Artykuły

Turystyczne jaskinie, czyli raj dla wakacyjnych odkrywców

Dodano: 2013-04-04

Większość osób przez cały rok z utęsknieniem czeka na urlop, podczas którego będą mogli wreszcie zregenerować siły, odpocząć od obowiązków zawodowych, a może nawet poświęcić trochę czasu swoim pasjom. Aby skutecznie oderwać się od codziennej rutyny wiele z nich decyduje się na wyjazd do miast lub regionów, w których będą mogli spędzać czas w ulubiony sposób.

Jak spędzić urlop?

Pamiętajmy jednak, że wakacje nie dla wszystkich są równoznaczne ze słodkim lenistwem na piaszczystej plaży. W gronie turystów nie brakuje pasjonatów historii, dzielnie przemierzających średniowieczne mury, miłośników przyrody, z zainteresowaniem podziwiających rzadkie gatunki roślin i zwierząt oraz amatorów aktywnego wypoczynku, którzy najlepiej relaksują się uprawiając sport.

Wakacyjni odkrywcy

Mimo to, decydując się na podróż w nieznane, atrakcyjne miejsce, warto także znaleźć czas na poznanie czegoś nowego, co będzie z pewnością źródłem nowych wrażeń i doznań, a przede wszystkich fantastycznych wspomnień. Ciekawą propozycją jest niewątpliwie zwiedzanie jaskiń, czyli, zgodnie z naukową terminologią, naturalnych pustych przestrzeni w skale.

Większość jaskiń w Polsce zobaczyć można w południowej części kraju, na terenach wyżynnych i górskich. Ponad 800 znanych jaskiń znajduje się w Tatrach, ale zachwycające efekty procesów krasowych odnaleźć można na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Sudetach oraz Górach Świętokrzyskich. Jednak obecnie w Polsce istnieje niespełna 20 jaskiń, które udostępniane są zwiedzającym. Obiekty te muszą posiadać odpowiednią infrastrukturę lub wyznaczony szlak turystyczny.

Najpopularniejsze jaskinie turystyczne

Do grona najbardziej znanych jaskiń zaliczyć można z pewnością Jaskinię Mroźną. Znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, a jej całkowita długość wynosi 560 metrów. Nazwa jaskini jest podyktowana panującą wewnątrz stałą temperaturą 6°C, chłodnym powietrzem oraz białymi naciekami, przypominającymi szron. Jaskinię Mroźną można zwiedzać od początku maja do końca października.

Świetną przygodą będzie niewątpliwie poznanie Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym, uznawanej za największą na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wycieczki odbywają się wyłącznie z przewodnikiem, a ze względu na to, że jaskinia jest nieoświetlona, zwiedzający otrzymują świeczki. Przed wejściem znajduje się rekonstrukcja obozowiska neandertalczyków, natomiast wewnątrz podziwiać można wielkie stalagmity i pokrywające strop stalaktyty.

Wśród najpopularniejszych jaskiń w Polsce wyróżnia się także Jaskinię Niedźwiedzią, najdłuższą w całych Sudetach, znajdującą się w Masywie Śnieżnika. Korytarze, zlokalizowane na trzech poziomach, osiągają łączną długość ponad 3,5 kilometra. Szata naciekowa Jaskini Niedźwiedziej, którą tworzą okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady i draperie cieszą się mianem jednych z najpiękniejszych odkrytych do tej pory w polskich jaskiniach.

Zwiedzanie jaskiń może być doskonałym pomysłem na urozmaicenie wypoczynku. To znakomita okazja na odkrycie czegoś nowego, poznanie historii tych niezwykłych miejsc i procesów, które doprowadziły do ich powstania. Każdego roku odwiedzają je tysiące turystów z kraju i zagranicy, zafascynowanych najwspanialszymi dostępnymi atrakcjami, czyli tymi, stworzonymi przez matkę naturę.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Jaskinia Ciemna (wikimedia commons)

Zobacz także: