Artykuły

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Dodano: 2012-10-24

Łódź uznana jest za miasto przemysłowe, szare, w którym jak na lekarstwo można zaznać ciszy i wypocząć wśród zieleni. Nic bardziej mylnego!

W granicach miasta ma swoją część Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, który położony na północny-wschód od centrum Łodzi stanowi znakomity cel weekendowych wypadów mieszkańców i nie tylko. Obszar chroniony strefy krawędziowej Wzniesień Łódzkich obfituje w malownicze doliny rzeczne, zwarte kompleksy leśne, a także zabytki kultury.

Natura...

Sama idea terenów chronionych w okolicach Łodzi powstała już w latach 80. XX wieku, jednak ich realizacja doczekała się wreszcie dnia 31. grudnia 1996 roku, kiedy postanowiono formalnie założyć Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Obszar chroniony obejmuje dziś tereny między Łodzią, Strykowem oraz Brzezinami i wraz z otuliną zajmuje ponad 13 tys. ha powierzchni, chroniąc najcenniejszy pod względem przyrodniczym oraz krajobrazowym fragment regionu Wzniesień Łódzkich. Teren ma charakter prawdziwie wyżynny, o czym świadczą duże wysokości względne, a co można zobaczyć gołym okiem z punktów widokowych w okolicach Teolina czy Janowa.

Park, trzeba przyznać, nie jest specjalnie bogaty w kompleksy leśne, jednak te istniejące są niezwykle interesujące. Najważniejszym z nich jest Las Łagiewnicki, który znajduje się w granicach administracyjnych Łodzi oraz jest pierwszym pod względem wielkości kompleksem rekreacyjnym na terenie tego miasta, jednocześnie będący jednym z największych lasów miejskich w Europie.

Podobnie interesującym jest bukowy Las Janinowski, będący jedynym kompleksem o takim charakterze w centralnej Polsce. Zwykle lasy bukowe typowe są dla terenów typowo wyżynnych i górskich. Również na obszarze tego zbiorowiska leśnego znajduje się rezerwat przyrody Parowy Janinowskie, gdzie można spacerować dnem tych niewielkich wąwozów.

...i kultura

Na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich znajduje się wiele obiektów, będących zabytkami architektury i kultury. Ciekawym miejscem są Byszewy, gdzie znajduje się klasycystyczny dwór z końca XVIII. Budynek jest typowym w wyglądzie dworkiem polskim, którego historia związana jest głównie z rodziną Plichtów oraz przyjacielem rodziny – Jarosławem Iwaszkiewiczem, który uwiecznił tę wieś w swoich dziełach. Podobno to właśnie w Byszewach toczy się akcja najsłynniejszego opowiadania tego poety pt. „Panny z Wilka”. W otoczeniu dworu znajduje się także park, gdzie podziwiać można ponad 200-letnie dęby, z których najokazalszym jest pomnikowy dąb Jarosław o obwodzie wynoszącym sześć metrów.

Jeśli jesteśmy miłośnikami zabytków z odleglejszej historii, na pewno powinniśmy udać się do Starych Skoszew, gdzie nad brzegiem rzeki Moszczenicy możemy odnaleźć pozostałości dawnego grodziska Słowian z VI wieku. Otoczone ziemnym wałem stanowiło prawdopodobnie ważny ośrodek władzy i administracji. W Skoszewach na uwagę zasługuje także Sanktuarium Maryjne wzniesione w latach 30. XX wieku na miejscu poprzedniej świątyni z XVII wieku. Kościół słynie z obrazu Matki Boskiej Skoszewskiej. Obecnie możemy oglądać jedynie kopię cudownego obrazu, który pierwotnie pochodził z Konstantynopola, i do którego wielokrotnie pielgrzymowali królowie i arcybiskupi polscy.

W Dobrej zobaczymy neogotycki kościół z 1910 roku, który służy Mariawitom. Jest to grupa wyznaniowa, której korzenie sięgają XIX wieku i związana jest z kultem Maryi oraz zasadami starokatolickimi. W miejscowości znajduje się także kościół katolicki, przy którym znajduje się zabytkowy cmentarz. Równie ciekawym miejscem pochówku jest cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej w Poćwiardówce. Jest on co prawda zaniedbany, jednak można jeszcze odnaleźć ślady głównej alei oraz rzędy płyt nagrobnych z inskrypcjami.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich jest doskonałą propozycją na nie tylko na jesienny weekend, ale również świetnie się sprawdza jako tereny rekreacyjne w innych porach roku, gdy można wykorzystywać szlaki rowerowe czy narciarstwa biegowego. Oprócz ciekawostek przyrodniczych i rezerwatów chroniących najcenniejsze elementy przyrody, odnajdziemy również wiele obiektów związanych z historią regionu.

oprac. Joanna Terka, fot. Bogdan Janus (wikimedia commons)

 

 

Zobacz także:

 • Wiosna w Bieszczadach

  Bieszczady, leżące w zachodniej części Beskidów Wschodnich, przez wielu uznawane są za najpiękniejsze góry w naszym kraju. Chociaż bardzo często określane są jako dzik...

  Zobacz

 • Przyrodnicza odsłona Międzybrodzia Bialskiego

  Międzybrodzie Bialskie jest niewielką, ale uznawaną za niezwykle atrakcyjną turystycznie, miejscowością. Znajduje się w województwie śląskim, położona jest bezpośrednio nad jeziorem Międz...

  Zobacz

 • Jesienne Gorce

  Ciepłe jesienne dni to idealny czas by wybrać się w góry. Właśnie o tej porze roku szlaki pustoszeją, herbata w schronisku smakuje jeszcze wyborniej, a drzewa przybierają złote ba...

  Zobacz