TOP 6 jezior na Mazurach, których możesz nie znać

TOP 6 jezior na Mazurach, których możesz nie znać

Mazurskie akweny to nie tylko Mamry, Śniardwy czy popularny Niegocin. W regionie jest ich tysiące! Przygotowaliśmy listę kilku ciekawych zbiorników wodnych, które warto wziąć pod uwagę, szukając ciekawych miejsc na Mazurach.


Szukasz miejsca na wypoczynek nad jeziorem? Najlepszym kierunkiem są oczywiście Mazury! Tylko tutaj dzika przyroda współgra z turystycznymi atrakcjami, przyciągającymi rzesze turystów. Jeśli interesuje cię urlop nad mniej obleganym akwenem, poznaj nasze propozycje. Te miejsca są wspaniałe i wcale nie trzeba ich długo szukać.

Jezioro Kisajno, w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich


Z racji swojego położenia na najpopularniejszym szlaku żeglugowym, Kisajno nie jest zupełnie nieznanym akwenem. Co więcej, wraz z kilkoma innymi tworzy kompleks Mamr, więc mogłeś mieć z nim styczność, nawet o tym nie wiedząc. Od północy Kisajno łączy się z jeziorem Dargin, a od południa z Niegocinem, co stało się możliwe dzięki wybudowaniu dwóch kanałów. Powstały, by zarówno mniejsze jednostki, jak i statki Żeglugi Mazurskiej, mogły pływać na dłuższych trasach.

Na tle innych jezior Kisajno wyróżnia się mnogością wysp – jest ich aż piętnaście i każda pełni rolę rezerwatu przyrody. Gniazduje na nich wiele gatunków ptaków, w tym łabędzie czarne, czaple siwe i perkozy, aby zapewnić spokój zwierzętom, żeglarze otrzymali zakaz przybijania do brzegów. Archipelag wysp znajduje się w południowej części akwenu, można je obejrzeć podczas wycieczki tzw. Łabędzim Szlakiem. Wybiera go mniejsza liczba żeglarzy, którzy chętniej obierają kierunek na Sztynort lub Węgorzewo.

Warto wspomnieć również o tym, że Kisajno jest lubiane przez filmowców. Film „Nóż w wodzie” kręcił tam Roman Polański, jezioro „udawało” również Nil w „Faraonie” Jerzego Kawalerowicza.

Jezioro Krutyńskie, zaciszny akwen na szlaku kajakowym


Przez Jezioro Krutyńskie przepływa każdy uczestnik spływu kajakowego rzeką Krutynią. Jest to najpiękniejszy nizinny szlak kajakowy Europy, więc podczas wakacji na Mazurach naprawdę warto zdecydować się na taką wycieczkę. Samo jezioro wyróżnia się doskonałą lokalizacją, leży bowiem w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu lasów. Kąpiel w czystej wodzie to prawdziwa przyjemność, a jeśli postarasz się pozwolenie w dyrekcji parku, możesz także wędkować. Biorą tam głównie liny, szczupaki, płocie oraz leszcze.

Jezioro, jego najbliższa okolica oraz górny odcinek rzeki, objęte jest ochroną Rezerwatu Krutynia. Można tam spotkać zimorodki, wydry oraz norki, a osobliwością jest rzadki krasnorost oraz gąbka słodkowodna. Rośliny świadczą o wyjątkowej czystości tamtejszych wód. Jeśli chcesz zatrzymać się w okolicy akwenu, wybierz wieś Krutyń. Jest to zaciszne letnisko, w którym znajdziesz zadbane drewniane domki lub kwatery do wynajęcia. Nie ma tam dużych ośrodków wypoczynkowych, dzięki czemu poczujesz się, jakbyś wyjechał na koniec świata.

Podczas wypoczynku warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego, wybrać się na spacer dostępnymi tam szlakami pieszymi lub zorganizować spływ – we wsi działają firmy, które się w tym specjalizują.

Jezioro Łuknajno, w otoczeniu łąk i bagien


Łuknajno jest kolejnym akwenem leżącym na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To jedno z trudniej dostępnych jezior, jego brzegi są zarośnięte trzcinami, otoczone rozległymi łąkami i bagnami. Dzięki temu ptaki mają tam doskonałe warunki do gniazdowania – Łuknajno jest jedną z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego. Przez wiele lat kojarzyło się głównie z siedliskami łabędzi niemych, ale żyją tam również drapieżne bieliki, rybołowy, kanie, czaple, kormorany i inne gatunki.

Na awenie utworzono rezerwat przyrody „Jezioro Łuknajno”, obowiązuje tam zakaz żeglowania i wędkowania.

Jezioro Mokre, w urokliwym otoczeniu


Jezioro Mokre to kolejny akwen leżący na szlaku kajakowym Krutyni, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jego brzegi otoczone są starymi lasami iglastymi, schodzącymi do samej linii wody, uroku dodają też liczne zatoczki, półwyspy oraz malownicze wysepki. Jeśli szukasz noclegów nad tym jeziorem, wybierz wieś Zgon, popularne mazurskie letnisko, lub Cierzpięty.

W okolicy jeziora warto odwiedzić rezerwaty przyrody: „Królewską Sosnę”, gdzie atrakcję stanowi 300-letnia obumarła pomnikowa sosna, „Zakręt”, gdzie zobaczysz proces zarastania leśnych jeziorek i tworzenie się torfowisk, oraz „Krutynia”.

Jezioro Piłakno, świetne miejsce do nurkowania


Zostajemy w okolicy rzeki Krutyni, Piłakno leży bowiem w jej dorzeczu, na terenie Pojezierza Mrągowskiego. Jezioro należy do najgłębszych w okolicy, a dzięki temu, że zostało objęte strefą ciszy, jest chętnie odwiedzane przez wędkarzy i nurków. Latem widoczność pod wodą sięga nawet 10 metrów! Szkoda nie wykorzystywać takich warunków, więc jeśli jesteś zainteresowany, możesz zapisać się na kurs nurkowania. Baza znajduje się w Borowskim Lesie, w „Dębowej Przystani”. Być może uda ci się nawet zobaczyć zatopione fragmenty osady z wczesnej epoki żelaza. Stanowisko archeologiczne znajduje się w południowej części jeziora.

Atrakcją dostępną na powierzchni jest za to ptasi rezerwat „Piłaki”, który chroni noclegowiska żurawia podczas corocznych wędrówek oraz miejsca gniazdowania 30 gatunków ptaków!

Jezioro Warnołty, duża zatoka Śniardw


Jezioro Warnołty leżą na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko Rucianego-Nidy. Dzięki Zatoce Szyba, akwen łączy się ze Śniardwami, tworząc olbrzymi kompleks „Mazurskiego Morza”. Jednak Warnołty same w sobie także są interesującym miejscem. Utworzono tam rezerwat florystyczno-faunistyczny, chroniący rzadkie gatunki roślinności torfowej i bagiennej. Żyje tam prawie 40 gatunków ptactwa drapieżnego, błotnego i wodnego, więc warto wybrać się tam z lornetką, by móc je podglądać bez zakłócania spokoju zwierzętom.

Trzeba też pamiętać, że na jeziorze obowiązuje zakaz wędkowania i pływania.

Warto zatrzymać się na dłużej w tej okolicy, by zwiedzić wioski Wejsuny i Onufryjewo. W Wejsunach znajduje się Izba Regionalna, w której zgromadzono wiele przedmiotów, jakich w dawnych czasach używała na co dzień ludność mazurska w swoich domach. Natomiast Onufryjewo to miejscowość założona w 1830 roku przez Onufrego Jakowlewa Smirnowa dla prześladowanych staroobrzędowców. Na skraju wsi znajduje się stary cmentarz, gdzie spoczywają dawni wyznawcy tego odłamu prawosławia.

fot. mihtiander / iStock

Następny artykuł Co zabrać ze sobą w góry?

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!