Artykuły

Reklama

Pokoje Gościnne Wierszyki

Miejscowość: Zakopane

WOLNE POKOJE! Doskonała lokalizacja, zarówno do centrum miasta jak i na szlaki turystyczne.

Cena od: 40PLN osoba

 

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

 

Podziemia polskich miast cz.2

Dodano: 17 Wrzesień 2013

Podziemne trasy turystyczne pod polskimi miastami należą coraz częściej do często odwiedzanych atrakcji. W ostatnich latach wyremontowano wiele piwnic i korytarzy o pochodzeniu średniowiecznym, tworząc tym samym niepowtarzalne przestrzenie kryjące w sobie niesamowite historie i legendy.

Stare mury zostały wypełnione nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi, przenosząc odwiedzających w podróż do przeszłości, skrywanej pod powierzchnią miasta.

Sandomierz

Perełka polskiej architektury i ważny punkt na mapie w historii Polski. Nie tylko to co, na powierzchni jest godne obejrzenia, ale również fantastyczne to, co pod nią. Sandomierskie podziemia, które owiane są licznymi legendami, stanowią dziś jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Sandomierskie lochy są dawnymi magazynami kupieckimi, które w średniowieczu rozwinęły się w siatkę korytarzy i komór, które stanowiły idealne schronienie dla mieszkańców w czasie zagrożenia. Aura tajemniczości sprawia, że wielu do dziś szuka ukrytych przejść, komnat, czy słynnego tunelu łączącego Sandomierz i zamkiem w Baranowie Sandomierskim.

„Podziemna Trasa Turystyczna” swój początek ma przy ulicy Oleśnickich. Ma ona długość ok. 470 metrów, a została ona wyznaczona podczas prac zabezpieczających, które miały miejsce w 1963 roku i udostępniona dla zwiedzających w 1977 roku. W 2007 zostały wykonane tu prace modernizacyjne oraz dołączono kolejne pomieszczenia do trasy zwiedzania. Ciekawostką jest, że najniżej położony punkt sandomierskich podziemi znajduje się 12 metrów pod powierzchnią.

Rzeszów

Podziemna trasa turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” została otwarta dla zwiedzających w kwietniu 2001 roku, jako jedna z atrakcji turystycznych Rzeszowa. Pomysł na wykorzystanie rzeszowskich piwnic powstał już w latach 80. XX, jednak jego realizacja musiała poczekać aż do 1994 roku, kiedy rozpoczęto prace konserwatorskie. Geneza rzeszowskich podziemi podobna jest powstania sandomierskich magazynów – również i w średniowiecznym Rzeszowie kupcy potrzebowali przestrzeni, na której mogliby przechowywać swoje towary, dlatego rolę magazynów oraz tzw. „sklepów ziemnych” pełniły piwnice, budowane pod placem rynkowym i przyległymi ulicami, tworząc tym samym nieregularną sieć komór i korytarzy na różnych głębokościach, z których najniżej położona jest na około 10 metrach pod powierzchnią. Oczywiście oprócz funkcji magazynowych podziemne komory pełniły również rolę schronienia dla mieszkańców miasta w czasie zagrożenia.

Trasa turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” przebiega płytą rzeszowskiego Rynku, łącząc wszystkie jego pierzeje, a poszczególnym piwnicom i korytarzom nadano nazwy, odnoszące się do ich funkcji oraz historii miasta – w sumie na trasie znajduje się 15 korytarzy i 25 piwnic. Podziemna sieć jest atrakcją samą w sobie, można tu zobaczyć kilkusetletnie cegły „palcówki”, relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, pozostałości żelaznych krat i zawiasów czy ukryte przejścia. Oczywiście całość urozmaicona jest ekspozycją historyczną, prezentującą średniowieczny obraz Rzeszowa. Oprócz tego obejrzeć można wystawę fotografii, które ukazują rzeszowski Rynek na przełomie XIX i XX wieku oraz Korytarz Herbowy, gdzie odwiedzający poznać mogą herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto oraz herby miasta Rzeszowa.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons

Zobacz także:

 • Podziemne trasy turystyczne

  Atmosfera tajemnicy panująca w podziemiach od stuleci fascynowała człowieka, jednak osób chcących przeżyć niecodzienną przygodę pod powierzchnią ziemi stale przybywa. Szczególnie zdeterminowanym...

  Zobacz

 • Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

  Wbrew obiegowej, dość powszechnej opinii jakoby Szczecin leżał nad morzem, aby dostać się stąd na nadbałtyckie plaże trzeba pokonać jeszcze co najmniej kilkadziesiąt kilometrów. Jednak dla...

  Zobacz

 • Szlaki rowerowe w Wielkopolsce

  Wielkopolska to ogromna połać pól, lasów i pojezierzy upstrzona szlacheckimi dworkami, pałacykami i wiatrakami przy wsiach. Aby poczuć klimat tego regionu nie należy ograniczać się do Poznania...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet