Artykuły

Najciekawsze miejsca na Mazurach cz.1

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich słynie głównie z wspaniałych możliwości uprawiania sportów wodnych, głównie żeglarstwa i kajakarstwa.

Ostatnio również promowana jest również jako jeden z cudów natury, ze względu na malownicze krajobrazy i nieskażoną przyrodę. Nie bez przyczyny nazywana jest ona Zielonymi Płucami Polski, bowiem oprócz jezior znajdują się tu również prastare puszcze, parki krajobrazowe i stanowiska ochrony przyrody o międzynarodowym znaczeniu. Warto również przyjrzeć się historii tego regionu, jego różnorodności kulturowej, której pozostałości możemy podziwiać do dziś w postaci zabytków architektury i kultury. Przyjrzyjmy się najciekawszym obiektom na mazurskich szlakach.

Most obrotowy w Giżycku

Na kanale przechodzącym przez miasto i łączącym szlak żeglowny Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się nietypowa budowla hydrotechniczna. Jest to most obrotowy o przęśle zwodzonym w bok, skonstruowany w 1898 roku przez zielonogórskich architektów. Oryginalna budowa hydrotechniczna należy do dwóch takich konstrukcji w Europie i do dziś obsługiwana jest ręcznie przez jednego człowieka, choć jej waga dochodzi do 100 ton. Jak to jest możliwe? Jest to kolejne genialne rozwiązanie konstruktorów, którzy zaprojektowali most tak, by siła rozkładała się na mechanizmy obrotowe mostu. Most w Giżycku do tej pory obsługiwany jest ręcznie i pozwala na przepływ statków Żeglugi Mazurskiej oraz jachtów przez Kanał Giżycki. Cały proceder można obserwować w sezonie letnim  kilka razy dziennie.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu Mikołajek znajduje się Park Dzikich Zwierząt im. Prof. Benedykta Dybowskiego. Podczas półtoragodzinnego zwiedzania można z bliska obejrzeć m.in. oswojone bizony, tarpany, wilki, łosie, drapieżne ptactwo, bobry, sarny oraz dziki. Zwiedzanie prowadzone jest zwykle w małych grupach, bądź indywidualnie z przewodnikiem, za którym przemierzamy kolejne wybiegi dla zwierząt. Jest to bardzo interesująca opcja na poznanie z bliska świata zwierząt występujących na Mazurach i nie tylko.

Leśniczówka Pranie

Na wysokim brzegu jeziora Nidzkiego wśród lasów Puszczy Piskiej, w pobliżu Rucianego-Nidy znajduje się osada Pranie, gdzie odwiedzić można leśniczówkę, w której tworzył sam Konstanty Ildefons Gałczyński. Poeta przebywał tam w latach 1950-1953, gdzie powstawały jedne z jego najpopularniejszych dzieł. Dziś znajduje się tam muzeum biograficzne poświęcone poecie i prezentujące pamiątki po nim. Latem leśniczówka oferuje bogaty program artystyczny, w ramach którego odbywa się wiele koncertów, odczytów czy wieczorków z poezją uświetnionych obecnością popularnych artystów.

Klasztor Starowierców w Wojnowie

Na początku XIX wieku Starowiercy przybyli na tereny Prus Wschodnich z Rosji. Powszechnie znani jako filiponi, stanowili odłam prawosławnych staroobrzędowców, którzy nie przyjęli reform patriarchy rosyjskiego Nikona. Stąd znani oni byli jak Starowiercy. Swoje miejsce znaleźli parę kilometrów na północ od Rucianego-Nidy, nad jeziorem Duś. Dziś w skromnych murach można zwiedzać zarówno klasztor jak i molennę staroobrzędowców, a także malutki cmentarzyk. Starowierców niestety już w Wojnowie nie spotkamy, choć ich molenna, a więc miejsce modlitw, nadal spełnia swoje funkcje.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz