Artykuły

Urlop we wrześniu w Polsce - gdzie warto jechać?

Wrzesień kojarzy się głównie z końcem lata, wakacji i sezonu urlopowego, a dla młodszej części społeczeństwa jest przede wszystkim synonimem powrotu do obowiązków szkolnych. Jednak coraz częściej można spotkać się również z opinią, że jest to miesiąc wręcz wymarzony na planowanie wczasów i wyjazdów wypoczynkowych, niekoniecznie poza granicami naszego kraju.

Wrześniowy urlop nad morzem

W lipcu i sierpniu miejscowości leżące u wybrzeży Morza Bałtyckiego to w większości tętniące życiem kurorty. Z kolei we wrześniu wiele atrakcji jest w dalszym ciągu dostępnych dla gości, ale liczba turystów jest już z reguły zdecydowanie mniejsza. Ponadto, bardzo często w obiektach hotelarskich obowiązują nieco niższe ceny niż w szczycie sezonu, co pozwala w pewnym stopniu ograniczyć wydatki związane z podróżą.

A jak spędzać urlop nad Bałtykiem we wrześniu? Właściwie to samo, co w lipcu lub sierpniu. Z powodzeniem można organizować wycieczki piesze i rowerowe, uprawiać sporty wodne, zwiedzać, podziwiać zabytki czy wybrać się na spotkanie z matką naturą w okalających nadmorskie miasteczka kompleksach leśnych. Co prawda temperatury są już niższe, noce chłodniejsze, a niektóre lokale gastronomiczne zamknięte, a mimo to do naszej dyspozycji pozostaje cały wachlarz możliwości.

Mazury we wrześniu

Świetną propozycją na wrześniowy wypoczynek będą również Mazury. Wiele argumentów, przemawiających za spędzeniem wczasów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i okolicach w tym terminie, będzie podobnych do zalet wrześniowego wyjazdu nad morze. A wakacje nad pięknym jeziorem, otoczonym przez szumiące lasy, przy akompaniamencie kojącej ciszy i spokoju to bez wątpienia niezwykle kusząca perspektywa.

We wrześniu na Mazurach nie brakuje miłośników żeglarstwa czy windsurfingu, a z mniejszej liczby turystów bardzo chętnie korzystają również wędkarze. Ostatnie tygodnie astronomicznego lata to także świetny czas na piesze wędrówki i rowerowe wycieczki, a ponadto zwiedzanie i poznawanie najwspanialszych obiektów, których w okolicznych miejscowościach z pewnością nie brakuje.

We wrześniu w góry

Ogromną popularnością wśród wrześniowych destynacji turystycznych cieszą się też obszary górskie. W tym czasie szlaki powoli pustoszeją, a pogoda zazwyczaj wciąż dopisuje, tworząc wymarzone warunki do spokojnych, całodniowych wędrówek. Na trasach spotkać można również amatorów kolarstwa oraz rekreacyjnej jazdy na rowerze, a na niektórych zboczach pasjonatów wspinaczki.

Nie sposób nie wspomnieć, że pasma Karpat i Sudetów tworzą zapierające dech w piersiach, niezapomniane widoki, które docenią przede wszystkim miłośnicy przyrody. W tych regionach nie brakuje także parków narodowych, krajobrazowych oraz rezerwatów, powstałych w celu ochrony najcenniejszych osobliwości, autorstwa samej matki natury.

Ku zaskoczeniu niektórych okazuje się, że Polska może być wyśmienitą propozycją na wrześniowy urlop. Miesiąc ten często może poszczycić się naprawdę piękną pogodą, dzięki czemu w czasie wypoczynku można w pełni korzystać z rozmaitych atrakcji. A nawet w przypadku lekkiego pogorszenia aury, we wrześniu do dyspozycji turystów w dalszym ciągu pozostaje szereg możliwości organizacji czasu wolnego.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons

Zobacz także: