Artykuły

Międzyzdroje – co warto zwiedzić?

Niewielkie Międzyzdroje latem zamieniają się w letnią stolicę kraju.

Do miasteczka ściągają celebryci, by ogrzać się w blasku fleszy i pozostawić odcisk dłoni na słynnej promenadzie, a za nimi podążają tłumy wielbicieli. Gwiazdy to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania to miasto. Co warto zwiedzić w Międzyzdrojach?

Aleja Gwiazd
Sercem Międzyzdrojów jest ciągnący się wzdłuż wybrzeża reprezentacyjny deptak zwany Aleją Gwiazd. To tu na kilka dni zwracają się oczy całego kraju, by zobaczyć, którzy znani artyści dostąpią zaszczytu odciśnięcia swojej dłoni w jednej z płyt alei. Promenada wzorowana jest na bliźniaczych obiektach: hollywoodzkim bulwarze i canneńskiej Alei Gwiazd.

Międzyzdrojom pozazdrościły natomiast Gdańsk i Toruń, tworząc własne aleje – bursztynową i piernikową. Jednak to właśnie promenada w Międzyzdrojach jest najokazalszym takim miejscem. I to właśnie idąc deptakiem można zwiedzić większość tutejszych atrakcji.

Apartamenty i stragany
Jeśli spacer rozpoczniemy od wschodu, naszym oczom ukaże się niewielka przystań rybacka. Wyciągnięte na plażę kutry tworzą niespotykaną w innych częściach miasta, kameralną atmosferę. Posuwają się dalej na zachód napotykać będziemy już tyko gwarne stoiska, kawiarniane stoliki, ulicznych artystów i wszystko to, co tworzy wakacyjny kurort.

Po lewej mijać będziemy monumentalny, luksusowy hotel Amber Baltic, którego bryła dominuje nad okolicznymi apartamentowcami i willami. Dalej chwila wytchnienia – w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina można przysiąść na ławeczce i zrelaksować się przy jednej z fontann.

Gwiazdy w trzech postaciach
Głównym sprawcą wakacyjnego zamieszania w mieście i organizatorem Letniego Festiwalu Gwiazd, na który ściągają celebryci, jest Międzynarodowe Centrum Kultury. Tamtejsze wystawy dla turystów mogą się okazać dość hermetyczne, lepiej więc zajrzeć do sąsiadów. Zaraz za centrum kultury znajduje się bowiem gabinet figur woskowych, w którym wystawiono ponad 30 wiernie odwzorowanych modeli rodzimych gwiazd srebrnego ekranu.

Jeśli więc nie uda nam się natknąć na żadnego celebrytę na promenadzie, na pocieszenie pozostaje zdjęcie z woskową figurą. W tym samym budynku, również na otarcie łez, można swych idoli obejrzeć na ekranie – działa tu bowiem otwarte kino. Najmłodszych i nie tylko przyciągnie natomiast niewielkie, ale interesujące oceanarium.

Z molo do żubrzej krainy
Naprzeciwko kina usytuowano wakacyjny amfiteatr, gdzie odbywa się większość imprez plenerowych. Stamtąd można już dojrzeć charakterystyczne białe wieżyczki i pasaż handlowy mieszczący kramy i popularną dyskotekę. Stanowią one wejście na molo, które jest wizytówką Międzyzdrojów. Ponad czterystumetrowa konstrukcja jest jednocześnie przystanią dla jachtów.

Wzdłuż promenady podziwiać można zabytkowe wille, zbudowane w czasach świetności miasta jako niemieckiego kurortu. W jednej z nich mieszkała nawet Ewa Braun, towarzyszka życia Hitlera. Schodząc na plażę warto pamiętać o Wolińskim Parku Narodowym, którego siedziba znajduje się w mieście. Już kilka kilometrów od centrum zobaczyć można zagrodę ze stadem żubrów i zamkniętymi w specjalnych klatkach orłami bielikami.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz