Artykuły

Najciekawsze miejsca na Mazurach cz.2

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się w północno-wschodniej części Polski i należy do najmniej zagospodarowanych obszarów kraju, dzięki czemu możemy tu cieszyć się czystym powietrzem i znaleźć prawdziwy spokój w leśnej głuszy.

Mazury to nie tylko Mekka wielbicieli sportów wodnych, wędkowania, czy biwakowania na świeżym powietrzu. Warto tu przyjechać by poznać historię i zabytki tego rejonu Polski, którego skarby często pozostają nieodkryte, choć pozostają na wyciągnięcie ręki.

Święta Lipka

Nazywane „Częstochową Północy” sanktuarium maryjne należy do najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Jest to jednocześnie jeden z najznamienitszych zabytków sztuki barokowej w północnej części kraju. Legenda mówi, że w kętrzyńskim areszcie pewnemu więźniowi ukazała się Matka Boska. Po tym wydarzeniu więzień wyrzeźbił w kawałku drewna jej podobiznę, która była podobno tak piękna, że uznano to za szczególny znak, a skazanemu zwrócono wolność. Ucieszony człowiek idąc w stronę Reszla zawiesił figurkę na jednej z najdorodniejszych lip. Wkrótce miejsce to zasłynęło z cudownych uzdrowień, a wokół lipy powstała kaplica. Dziś znajduje się tu zespół architektoniczny  złożony z kościoła, krużganku, klasztoru i domu zakonnego ojców jezuitów.  przedstawia jeden z najlepiej zachowanych zabytków baroku w północnej Polsce. Sanktuarium Maryjne przyciąga pielgrzymów już od średniowiecza, szczególnym zainteresowaniem cieszy się ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Świętolipskiej.

Ryn

Jest to mała miejscowość położona na uboczu żeglarskiego szlaku. Wielkich Jezior Mazurskich, jednak warto tu zajrzeć ze względu na bardzo malownicze położenie miasta w rynnie jeziora Ryńskiego. Główną atrakcją jest tu zamek krzyżacki, który powstał na miejscowym wzgórzu już w XIV wieku, obecnie mieści się tu hotel. W Rynie znajduje się również wiatrak holenderski z końca XIX wieku.

Twierdza Boyen w Giżycku

We wschodniej części miasta znajduje się obiekt pełniący w przeszłości funkcje obronne, a który wykorzystywał również położenie strategiczne Giżycka na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Twierdza Boyen, nazwana na cześć generała Hermanna von Boyen, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków miasta. Wzniesiony w latach 1843-1855 należy dziś do jednej z najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Wybudowana z rozkazu Fryderyka Wilhelma IV fortyfikacja o układzie gwieździstym miała stanowić bazę wojskową dla 3000 żołnierzy. Do dziś można w niej podziwiać nie tylko oryginalne założenia obronne, ale również zachowane budynki gospodarcze. W środku twierdzy działa schronisko młodzieżowe oraz galeria sztuki, w której zaskoczeniem są obrazy Zdzisława Beksińskiego oraz grafiki Pablo Picasso. Ponadto na terenie twierdzy odbywają się różne imprezy muzyczne.

Prom na linie w Wierzbie i Popielno

Niedaleko Mikołajek w miejscowości Wierzba nad jeziorem Bełdany znajduje się jedyny na mazurskich jeziorach prom na linie. Pokonuje on trasę 360 metrów w około 10 minut między dwoma brzegami jeziora Bełdany, skracając drogę z Popielna do Rucianego-Nidy czy Mikołajek. W samej Wierzbie znajduje się port i stacja WOPR, natomiast w Domu Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk podziwiać można wystawy sztuki współczesnej.

Kawałek dalej, z drugiej strony półwyspu Popielniańskiego, znajduje się niewielka osada, w której działa Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN. Na miejscu możemy zwiedzić muzeum, w którym można zobaczyć eksponaty związane z działalnością placówki, a także kolekcję zabytkowych bryczek, powozów i sań z tego rejonu. Oprócz tego w Popielnie zwiedzić można fermę bobrów, stado koników polskich, których tabuny można spotkać żyjące na wolności właśnie na półwyspie Popielańskim, oraz sarny, daniele, czy jelenie.

oprac. Joanna Terka, fot. wikipedia commons

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz