Artykuły

Reklama

Domki Letniskowe Marlin

Miejscowość: Rewal

 

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

 

Turystyka konna w Polsce

Dodano: 31 Marzec 2012

Rozwiane w pełnym galopie włosy, tętent końskich kopyt i obcowanie z naturą.

Konie wracają do łask, nie tylko jako symbol materialnego statusu. Coraz popularniejsza staje się w Polsce turystyka konna.

Nostalgia czy biznes
Polacy mają niesłychany sentyment do koni. Dzieje naszego kraju są mocno związane z tymi zwierzętami, kojarzą się z niezwyciężoną husarią i bohaterskimi kawaleryjskimi szarżami. Dziś te tradycje podtrzymują liczne grupy rekonstrukcyjne, a dla wielu zapalonych hobbystów konie to wręcz sposób na życie. Te szlachetne zwierzęta wracają jednak do łask dzięki dynamicznemu rozwojowi masowej turystyki konnej. Hodowane w Polsce okazy cieszą się renomą na całym świecie. Podczas targów w Janowie Podlaskim miejscowe araby osiągają zawrotne ceny, w setkach tysięcy i milionach euro. Konie to jeden z naszych towarów eksportowych. Trzeba więc przyznać, że mamy na czym jeździć.

Stadniny jak grzyby po deszczu
Jest też gdzie oddawać się swojej pasji. Ośrodki jeździeckie i stadniny znajdują się w każdym zakątku kraju, od okolic metropolii po mniej i bardziej popularne ośrodki turystyczne. Dzięki popularyzacji jazdy konnej staje się ona świetną alternatywą dla zwyczajowych sposobów na spędzenie wakacji: morskich kąpieli, spacerów czy górskich wędrówek.

Konie z powodzeniem konkurują ze sportami ekstremalnymi, jak choćby jazdą na quadach. Jest to więc potężny biznes i źródło zarobku, który dostrzega coraz więcej przedsiębiorców. Według branżowych serwisów w Polsce znajduje się od 700 do 900 ośrodków jeździeckich i około 250 hodowli koni. Najwięcej z nich znajduje się w województwach mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i pomorskim, czyli tam, gdzie mieszkańców stać na tę, jakby nie patrzeć, kosztowną rozrywkę.

Coraz więcej końskich szlaków
Jazda na maneżu jest dobra tylko na początek. Największą frajdę daje dopiero jazda w terenie. Z tym bywa jednak ciężko. Według ustawy konno nie można na przykład wjeżdżać do lasów państwowych, zajmujących niemal 30 proc. powierzchni kraju. Choć ostateczna decyzja należy do nadleśnictw, leśne ostępy udostępnił jeźdźcom dopiero PTTK, organizując Komisję Turystyki Jeździeckiej.

Dzięki nadzorowanej przez nią pracy setek wolontariuszy w Polsce wytyczonych jest 3,2 km szlaków jeździeckich oznaczonych kolorową kropką w białym kwadracie. Większość z nich to krótkie trasy wokół miejscowości turystycznych, które objechać można w kilka godzin. Prężnie rozwija się jednak sieć szlaków przekrojowych, których pokonanie oznacza kilka lub nawet kilkanaście dni jazdy. Wymagające, górskie trasy to choćby Transbeskidzki, liczący 600 km długości czy Sudecki mający 360 km. Łatwiejsze, zwłaszcza dla początkujących, są na przykład szlak Świętokrzyski (400 km) czy Pojezierza Drawskiego (170 km).

Kosztowne hobby
Większość ośrodków czy gospodarstw agroturystycznych oddzielnie liczy noclegi i wynajem koni. Godzina jazdy w terenie kosztuje 30 – 40 zł i to od nas zależy, ile spędzimy w siodle. Zorganizowane kilkudniowe rajdy konne to wydatek rzędu 300 – 700 zł. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie konia na kilka dni, co kosztuje 150 – 200 zł za dobę. Ceny w sezonie zimowym są nawet o połowę mniejsze. Jeśli ktoś jest prawdziwym traperem, może sporo zaoszczędzić i przeżyć niezapomnianą przygodę.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. pixabay

Zobacz także:

 • Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

  Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym. Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste wybrzeże Morza Bałtyckiego,...

  Zobacz

 • Aktywny wypoczynek dla seniorów

  Wbrew pozorom aktywny wypoczynek nie jest jedynie domeną ludzi młodych. Dzięki licznym kampaniom uświadamiającym i informacjom pochodzącym z zaufanych źródeł, coraz więcej osób w średnim i...

  Zobacz

 • Wakacje z psem

  Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjaciół...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet