Artykuły

 

Szlak filmu Ziemia Obiecana - cz. 1

Dodano: 26 Styczeń 2013

„Ziemia Obiecana” nakręcona na podstawie powieści noblisty Wł. S. Reymonta przez Andrzeja Wajdę to bez wątpienia jeden z ważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.

Zdecydowana większość filmu powstała w autentycznych plenerach – prawdziwych pałacach oraz fabrykach na terenie Łodzi. Film miał swoją premierę w 1975 roku, natomiast w rok później nominowany był do Oskara w kategorii filmu obcojęzycznego.

Fabryka Izraela Poznańskiego

To właśnie tu zrealizowano zdecydowaną większość zdjęć do filmu. Najbardziej charakterystycznym elementem całego kompleksu jest oczywiście pięciokondygnacyjna przędzalnia wzniesiona z czerwonej cegły w stylu neogotyckim, nawiązujących do średniowiecznych budowli obronnych. W filmie budynek zagrał fabrykę Bucholca, którą widać już w pierwszych scenach „Ziemi Obiecanej”. Po drugiej stronie ulicy Ogrodowej, dokładnie naprzeciwko przędzalni bawełny widać łódzkie famuły – czterokondygnacyjne domy robotnicze z XIX wieku. Do dziś pozostają one w stanie niezmienionym. Dziś budynki dawnej fabryki Izraela Poznańskiego stanowią centrum rozrywkowo-handlowe Manufaktura, a w murach przędzalni znajduje się hotel.

Do kompleksu należy także narożny pałac w stylu eklektycznym będący pierwotnie siedzibą rodziny największego przemysłowca Łodzi. Od 1975 roku w pałacu mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz urzędy miejskie. W filmie rezydencja zagrała luksusową siedzibę Hermana Bucholca – w kolejnych scenach ukazana jest klatka schodowa oraz sala jadalna.

Pałac Karola Poznańskiego

Również inna rezydencja Poznańskich zagrała w filmie Wajdy siedzibę Bucholca, a także stanowiła parę innych scenerii dla rozgrywającej się akcji. Obecnie mieści się tu Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, jednak pierwotnie pałac należał do syna Izraela Poznańskiego - Karola. Budowla zaprojektowana przez Adolfa Zeligsona prezentuje wiele stylów, jednak najbardziej widoczne są tu wpływy włoskiego renesansu oraz baroku. Wnętrza pałacu zachowały wiele ze swojego pierwotnego wyglądu.

W obecnej sali koncertowej, która niegdyś była jadalnią rozegrano sceny z mieszkania Bucholca, gdy odwiedza go Borowiecki, również w sali koncertowej na parterze umieszczono filmowy kantor, gdzie toczy się dialog między Borowieckim i von Horem.  Część scen nakręcona została również przed pałacem oraz w ogrodzie, np. gdy Karol Borowiecki cuci Moryca i informuje go o podwyżce cen bawełny. Również w otoczeniu pałacowego ogrodu sfilmowana została scena przyjęcia w pałacu Kesslera.

Chałupa Muellera

W filmie możemy podziwiać jeszcze jeden obiekt należący do rodziny Poznańskich – tym razem jest to rezydencja Maurycego Poznańskiego, która zagrała pałac Muellerów. Obecnie jest to siedziba Muzeum Sztuki w Łodzi. Obok pałacu postawiono drewniany dom, wzorowany na domach łódzkich tkaczy, gdzie mieli faktycznie mieszkać Muellerowie.

W  scenie, w której stary Mueller pokazuje swoje włości Borowieckiemu, wchodzą oni do pałacu Poznańskiego przy ul. Więckowskiego, jednak wnętrza pochodzą z rezydencji Scheiblera, gdzie dziś mieści się Muzeum Kinematografii.

Pałac Scheiblera

Pałac Karola Scheiblera przy pl. Zwycięstwa w Łodzi stanowił scenerię dla wielu dzieł filmowych, w tym także dla „Ziemi Obiecanej”. W filmie nie zobaczymy tej rezydencji z zewnątrz, w wielu scenach można podziwiać  natomiast jej wnętrza np. w scenie gdy Mueller oprowadza Borowieckiego po swoim pałacu, proponuje mu spółkę i rękę swojej córki Mady. Również ostatnie sceny filmu zostały nakręcone w sali balowej i jadalni pałacu Scheiblera – bal u Borowieckiego, który przeplatany jest sekwencjami ze strajku robotników.

oprac. Joanna Terka, fot. Pałac Karola Scheiblera (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Podziemne trasy turystyczne

  Atmosfera tajemnicy panująca w podziemiach od stuleci fascynowała człowieka, jednak osób chcących przeżyć niecodzienną przygodę pod powierzchnią ziemi stale przybywa. Szczególnie zdeterminowanym...

  Zobacz

 • Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

  Wbrew obiegowej, dość powszechnej opinii jakoby Szczecin leżał nad morzem, aby dostać się stąd na nadbałtyckie plaże trzeba pokonać jeszcze co najmniej kilkadziesiąt kilometrów. Jednak dla...

  Zobacz

 • Szlaki rowerowe w Wielkopolsce

  Wielkopolska to ogromna połać pól, lasów i pojezierzy upstrzona szlacheckimi dworkami, pałacykami i wiatrakami przy wsiach. Aby poczuć klimat tego regionu nie należy ograniczać się do Poznania...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet