Artykuły

Nadmorskie miejscowości uzdrowiskowe

Polska jest krajem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym.

Do niewątpliwych rodzimych walorów należy występujący w niektórych częściach kraju charakterystyczny mikroklimat oraz bogactwo złóż mineralnych o właściwościach leczniczych. Wiele miejscowości, wyróżniających się pod tym względem, szczyci się statusem uzdrowiska, a kilka z nich znajduje się nad Morzem Bałtyckim.

Świnoujście i Kamień Pomorski

Świnoujście położone na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór, słynie z jednej z najpiękniejszych plaż na polskim wybrzeżu. Historia uzdrowiskowa tego miasta sięga początków XIX wieku, a obecnie jego funkcjonowanie bazuje na źródłach leczniczej solanki oraz złożach borowiny. Wypoczywając w Świnoujściu można ponadto pielęgnować sportowe pasje, uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych, a także poznać skrywane w zabytkowych murach dzieje miejscowości.

Kamień Pomorski, mimo położenia nad Zalewem Kamieńskim, a nie bezpośrednio nad morzem, ze względu na bardzo niewielką odległość do Bałtyku znajduje się w dumnym gronie uzdrowisk nadmorskich. Podobnie jak Świnoujście, dysponuje przede wszystkim źródłami solankowymi oraz pokładami borowiny. Do niekwestionowanych atrakcji Kamienia Pomorskiego zalicza się zachowany średniowieczny układ przestrzenny oraz obszar Starego Miasta.

Kołobrzeg i Dąbki

Ogromną popularnością wśród nadmorskich miejscowości uzdrowiskowych od wielu lat cieszy się Kołobrzeg. Miasto charakteryzuje się łagodnym mikroklimatem oraz wspaniałymi warunkami naturalnymi, które w połączeniu z źródłami solanki oraz złożami borowiny, tworzą idealne warunki do leczenia różnorodnych schorzeń. Kołobrzeg to także bogactwo możliwości aktywnego wypoczynku, a także miejsce organizacji licznych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Położone na Wybrzeżu Słowińskim Dąbki są jednym z najmłodszych rodzimych uzdrowisk. Chociaż miejscowość status ten otrzymała oficjalnie w 2007 roku, to historia jej leczniczej działalności sięga początków XX wieku. Dąbki wyróżniają się przede wszystkim specyficznym mikroklimatem z bardzo dużą zawartością jodu. O dobre samopoczucie można także zadbać decydując się na spacer lub wycieczkę rowerową.

Ustka i Sopot

Jedną z dwóch miejscowości uzdrowiskowych w województwie pomorskim jest Ustka. Kurort ten może poszczycić się źródłami wód mineralnych oraz złożami borowiny, a także wspaniałym klimatem i powietrzem bogatym w jod. Bardzo dużą popularnością nie tylko wśród kuracjuszy cieszą się piaszczyste plaże, otoczone przez piękne sosnowe lasy. Podczas pobytu w Ustce warto także odwiedzić Muzeum Miasta, latarnię morską z końca XIX wieku oraz miejscowy port.

Ostatnią nadmorską miejscowością na polskim wybrzeżu, posiadającą status uzdrowiska, jest Sopot. Miasto doskonale znane jest nie tylko rodzimym turystom, a swoją leczniczą działalność opiera na wyjątkowym mikroklimacie i naturalnych wodach mineralnych. Wśród największych sopockich atrakcji wyróżnia się przede wszystkim drewniane molo, będące najdłuższym tego typu obiektem w Europie, a ponadto słynną ulicę Monte Cassino, latarnię morską oraz Operę Leśną, będącą estradą licznych festiwali i koncertów.

Nadmorskie miejscowości uzdrowiskowe dysponują właściwie zbliżonymi walorami i zasobami, niemniej jednak każda z nich posiada swój własny charakter i tożsamość. Właściwości lecznicze będą z pewnością podstawowym kryterium podczas dokonywania wyboru, a szereg możliwości niewątpliwie utwierdzi nas w przekonaniu, że podjęliśmy właściwą decyzję.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz