Artykuły

Wakacje Mazury 2013

Dodano: 2013-01-09

Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym.

Wybrzeże Morza Bałtyckiego kusi wypoczynkiem na piaszczystych plażach, górzyste południowe obszary to doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, a pomiędzy nimi znajdują się także wspaniałe tereny pojezierne. A może na następne wakacje warto wybrać się na Mazury, nie w góry?

Mazury w pigułce

Pojezierze Mazurskie, otoczone mniejszymi nizinami i pojezierzami, stanowi integralną część polskich Pojezierzy Wschodniobałtyckich. W celu ochrony występującej w tym regionie wspaniałej fauny i flory utworzono Mazurski Park Krajobrazowy o powierzchni 40 tysięcy hektarów, a także ponad 100 rezerwatów przyrody. Ponadto na tym obszarze znajduje się ponad 1000 pomników przyrody.

To, co najpiękniejsze i najczęściej docenianie w Mazurach, również jest dziełem matki natury. Mowa oczywiście o bardzo licznych, pięknych akwenach, w tym największych w Polsce jeziorach Śniardwy i Mamry. Do niezwykle atrakcyjnych zbiorników należy również jezioro Niegocin, Nidzkie, Tałty oraz Roś. Łącznie na Mazurach znajduje się około 4 tysięcy akwenów tego rodzaju, z czego powierzchnia 2700 przekracza 1 hektar.

Aktywnie na Mazurach

Nie bez powodu region ten, obejmujący swoim zasięgiem Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, jest tak chętnie wybierany jako miejsce wypoczynku przez amatorów sportów wodnych. Pasjonaci zmagań z żywiołami z powodzeniem mogą rozwinąć tu żagle na jachcie lub windsurfingu, miłośnicy kajakarstwa mogą spróbować swoich sił na wielu przygotowanych szlakach, natomiast poszukujący wyciszenia w spokoju zdobywać wędkarskie trofea.

Wspaniałe atrakcje czekają na turystów także na lądzie i w powietrzu. Liczne trasy piesze i rowerowe umożliwiają poznawanie Mazur podczas wędrówek czy wycieczek, natomiast amatorzy jeździectwa mogą zdecydować się na odkrywanie otaczających lasów w siodle. Z kolei solidną dawkę adrenaliny na najwyższym poziomie zapewni widokowy lot balonem.

Kulturalne Mazury

Po dniu pełnym wrażeń warto odwiedzić chociaż jedno z mazurskich miast, które pełne są cennych zabytków i historycznych budowli, a wybór jest naprawdę duży. Turyści mogą spędzić dzień między innymi w Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Mikołajkach, Mrągowie, Olsztynie czy Szczytnie, więc część Mazur, w której będziemy wypoczywać nie ma większego znaczenia.

Miasta te zachwycają nie tylko wspaniałą atmosferą, ale także licznymi atrakcjami historycznymi, architektonicznymi i kulturalnymi. Ponadto w sezonie letnim bardzo często stają się estradą wielu wydarzeń regionalnych i ogólnopolskich, w tym słynnych festiwali muzycznych, które przyciągają liczną widownię nie tylko pod postacią mieszkańców Mazur, ale także bardzo szerokiego grona turystów.

Mazury od wielu lat cieszą się dużą popularnością i uznaniem nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Miejsce to stwarza znakomite warunki do pielęgnowania sportowych pasji w otoczeniu pięknej przyrody, poznawania burzliwej historii i cennych zabytków, będących jej niekwestionowanym świadectwem, a także do błogiego lenistwa nad brzegami największych i najpiękniejszych polskich jezior.

oprac. Ewa Majchrzak

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz