Artykuły

Reklama

Zającówka

Miejscowość: Szklarska Poręba

Cena od: 60PLN osoba

 

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

 

Trasy rowerowe w Polsce

Dodano: 12 Luty 2013

Wyraźnie zauważalną tendencją, w odniesieniu do sposobów spędzania wolnego czasu, jest wzrost zainteresowania aktywnymi formami wypoczynku.

Niezwykle popularne są rozmaite sporty wodne, w tym żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo, jednak nie brakuje również amatorów pieszych wędrówek i wspinaczki czy osób poszukujących źródeł adrenaliny. Dużą grupę tworzą także miłośnicy poznawania kraju na dwóch kółkach.

W Polskę na rowerze

Niemal w każdym regionie turystycznym Polski zostały wyznaczone trasy rowerowe, które przede wszystkim ułatwiają eksplorowanie danego obszaru, ale także mają znaczy wpływ na bezpieczeństwo uczestników wycieczek i rajdów. Łącznie na terenie całego kraju znajduje się wiele kilometrów rozmaitych szlaków, na których każdego roku można spotkać oddanych rowerowych pasjonatów.

Trasy rowerowe na północy kraju

Część niektórych tras, połączonych nadrzędną ideą, znajduje się daleko poza granicami Polski, a jedną z nich jest Międzynarodowy Szlak Nadmorski. Szlak wokół Bałtyku, liczący prawie 8 tysięcy kilometrów, biegnie przez tereny aż dziewięciu państw. Zanim jednak porwiemy się na takie wyzwanie, warto zdecydować się na rozgrzewkę o długości 63 kilometrów od Łeby do Rozewia, podczas której można podziwiać najpiękniejsze latarnie morskie polskiego wybrzeża.

W północnej części kraju na poszukiwanie rowerowych wrażeń, można wybrać się także na Pojezierze Mazurskie. Pokonanie ponad 30 tras wyznaczonych na terenie Mazur to niewątpliwie zadanie na co najmniej kilka sezonów. Jedną z częściej polecanych propozycji jest szlak biegnący przez Dolinę Rospudy o długości 44 kilometrów, otoczony niemal dziewiczą przyrodą, będącą także przedmiotem licznych sporów.

Rowerowe wyzwania na wyżynach

Jeśli obszary te okażą się jednak za mało urozmaicone, można podjąć rowerowe wyzwanie na terenach wyżynnych. Cenne walory naturalne to także wizytówka Szlaku Rowerowego Roztocza, położonego pomiędzy Wyżyną Lubelską a Kotliną Sandomierską. W granicach Polski znajduje się 110 kilometrów trasy, natomiast pozostałe 74 kilometry prowadzą przez Ukrainę do Lwowa.

Z kolei Szlak Orlich Gniazd o długości 190 kilometrów, mający swój początek w Krakowie, natomiast koniec w Częstochowie, to znakomita okazja na połączenie zamiłowania do sportu z zainteresowaniami historycznymi. Na trasie zwiedzić można liczne zamki i twierdze, stanowiące niegdyś część systemu obronnego wybudowanego w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego.

Górskie szlaki dla zaawansowanych

Rowerowe emocje na najwyższym poziomie na wszystkich amatorów dwóch kółek czekają w górach. Bardzo wiele urozmaiconych tras znajduje się między innymi w Bieszczadach, których część biegnie także przez wspaniałe tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Natomiast prawdziwy ogrom możliwości oferuje Karpacki Szlak Rowerowy, którego łączna długość to prawie 800 kilometrów, ciągnących się na obszarze 35 gmin województwa małopolskiego.

Zwiedzanie kraju na rowerze to z pewnością zadanie wymagające ogromnej determinacji, a także kondycji fizycznej. Na początek najlepiej wybierać łatwe trasy na terenach nizinnych i pojeziernych, a następnie spróbować swoich sił na szlakach trudniejszych. Bez względu na to, na jakim poziomie zaawansowania obecnie się znajdujemy, ta forma aktywnego wypoczynku z pewnością będzie źródłem niezapomnianych wrażeń i wspaniałych przygód.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. pixabay.com

Zobacz także:

 • Podziemne trasy turystyczne

  Atmosfera tajemnicy panująca w podziemiach od stuleci fascynowała człowieka, jednak osób chcących przeżyć niecodzienną przygodę pod powierzchnią ziemi stale przybywa. Szczególnie zdeterminowanym...

  Zobacz

 • Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

  Wbrew obiegowej, dość powszechnej opinii jakoby Szczecin leżał nad morzem, aby dostać się stąd na nadbałtyckie plaże trzeba pokonać jeszcze co najmniej kilkadziesiąt kilometrów. Jednak dla...

  Zobacz

 • Szlaki rowerowe w Wielkopolsce

  Wielkopolska to ogromna połać pól, lasów i pojezierzy upstrzona szlacheckimi dworkami, pałacykami i wiatrakami przy wsiach. Aby poczuć klimat tego regionu nie należy ograniczać się do Poznania...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet