Artykuły

Turystyczne miasta Mazur: Mikołajki i okolice

Mikołajki to jedna z popularniejszych miejscowości w Polsce, skupiająca nie tylko miłośników żeglarstwa i sportów wodnych, ale również osoby świata mediów, filmu czy muzyki.


Dziś nikt nie zagłębia się w historię i nieliczne zabytki Mikołajek, a turyści korzystają głównie z licznych atrakcji jakimi są stoiska z pamiątkami, dyskoteki oraz restauracje. Warto jednak przyjechać latem do Mikołajek, by poznać je bliżej.

Od pruskiej osady...

Na przesmyku między jeziorami Tałty i Mikołajskim panowały idealne warunki dla połowu ryb, w tym najpopularniejszych na Mazurach sielaw, linów, sandaczy czy węgorzy, które do dziś królują w mazurskich restauracjach. Już w XV wieku powstała tu osada rybacka, która swą nazwę wzięła od wybudowanej świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja. Również z początkami osady związana jest legenda Króla Sielaw – symbolu Mikołajek.

Wraz z rozrastającą się wzdłuż wybrzeża jeziora Mikołajskiego wioską rybacką, postanowiono w XVIII wieku pruskiej osadzie nadać prawa miejskie z rąk Fryderyka Wilhelma I. Natomiast w 1840 roku wybudowano murowany kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Trójcy. Do dziś budowla stanowi największą architektoniczną atrakcję miasta, a jej wieża wznosi się nad miastem i należy do najbardziej charakterystycznych mazurskich panoram. Dlaczego bryła mikołajskiego kościoła jest tak ważna? Świątynia została zaprojektowana przez naczelnego architekta Prus i budowniczego Berlina Karla Friedricha Schinkla, do którego prac należy zaliczyć m.in. Altes Museum w Berlinie czy zespół zabudowań łaźni rzymskich w parku Sanssouci w Poczdamie.

Wraz z rosnącą popularnością mazurskich jezior, Mikołajki cieszyły się coraz większą popularnością wśród turystów z Prus, a rybacka osada przekształciła się w niewielki kurort, z którego podobnie jak i dziś można było się udać w rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej.

...do komercyjnego letniska

Mikołajki zawsze były popularnym letniskiem, szczególnie wśród żeglarzy przebywających na Mazurach. Jednak dopiero pod koniec lat.90 sława tego miasta zaczęła przyciągać znanych i lubianych, którzy otwierali w mieście restauracje, kina i hotele. Dziś ta mała miejscowość (4 tys. mieszkańców) w sezonie zmienia się w tętniący życiem ośrodek turystyczny. Działa tu wiele restauracji i hoteli w tym ogromny Gołębiewski z parkiem wodnym Tropicana, którego monstrualna bryła psuje naturalny mazurski krajobraz.

Również w Mikołajkach powstała pierwsza Wioska Żeglarska na Mazurach oferująca nie tylko miejsce postoju jachtów, ale również wiele tawern, koncertów szantowych, sklepów żeglarskich oraz wszelkich udogodnień dla żeglarzy. Wzdłuż wioski, na nabrzeżu jeziora Mikołajskiego rozciąga się najpopularniejsza promenada spacerowa miasta - częsty cel codziennych spacerów turystów.

Safari w Kadzidłowie

Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu Mikołajek znajduje się Park Dzikich Zwierząt im. Prof. Benedykta Dybowskiego. Obiekt obejmuje ponad 100 ha powierzchni, a jego celem jest odtworzenie najbardziej zbliżonych do naturalnych warunków życia rodzimej fauny. Wiele gatunków pochodzi także z bardziej egzotycznych zakątków świata, co związane jest z działalnością patrona parku - Benedykta Dybowskiego, przyrodnika, którego działalność związana była z Syberią i Dalekim Wschodem.

Podczas półtoragodzinnego zwiedzania można z bliska obejrzeć m.in. oswojone bizony, tarpany, wilki, łosie, drapieżne ptactwo, bobry, sarny oraz dziki. Zwiedzanie prowadzone jest zwykle w małych grupach, bądź indywidualnie z przewodnikiem, za którym przemierzamy kolejne wybiegi dla zwierząt. Jest to bardzo interesująca opcja na poznanie z bliska świata zwierząt występujących na Mazurach i nie tylko.

Zaraz za Monte Carlo

Jednym z najstarszych rajdów samochodowych świata jest Rajd Polski, którego inauguracja obyła się w 1921 roku. Po kilku zmianach bazy imprezy, trafiła ona ostatecznie w 2005 roku do Mikołajek. Szutrowe drogi w okolicy Mikołajek stały się doskonałym miejscem dla testowanie swoich sił przez kierowców rajdowych, których wysiłki można oglądać przy wyznaczonej trasie. W tym roku impreza 69. Rajdu Polski obywać się będzie w ostatni weekend września.

oprac. Joanna Terka, fot. Sicherlich (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz