Artykuły

Najładniejsze plaże w Polsce

Dodano: 2012-01-24

Każdy z nas ma inne preferencje, jeśli chodzi o wybór idealnego miejsca do wakacyjnego wypoczynku nad morzem.

Dla jednych najważniejszym kryterium będzie jakość wody i bezpieczeństwo, inni natomiast chętniej wybiorą plaże dzikie, oddalone od miasta i tłumów. Wybrzeże Bałtyku, choć nie należy do największych, daje nam naprawdę wiele możliwości. Do której z nadmorskich miejscowości wybrać się w nadchodzące wakacje? Oto kilka propozycji miejsc, gdzie – zdaniem internautów – znajdują się najlepsze plaże nad Bałtykiem:

Świnoujście – to jeden z najpopularniejszych kurortów Pomorza Zachodniego. Tutejsze kąpieliska są nie tylko bardzo bezpieczne, lecz także zaopatrzone w dużą ilość atrakcji, obejmującą rozmaite sporty wodne. Plaża w Świnoujściu od wielu lat uznawana jest za najpiękniejszą w Polsce, czego potwierdzeniem jest corocznie – od 2006 roku – przyznawany mu certyfikat Błękitna Flaga.

Ustka – w tym niewielkim mieście znajdują się dwie plaże, podzielone rzeką Słupia – wschodnia i zachodnia, z czego ta pierwsza jest dużo bardziej popularna wśród turystów. Położona bliżej centrum, oferuje liczne atrakcje w postaci skupionych na XIX-wiecznej promenadzie pubów, restauracji oraz letniej sceny muzycznej.

Mielno – ta stosunkowo niewielka wioska Pomorza Zachodniego posiada bardzo długą, liczącą niemal 25 kilometrów plażę, która również przyciąga co roku wielu turystów. Położone niedaleko jezioro Jamno to doskonałe miejsce dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów i rybaków. Młodzi ludzie nie narzekają tutaj na brak rozrywek – Mielno uważane jest za jedną z najbardziej imprezowych miejscowości nadmorskich.

Pobierowo – to również mniejsza miejscowość, znajdująca się na Wybrzeżu Trzebiatowskim. Ładna, szeroka plaża położona pod stromym wybrzeżem klifowym, otoczona jest sosnowym lasem, który oddziela ją od zgiełku ulic i zabudowań. Tutejsze kąpielisko ma jedynie 400 metrów, co jednak nie oznacza, że zabraknie tu rozrywek dla turystów. Jedną z największych atrakcji jest Akademia Słońca – wakacyjny program bezpłatnych zajęć sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych. Plaża w Pobierowie otrzymuje wyróżnienie Błękitnej Flagi niezmiennie od 2005 roku.

Białogóra – to mniej znany ośrodek wczasowy, stanowiący część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Tamtejsza plaża jest bardzo szeroka i wciąż nie tak zaludniona, jak w wielkich kurortach Morza Bałtyckiego. Tuż obok miejscowości znajduje się również rezerwat przyrody, obejmujący chroniony obszar lasu bagiennego. Białogóra stanowi doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi i osób starszych, które nastawione są przede wszystkim na spokojny wypoczynek w otoczeniu natury.

Kołobrzeg – miasto portowe i uzdrowiskowe o wielowiekowej historii, położone u ujścia Parsęty. Plaże należą tu nie tylko do najpiękniejszych w Polsce, lecz także do najbezpieczniejszych i najlepiej zagospodarowanych. Kołobrzeskie kąpielisko charakteryzuje się również bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą gastronomiczną i rozrywkową. Na turystów czekają tu liczne atrakcje kulturalne i bogate życie nocne.

Sopot – jeden z najbardziej znanych polskich kurortów. Plaża w Sopocie, rozciągająca się na długości 4 kilometrów, wyróżnia się pięknym widokiem na Zatokę Gdańską oraz przecinającym ją najdłuższym w Polsce molo spacerowym. Dzięki temu, że Sopot jest osłonięty przez Półwysep Helski, woda jest tutaj szczególnie ciepła. Wokół kąpieliska skupione są nie tylko liczne zjeżdżalnie i wypożyczalnie sprzętów, lecz także klimatyczne kawiarenki oraz bary. Sopockie molo stanowi jedno z najważniejszych centrów kulturalnego i rozrywkowego życia Pomorza.

Plaże na wybrzeżu różnią się rozmiarami, otaczającym je ukształtowaniem terenu, czy stopniem zurbanizowania. Wszystkie jednak mają coś ciekawego do zaoferowania. Mimo że pogoda nad polskim morzem bywa kapryśna, i tak każdego roku niezmiennie na przyjeżdżają tu rzesze turystów tak z kraju, jak i z zagranicy. Choćby po to, by posiedzieć na plaży, popatrzeć na wzburzone fale i zachodzące słońce. W tym też tkwi wyjątkowy urok bałtyckich plaż, którego nie znajdziemy w żadnym z śródziemnomorskich kurortów.

oprac. Paulina Matuszewska, fot. plaża w Sopocie (wikipedia)

Zobacz także: