Artykuły

Najładniejsze miejscowości nadmorskie

Trudno wybrać kilka najładniejszych miejsc położonych nad polskim morzem, ponieważ każda z nich urzeka zarówno podczas zachodu, jak i wschodu słońca.

Momenty te są tak magiczne (może też tendencyjne), że dzięki nim każda miejscowość posiadająca plażę, morze i słońce staje się tą najpiękniejszą. Jednak, czy o uroku tych miejscowości stanowi tylko fakt, że położone są w pobliżu dużej wody?

Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków położonych nad polskim morzem. Uroku z pewnością dodają klif, jary oraz wąwozy, znajdujące się częściowo na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Piękno przyrody możemy podziwiać podczas spacerów tutejszym bulwarem. Miasteczko to ma do zaoferowania coś więcej niż tylko piękno natury. Wybierając się do tej miejscowości możemy być pewni, że wrócimy ze zdjęciami, których nie powstydzimy się przed znajomymi.

Gdańsk
Nad Bałtykiem możemy podziwiać także większe miejscowości, jedną z nich jest Gdańsk. Miasto to jest urokliwym zakątkiem nie tylko w świetle dnia, kiedy podziwiamy cuda architektury, czy po prostu zachwycamy się barwami otaczającymi nas z każdej strony. Najpiękniejszy jednak widok skrywa noc. Gra świateł tworzy wręcz bajkowy obraz, od którego nie będzie chciało się oderwać oczu. Nie ważnie czy spoglądać będziemy na pojedynczy budynek (np. Kościół Mariacki), czy też na całościowy obraz (np. nabrzeże). Zawsze jest to widok, w którym można się zakochać na całe życie.

Darłówko
Miasteczko to pozwala odwiedzającym prawdziwie poczuć bliskość morza. Jednym z elementów zapewniającym to odczucie są kutry rybackie zawijające lub wypływające z tutejszego portu. Jak na prawdziwą morską mieścinę przystało możemy podziwiać tu latarnię, której odwiedzenie pogłębi nasze doznania estetyczne. Jak wszyscy wiemy widok z innej perspektywy (z wysokości) zawsze był dla ludzi fascynujący, także w tym przypadku się nie rozczarujemy.  Natomiast Kościół św. Gertrudy, czy też zamek Książąt Zachodniopolskich przeniesie nas w czasie. Taka mała podróż w czasie, która będzie jeszcze przez długi czas pobudzać naszą wyobraźnię.

Kąty Rybackie
Miejscem zachwycającym i zarazem punktem obowiązkowym podczas wyprawy do Kątów Rybackich jest Rezerwat Przyrody, w którym możemy zobaczyć takie gatunki jak kormorana i czaple siwą. Podziwianie życia tych ptaków jest niesamowitym widokiem, którego nie jesteśmy w stanie doświadczyć, na co dzień. Oprócz ptaków możemy podziwiać tamtejszą florę, która także potrafi wprawić w zachwyt. Ponieważ jest to wioska rybacka, dodatkową atrakcją dla zwolenników wczesnego wstawania będzie podziwiać kutrów i pracy rybaków powracających z połowu.

oprac. Beata Pawlicka, fot. Kąty Rybackie (wikipedia)

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz