Artykuły

Mikołajki - skarbiec walorów przyrodniczych

Pierwsze podania historyczne na temat Mikołajek datowane są na pierwszą połowę XV wieku. To niewielkie miasteczko, pełniące niegdyś funkcje wsi rybackiej, obecnie nazywane jest Perłą Mazur, gdy, szczególnie w lecie, staje się pełnym życia centrum turystycznym.

Letnia przemiana

Mikołajki zaczęły zdobywać uznanie turystów już kilka lat po I wojnie światowej, bardzo szybko zyskując miano jednego z najpopularniejszych mazurskich ośrodków wypoczynkowych. Dzięki temu niewielka miejscowość, licząca kilka tysięcy stałych mieszkańców, w sezonie letnim zmienia się w tętniący życiem kurort.

Małe też jest piękne

Centrum miasteczka, które swoją nazwę zawdzięcza patronowi św. Mikołajowi, skupia się nad wschodnim brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Pełniący rolę rynku Plac Wolności, wraz ze znajdującą się na nim fontanną przedstawiającą Króla Sielaw, jest swoistym sercem miasta. Główną atrakcją tego miejsca jest dawny ratusz, natomiast dodatkowego uroku dodają okoliczne, ozdobne kamieniczki.

Biegnąca wzdłuż brzegów jeziora ulica Kajki, otoczona starymi domkami, uznawana jest za najładniejszą uliczkę Mikołajek. Obowiązkowym punktem programu zwiedzania jest malownicza promenada ciągnąca się wzdłuż przystani jachtowej nad wodami Jeziora Mikołajskiego. Z kolei wśród zabytków sakralnych wyróżnić należy klasycystyczny kościół z XIX wieku i neogotycki kościół z czerwonej cegły.

Przyrodnicza perełka

Nieocenionymi walorami Mikołajek są niezwykłe atrakcje przyrodnicze, między innymi występujące tu różnorodne gatunki roślin pochodzące z wielu obszarów klimatycznych. Okalające lasy Puszczy Piskiej to również doskonałe miejsce dla amatorów grzybobrania. Miłośnicy natury powinni także odwiedzić rezerwat na Jeziorze Łuknajno czy Park Dzikich Zwierząt w pobliskim Kadzidłowie, położony na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Otoczenie przyrody sprzyja ponadto różnym formom aktywnego wypoczynku. Turyści mogą cieszyć się pięknem natury podczas pieszych wędrówek czy wycieczek rowerowych. Oazę ciszy i spokoju, tak niezbędną dla wędkarzy, odnaleźć można wśród gęstych trzcin. Natomiast pasjonaci żeglarstwa czy windsurfingu z pewnością docenią świetne warunki, które oferują wody Jeziora Mikołajskiego. Wodnym szaleństwom można oddawać się również Parku Wodnym Tropikana, znajdującym się w jednym z mikołajskich hoteli.

Mazurskie rozrywki

W miesiącach letnich odbywa się tu szereg wydarzeń kulturalnych. W zależności od upodobań można wybierać spośród festynów rodzinnych czy koncertów. Imprezy takie jak Festiwal Króla Sielaw, Szanty w Mikołajkach czy Festiwal Piosenki Żeglarskiej każdego roku przyciągają wielu turystów. Z kolei często organizowane regaty to wspaniałe widowisko dla miłośników pływania pod żaglami.

Mikołajki położone w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich są przede wszystkim skarbcem walorów przyrodniczych zlokalizowanym w otoczeniu pięknych krajobrazów. Miejscowość cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów krajowych, ale także zagranicznych.

A legendarny król Sielaw, widniejący w herbie miasta, to gwarancja przede wszystkim obfitych łowów, ale z pewnością będzie również czuwał nad wczasowiczami spragnionych wypoczynku na łonie natury.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Ireneusz S. Wierzejski (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz