonie letnim odbywa się wiele ciekawych imprez, które mogą być urozmaiceniem wakacyjnego wypadu w góry. Należą do nich m.in. Święto Miodu, Wakacyjne Koncertowanie w Bieszczadach i Dni Kultury Pogranicza. Solina natomiast przywita nas wyjątkowo malowniczym otoczeniem, które region zawdzięcza obecności dwóch parków krajobrazowych – Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Ciśniańsko Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Tym, co niewątpliwie przykuje naszą uwagę w tym regionie, będzie także gęsta sieć potoków i strumieni. Nie bez przyczyny miejsce to upodobali sobie zarówno wędkarze, jak i fotograficy, malarze a nawet myśliwi.

Niszowe zakątki w polskich górach
Gorce to grupa górska wchodząca w skład Beskidów Zachodnich. W tym zacisznym regionie, napotkamy zapierające dech w piersiach widoki na Podhale, Pieniny, a nawet oddalone o kilkadziesiąt kilometrów Tatry. Równie ciekawie prezentują się stamtąd Beskidy. Gorczańskie szlaki są odpowiednie do uprawiania górskiej turystyki rowerowej. Najpopularniejszą formą aktywności uprawianą przez odwiedzających jest jednak turystyka piesza. Miejscowość jako baza wycieczek na łono natury, sprawdzi się zarówno w przypadku turystów indywidualnych jak i całych rodzin.Warto wiedzieć, że najwyższym szczytem Gorców jest liczący sobie 1310 m. n.p.m. Turbacz, będący jednym ze szczytów Korony Gór Polski.

Także Sudety, mimo że najstarsze z górskich łańcuchów, wciąż mogą nas zaskoczyć. Przykładowo w Górach Kaczawskich odnajdziemy kilka miejsc kryjących średniowieczne ruiny zamków. W jednym z nich – Zamku Bolków, odbywa się coroczna impreza zrzeszająca fanów rocka gotyckiego – Castel Party. Odwiedzając Góry Kaczawskie, warto także zobaczyć XIII wieczny kościół św. Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej, będący jednocześnie muzeum.

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikipedia

 

Zobacz także: