Artykuły

Polańczyk - dla miłośników gór i sportów wodnych

W sercu Bieszczad, na półwyspie Jeziora Solińskiego znajduje się miejsce uznawane za magiczne. Z jednej strony otulone lasami, malowniczymi zatokami i górskimi pasmami, z drugiej oferujące turystom doskonałe warunki do wypoczynku. Aby nie pozostawać dłużej w niepewności czas najwyższy odkryć, co oferuje nam Polańczyk.

Bieszczadzkie Morze

Jeśli ktoś stoi przed dylematem, czy lepiej spędzić urlop na morzem, a może warto by było w tym roku odwiedzić góry, Polańczyk stwarza pewne kompromisowe rozwiązanie. Jest to możliwe dzięki swojemu położeniu nad jeziorem określanym mianem Bieszczadzkiego Morza. Liczne hotele i pensjonaty, w których można się zatrzymać, nie ustępują tym z nadmorskich kurortów. Z kolei góralskie restauracje, oberże i karczmy mogą śmiało konkurować z serwowaną nad morzem rybką.

Po zdrowie w góry

Ze względu na panujący w Polańczyku wyjątkowy mikroklimat, miejscowość od 1999 roku cieszy się statusem uzdrowiska. Warunki klimatyczne, czyste powietrze i źródła wód mineralnych sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek dla osób chcących poprawić swój stan zdrowia. Pomocne w tym będą programy rehabilitacyjne, masaże czy kąpiele lecznicze oferowane przez obiekty sanatoryjne.

Nie tylko górskie aktywności

Polańczyk stanowi również chętnie odwiedzaną przystań dla miłośników sportów wodnych. W sezonie żeglarskim wody Jeziora Solińskiego ozdabiają setki białych żagli. Na turystów czekają liczne wypożyczalnie jachtów i pozostałego sprzętu pływającego, a także szkółki żeglarskie i windsurfingowe. Piękno jeziora można również podziwiać podczas rejsów statkami lub tramwajami wodnymi.

Po wodnych szaleństwach błogiemu lenistwu najlepiej oddawać się na pięknych miejscowych plażach. Dla preferujących aktywny wypoczynek przygotowano wiele górskich szlaków pieszych i rowerowych. Prawdziwą gratką dla profesjonalistów będzie organizowany od kilku lat w Polańczyku międzynarodowy wyścig kolarski o Puchar Uzdrowisk Karpackich.

Amatorzy rozrywki w ekstremalnej odsłonie mogą zadbać o odpowiedni poziom adrenaliny biorąc udział w organizowanych kursach płetwonurkowych, przejażdżkach samochodami terenowymi i quadami, a także rozgrywkach paintballowych. Najodważniejsi śmiałkowie mogą liczyć na podniebne wrażenia, decydując się na lot szybowcem lub paralotnią.

Polańczyk jest także doskonałą bazą wypadową dla osób zainteresowanych zagranicznymi wojażami. Organizowane przez niektóre przedsiębiorstwa wycieczki na Ukrainę, Słowację czy Węgry z pewnością urozmaicą pobyt i dostarczą nowych, wspaniałych wspomnień.

Najpiękniejsza zima tylko w górach

Odbywające się imprezy żeglarskie, regaty i koncerty z pewnością uatrakcyjnią wakacyjny pobyt każdemu turyście. Jednak góry to doskonałe rozwiązanie na wypoczynek nie tylko wiosną czy latem, ale również zimą. Ośnieżone wzgórza będą skutecznie kusić pasjonatów narciarstwa zjazdowego, biegowego czy snowboardu. Natomiast kuligi, śnieżne safari i wycieczki psimi zaprzęgami to kolejne możliwości poznawania pokrytych białym puchem urokliwych zakątków Polańczyka.

Gdy marzymy o oderwaniu się od miejskiego zgiełku, a jednocześnie nie mając tyle czasu, aby odwiedzić polskie wybrzeże, Mazury i góry, Polańczyk jest świetną propozycją łączącą w sobie walory różnych krain. Będąc pod wpływem bieszczadzkiego uroku, otoczeni kojącą ciszą, możemy bez cienia wątpliwości liczyć na efektywny wypoczynek.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. mow - wikimedia commons

Zobacz także:

 • Wakacje z psem

  Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjac...

  Zobacz

 • Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

  Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym. Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste ...

  Zobacz

 • Aktywny wypoczynek dla seniorów

  Wbrew pozorom aktywny wypoczynek nie jest jedynie domeną ludzi młodych. Dzięki licznym kampaniom uświadamiającym i informacjom pochodzącym z zaufanych źródeł, coraz więcej osób w średnim ...

  Zobacz