Artykuły

Wakacje nad Bałtykiem 2

Dodano: 2013-01-08

Podążając dalej w stronę Łeby z pewnością uwagę każdego zwrócą licznie występujące jeziora przybrzeżne, a wśród nich największe Gardno i Łebsko.

Te podmokłe tereny, z uwagi na panujące na nich warunki, są ważnym miejscem gniazdowania ptaków. W celu ochrony najcenniejszych gatunków na obszarze otaczającym jeziora utworzone zostały ścisłe rezerwaty, które niewątpliwie zainteresują każdego miłośnika ornitologii.

Sama Łeba z kolei na przestrzeni dziejów przeszła swoistą przemianę z osady rybackiej w prawdziwy nadbałtycki kurort wakacyjny. O burzliwej historii miasta przypominają niewielkie domku, a także pozostałości poligonu rakietowego z czasów II wojny światowej. Jednak prawdziwą wizytówką Łeby są unikatowe ruchome wydmy, znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, tworzące niespotykany w Europie pustynny krajobraz, który zyskał miano polskiej Sahary.

Perełki…

Ostatnia część wybrzeża Morza Bałtyckiego, czyli Pobrzeże Gdańskie, rozciąga się między Mierzeją Helską a Mierzeją Wiślaną. Na obszarze roztaczającym się wokół Zatoki Gdańskiej swoje ujście ma Wisła, najdłuższa polska rzeka. Mierzeja Helska, leżąca w całości w granicach administracyjnych naszego kraju, została w całości objęta ochroną, a na jej terenie utworzono Nadmorski Park Krajobrazowy.

Do najatrakcyjniejszych miejscowości wypoczynkowych należy niewątpliwie Władysławowo, dysponujące portem rybackim i posiadające wspaniałą wieżę widokową, z której rozpościera się widok na całą mierzeję. Z kolei Chałupy swoją sławę zawdzięczają między innymi Zbigniewowi Wodeckiemu, natomiast Jastarnia zachwyca okalającym ją sosnowym lasem i piękną, piaszczystą plażą.

Jurata zyskała miano miejsca wypoczynku elit, natomiast leżący na krańcu półwyspu Hel szczyci się jedynym w Polsce fokarium. Ponadto w tym mieście portowym warto odwiedzić także latarnię morską, najstarszą część miasta z zabudowaniami z czasów osady rybackiej, a także wybrać się na spacer Bulwarem Nadmorskim. Miejscowości leżące na Mierzei Helskiej, ze względu na panujące tam świetne warunki, cieszą się ogromną popularnością wśród amatorów windsurfingu i kitesurfingu.

… i perły Pobrzeża Gdańskiego

Mówiąc o Pobrzeżu Gdańskim nie sposób nie wspomnieć o Trójmieście, czyli zespole miejskim składającym się z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Gdańsk, czyli stolica województwa pomorskiego, pięknymi zabytkami przyciąga miłośników historii i architektury. Sopot z kolei jest cenionym kurortem, a sopocka Opera Leśna latem staje się estradą licznych koncertów i festiwali. W Gdyni natomiast, będącej największym polskim portem handlowym z bazą marynarki wojennej, cumują muzealne ORP Błyskawica i Dar Pomorza.

Chcąc odpowiedzieć jednoznacznie na postawione wcześniej pytanie, dotyczące najlepszego miejsca na wakacje nad Bałtykiem, niezwykle ciężko byłoby się jednoznacznie ustosunkować. Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego jest tak zróżnicowane i kusi tak wieloma atrakcjami, że z pewnością nie ma jednej prawidłowej rekomendacji. Jedno jest pewne. Nadmorskie miejscowości skrywają możliwości, które najlepiej odkryć osobiście.

oprac. Ewa Majchrzak

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz