Artykuły

Najatrakcyjniejsze plaże nad Bałtykiem

Dodano: 2012-06-23

Miłośnicy wypoczynku nad polskim morzem, co do jednego mogą być zgodni - plaża plaży nierówna.

Nie chodzi tutaj tylko o różnice w krajobrazie czy kolor piasku, ale też popularność i charakter danego kurortu. Niektóre plaże rozpoznawane są dzięki swoistej legendzie, która wytworzyła się wokół nich przez lata.

W ten sposób Chałupy, mimo że niewiele mają już wspólnego z plażami dla naturystów, wciąż budzą ciekawość podróżników. Międzyzdroje natomiast od lat kojarzone są z atrakcyjnymi turnusami w tamtejszych uzdrowiskach.

Zwycięzcy plebiscytów
Które plaże są jednak najładniejsze? Wśród internautów regularnie odbywają się na ten temat plebiscyty. W pierwszej dziesiątce "najpiękniejszych polskich plaż" w ubiegłym roku znalazły się takie miejscowości jak: Świnoujście, Jastarnia, Dębki, Łeba, Władysławowo, Rewal czy Rowy.

Tym, co najbardziej doceniają odwiedzający jest czystość danego miejsca oraz dużo przestrzeni na plażowanie oraz spacery brzegiem morza. Kryteria te idealnie pasują do miejsc takich jak Łeba (kojarząca się także z charakterystycznym, jasnym piaskiem oraz ruchomymi wydmami), Jastarnia lub Świnoujście.

Plaże tętniące życiem
Miejsca preferowane głównie przez osoby młode, szukające nad morzem przede wszystkim rozrywki nie są na Pomorzu czymś rzadkim. Władysławowo, poza pięknymi widokami i witającym wszystkich odwiedzających pachnącym sosnowym lasem, ma do zaoferowania również wiele nocnych rozrywek – jak dyskoteki czy bary. Również Jastarnia słynie z licznych rozrywek oferowanych przyjezdnym w sezonie letnim. Plaża w Jastarni słynie z panującego tam gwaru, odbywających się często festiwali oraz koncertów. Poszukiwacze przygód będą mogli wybrać się wodolotem do Gdyni lub wziąć udział w locie widokowym.

Amatorzy sportów wodnych powinni natomiast wybrać się do Dębek. W lipcu miejscowość organizuje dość duże zawody w windsurfingu.

Gdzie zorganizować rodzinny wyjazd?
Wybierając się na wakacje z dziećmi, z pewnością warto brać pod uwagę miejsca, w których przewidziano dla nich specjalne atrakcje. Takich nie zabraknie np. w Łebie, gdzie najmłodsi będą mogli np. wcielić się w archeologów, biorąc udział w poszukiwaniu szczątków dinozaurów. To wszystko zapewni nam wizyta w Łeba Parku, idealnym na urozmaicenie rodzinnego plażowania.

Ustronie Morskie, zachęci amatorów białego piasku i poszukiwaczy bursztynów. Poza taką formą spędzenia czasu, miasteczko oferuje również seanse kinowe, możliwość wypożyczenia roweru lub udział w jednej z wielu imprez kulturalnych. Jest to bodajże jedna z bardziej „czarujących” miejscowości na Pomorzu, o czym z pewnością warto przekonać się osobiście.

Nie zapominajmy także o Świnoujściu, z roku na rok coraz chętniej odwiedzanym przez turystów z zagranicy. Znajdziemy tutaj bogatą ofertę przeróżnych atrakcji, do których zaliczyć można zwiedzenie najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej, rejs na zamieszkaną przez ptaki dziką wyspę lub udział w jednej z licznie organizowanych imprez kulturalnych.

oprac. Dorota Cholewa, fot. plaża w Chałupach (wikipedia)

 

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz