Artykuły

Letni wypoczynek w Stegnie

Stegna to wieś położona na Mierzei Wiślanej. Nie bez powodu stała się wypoczynkowym centrum, przyciągającym z roku na rok coraz więcej turystów. Stegna wydaje się wręcz idealna do letniej rekreacji, którą połączyć możemy ze zwiedzaniem.

Mimo rosnącego zainteresowania odwiedzających i szybkiego rozwoju, miejscowość ta wciąż pozostaje raczej spokojną wioską rybacką, do której turyści przyjeżdżają po to by zaczerpnąć świeżego powietrza, przechadzając się np. po długiej, piaszczystej plaży lub po położonym nieopodal niej lesie. Kolejnym atutem tych stron są piękne krajobrazy Żuław Wiślanych.

Stegna dawniej

W średniowieczu przez wioskę przebiegał jeden ze szlaków handlowych. O Stegnie wspomniano na piśmie po raz pierwszy po roku 1430. Na jej terenie znajdowały się wtedy dwie miejscowości o pochodzących z j. niemieckiego nazwach – Steegen i Kobbelgrube. Przez jakiś czas przebywały tutaj dwie delegacje (polska oraz krzyżacka) omawiające warunki II pokoju toruńskiego (sam traktat został zawarty w r. 1466).

Późniejsze dzieje miejscowości związane były z zaborem pruskim, aż do roku 1919 kiedy to wieś znalazła się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W roku 1939 na ponad 5 lat włączona została do niemieckiej III Rzeszy, po czym w roku 1945 przywrócona została Polsce.
Zabytkowe budowle w Stegnie, powstały ok. XVII wieku.

Jak najlepiej spędzić letni wypoczynek?

W okresie letnim w miejscowości dzieje się dużo. Imprezy kulturalne i rozrywkowe odbywają się tutaj praktycznie przez całe wakacje. Jedną z głównych wakacyjnych atrakcji jest odbywający się co roku Międzynarodowy Festiwal Organowy. Festiwal organizowany jest w zabytkowym, XVII wiecznym kościele w którym znajdują się także kilkunastowieczne organy.

Stegna jest dobrze przygotowana do przyjmowania gości – znajduje się tam dość duża baza noclegowa (ponad 15 tys. miejsc) , bogata i różnorodna baza gastronomiczna oraz wygodna infrastruktura. Coś dla siebie znajdą tam również zwolennicy kwater agroturystycznych.

Informacji o okolicznych atrakcjach możemy zasięgnąć przeglądając liczne internetowe serwisy informacyjne, w Stegnie uruchomiona została nawet specjalna infolinia na temat wolnych miejsc noclegowych.

Kolejka Wąskotorowa w Stegnie

To jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji tej okolicy. Kolejka czynna jest w sezonie – począwszy od maja. Jej trasa rozpoczyna się w miejscowości Nowy Dwór Gdański , wiodąc przez Stegnę do Mikoszewa – łącznie jest to ok. 20 km. Na czele wagoników znajduje się charakterystyczna, czerwona lokomotywa. Powstanie trasy kolejki datuje się na XIX wiek, początkowo miała ona zaledwie kilka kilometrów. W połowie XX wieku, na jej trasie powstał nawet odcinek łączący Stegnę z Krynicą Morską, jednak został on dość szybko rozebrany. Jeżeli zainteresowani jesteśmy rezerwacją biletów, należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem.

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Gdzie na weekend - Krościenko

  Miejscowość położona nad Dunajcem, gdzie zbiegają się trzy pasma górskie: Gorce, Pieniny oraz Beskid Sądecki. Krościenko jest wspaniałą bazą wypadową dla górskich wycieczek, jednocześnie ...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Terma Bukowina

  Bukowina Tatrzańska jest pełną uroku miejscowością położoną na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, około 16 kilometrów na północny-wschód od Zakopanego. ...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Termy uniejowskie

  Najsłynniejsze gorące źródła w Polsce znajdują się głównie na Podhalu, jednak nie tylko regiony Polski południowej mają do zaoferowania kąpiele w wodach termalnych. Jedna z nietypowych...

  Zobacz