Artykuły

Majówka w Sandomierzu

Z czym kojarzy nam się Sandomierz? Być może, słysząc tę nazwę przychodzi nam na myśl postać Jana Andrzeja Morsztyna, znanego barokowego poety.

A może Collegium Gastomianum, szkoła jezuicka, w której uczyli się bohaterowie „Popiołów” Stanisława Żeromskiego?  Może jednak z zabytkami, których w Sandomierzu nie brakuje?

Zwiedzanie podziemi miasta
Oczywiście byłaby to prawda, jednak jak bardzo unaocznia naszą niewiedzę. Sandomierz niezaprzeczalnie przyciąga wielu turystów bogactwem zabytków, jakie znajdują się na jego terenie. Któż nie chciałby przejść się podziemną trasą turystyczną przechodząca nawet 12 m pod płytą rynkową (otwarta w sezonie w godzinach 10-18, poza sezonem 10-17; czas zwiedzania ok. 45 min., cena biletu normalnego 10 zł, ulgowego 6 zł).

Spacer pomiędzy zabytkami
Oprócz spaceru podziemnymi korytarzami możemy podziwiać panoramę miasta, odwiedzając Bramę Opatowską (otwarta 9-19, wstęp 4 zł, ulgowy 3 zł) lub bezpośrednio zetknąć się z historią wchodząc do któregoś z tutejszych muzeów. Jeśli lubimy spędzać czas zwiedzając zabytkowe miejsca z pewnością musimy zobaczyć Ratusz z zegarem słonecznym upamiętniającym ofiary wojny z 1920 roku oraz Katedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (w poniedziałki nieczynna).

Festiwal Filmów NieZwykłych
Jeśli podczas majowego weekendu, odwiedzając Sandomierz, będziemy mieli ochotę zobaczyć ciekawy film - nic łatwiejszego. Wystarczy zapoznać się z programem festiwalu zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej Sandomierza. Cała impreza zaplanowana została na 26 kwietnia – 6 maja tego roku. Jak co roku przyznana zostanie Korona Sandomierska wraz z tytułem Reżysera NieZwykłego 2012. W tym roku nagrodę otrzyma Janusz Majewski.

Propozycja dla sportowców
Popularnym sportem ostatnimi czasy stał się nordic walking, dlatego warto wspomnieć miłośnikom tego rodzaju rekreacji, aby zabrali ze sobą strój i kijki. Ciekawych tras do przejścia znajdzie się wiele. Jeśli lubimy naprawdę długie wędrówki warto wybrać jeden z pieszych szlaków turystycznych (są specjalnie oznakowane). Godnymi zobaczenia są także Park Piszczale oraz Park Miejski, tamtejsze leśne aleje z pewnością umilą treningi. Jeśli podczas sportowej wędrówki lubimy podziwiać malownicze widoki warto wybrać jako, jeden z odcinków trasy - Wąwóz Królowej Jadwigi.

oprac. Beata Pawlicka, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Gdzie na weekend - Krościenko

  Miejscowość położona nad Dunajcem, gdzie zbiegają się trzy pasma górskie: Gorce, Pieniny oraz Beskid Sądecki. Krościenko jest wspaniałą bazą wypadową dla górskich wycieczek, jednocześnie ...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Terma Bukowina

  Bukowina Tatrzańska jest pełną uroku miejscowością położoną na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, około 16 kilometrów na północny-wschód od Zakopanego. ...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Termy uniejowskie

  Najsłynniejsze gorące źródła w Polsce znajdują się głównie na Podhalu, jednak nie tylko regiony Polski południowej mają do zaoferowania kąpiele w wodach termalnych. Jedna z nietypowych...

  Zobacz