Artykuły

Wakacje Mazury 2013

Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym.

Wybrzeże Morza Bałtyckiego kusi wypoczynkiem na piaszczystych plażach, górzyste południowe obszary to doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, a pomiędzy nimi znajdują się także wspaniałe tereny pojezierne. A może na następne wakacje warto wybrać się na Mazury, nie w góry?

Mazury w pigułce

Pojezierze Mazurskie, otoczone mniejszymi nizinami i pojezierzami, stanowi integralną część polskich Pojezierzy Wschodniobałtyckich. W celu ochrony występującej w tym regionie wspaniałej fauny i flory utworzono Mazurski Park Krajobrazowy o powierzchni 40 tysięcy hektarów, a także ponad 100 rezerwatów przyrody. Ponadto na tym obszarze znajduje się ponad 1000 pomników przyrody.

To, co najpiękniejsze i najczęściej docenianie w Mazurach, również jest dziełem matki natury. Mowa oczywiście o bardzo licznych, pięknych akwenach, w tym największych w Polsce jeziorach Śniardwy i Mamry. Do niezwykle atrakcyjnych zbiorników należy również jezioro Niegocin, Nidzkie, Tałty oraz Roś. Łącznie na Mazurach znajduje się około 4 tysięcy akwenów tego rodzaju, z czego powierzchnia 2700 przekracza 1 hektar.

Aktywnie na Mazurach

Nie bez powodu region ten, obejmujący swoim zasięgiem Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, jest tak chętnie wybierany jako miejsce wypoczynku przez amatorów sportów wodnych. Pasjonaci zmagań z żywiołami z powodzeniem mogą rozwinąć tu żagle na jachcie lub windsurfingu, miłośnicy kajakarstwa mogą spróbować swoich sił na wielu przygotowanych szlakach, natomiast poszukujący wyciszenia w spokoju zdobywać wędkarskie trofea.

Wspaniałe atrakcje czekają na turystów także na lądzie i w powietrzu. Liczne trasy piesze i rowerowe umożliwiają poznawanie Mazur podczas wędrówek czy wycieczek, natomiast amatorzy jeździectwa mogą zdecydować się na odkrywanie otaczających lasów w siodle. Z kolei solidną dawkę adrenaliny na najwyższym poziomie zapewni widokowy lot balonem.

Kulturalne Mazury

Po dniu pełnym wrażeń warto odwiedzić chociaż jedno z mazurskich miast, które pełne są cennych zabytków i historycznych budowli, a wybór jest naprawdę duży. Turyści mogą spędzić dzień między innymi w Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Mikołajkach, Mrągowie, Olsztynie czy Szczytnie, więc część Mazur, w której będziemy wypoczywać nie ma większego znaczenia.

Miasta te zachwycają nie tylko wspaniałą atmosferą, ale także licznymi atrakcjami historycznymi, architektonicznymi i kulturalnymi. Ponadto w sezonie letnim bardzo często stają się estradą wielu wydarzeń regionalnych i ogólnopolskich, w tym słynnych festiwali muzycznych, które przyciągają liczną widownię nie tylko pod postacią mieszkańców Mazur, ale także bardzo szerokiego grona turystów.

Mazury od wielu lat cieszą się dużą popularnością i uznaniem nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Miejsce to stwarza znakomite warunki do pielęgnowania sportowych pasji w otoczeniu pięknej przyrody, poznawania burzliwej historii i cennych zabytków, będących jej niekwestionowanym świadectwem, a także do błogiego lenistwa nad brzegami największych i najpiękniejszych polskich jezior.

oprac. Ewa Majchrzak

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz