Artykuły

Reklama

Domki Letniskowe "Stonka"

Miejscowość: Chłopy

OŚRODEK DLA RODZIN Z DZIEĆMI Obiekt położony jest na dużym zielonym terenie, niespełna 70 m od plaży

Cena od: 35PLN osoba

 

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

 

Kudowa-Zdrój - co warto zwiedzić?

Dodano: 06 Marzec 2012

Kudowa Zdrój to przede wszystkim malowniczo położone uzdrowisko.

Dzięki położeniu na południowych stokach Kotliny Kłodzkiej charakteryzuje się niezwykle łagodnym klimatem. Jeśli jednak ktoś myśli, że pobyt tutaj musi ograniczyć się do sanatoryjnych zabiegów, grubo się myli. Co warto zwiedzić w Kudowie-Zdrój?

Przerażające sacrum
Największą atrakcją turystyczną Kudowy jest bez wątpienia Kaplica Czaszek. Wnętrze budynku położonego w Czermnej zostało wyłożone trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich. Szczątki dalszych kilkudziesięciu tysięcy ludzi spoczywają pod podłogą. Wszyscy zmarli podczas wojen śląskich w XVIII wieku i w wyniku chorób zakaźnych szalejących wówczas w okolicy.

Budynek został postawiony w 1776 r. z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka, któremu zbieranie szczątków i wydezynfekowanie ich w celu przyozdobienia ścian i sufitu zajęła, bagatela, osiem lat. Raz do rok, w połowie sierpnia, odbywa się tu nabożeństwo w intencji spoczywających tu zmarłych i innych ofiar epidemii. Kudowska kaplica jest jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z zaledwie trzech podobnych w Europie.

Niecodzienne muzea
Pryz głównej ulicy miasta usytuowane jest Muzeum Zabawek. Na pokaźnych rozmiarów powierzchni wystawowej prezentowanych jest kilka tysięcy eksponatów, tworzących największą w kraju kolekcję o podobnej tematyce. W muzeum pokazywane są niemal wszystkie znane formy europejskiego zabawkarstwa, od domowych teatrzyków, przez szopki bożonarodzeniowe, po lalki, chłopięce militaria i wszelakiego autoramentu klocki. W Czermnej znajduje się także ruchoma szopka.

Przez dwadzieścia lat Frantisek Stefan pracował w drewnie lipowym, początkowo zwykłym scyzorykiem, rzeźbiąc figurki 250 postaci. Całość pokazuje sceny z życia mieszczan, pasterzy oraz narodziny Chrystusa. Kolorytu konstrukcji nadają drewniane organy złożone z 270 piszczałek. W budynku sąsiadującym z dyrekcją parku narodowego znajduje się natomiast Muzeum Żaby. To pierwsza placówka zajmująca się wyłącznie tymi płazami, mająca w kolekcji ponad trzy tysiące eksponatów z 20 krajów świata i 6 kontynentów.

Ginące kultury
Prócz tak niecodziennych placówek, w Kudowie znajdują się nieco bardziej tradycyjne muzea. W wiejskiej części Kudowy funkcjonuje Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Jest to jedyny skansen na Dolnym Śląsku, z uratowanymi przed zburzeniem wiejskimi chatami z całego regionu, ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Z najwyższego miejsca w skansenie podziwiać można Śnieżkę i pasmo Karkonoszy. W jednym ze specjalnie przygotowanych gospodarstw działa natomiast Szlak Ginących Zawodów. Chętni mogą spróbować swoich sił w garncarstwie, młynie czy piekarni.

Parki i rozrywki
Najważniejszym miejscem dla turystów jest założony w XVIII wieku Park Zdrojowy. Znajduje się tu okazała Pijalnia Wód i Sanatorium Polonia, w którego gmachu funkcjonuje teatr. W otwartej hali spacerowej zwanej „Teatrem pod Blachą” odbywają się rokrocznie koncerty w ramach Festiwalu Moniszkowskiego.

Od strony zachodniej park zamknięty jest stawem, za którym biegnie granica polsko-czeska. Podobnie przy granicy usytuowany jest Park Colorado, gdzie znajdują się przeróżne atrakcje dla najmłodszych. W Kudowie działa też park linowy z torem długości 500 m oraz Park Rozrywki. W Dolinie Sportów Zimowych na amatorów białego szaleństwa czeka tor do zjeżdżania na pontonach i trasy narciarskie.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Uzdrowiska na Dolnym Śląsku cz. 2

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po uzdrowiskach położonych na Dolnym Śląsku.

  Zobacz

 • Uzdrowiskowy i aktywny Krasnobród

  Na malowniczym Roztoczu, w otoczeniu pięknych krajobrazów znajduje się miejscowość o charakterze uzdrowiskowym i wypoczynkowym. Krasnobród ma do zaproponowania odwiedzającym go turystom atrakcje...

  Zobacz

 • Ciekawe miejsca w Inowrocławiu

  Inowrocław to nie tylko kujawskie uzdrowisko z tężniami i okazałym Parkiem Solankowym. Znajduje się tu wiele wartych zobaczenia budynków, pamiątek po burzliwej niekiedy historii miasta. Co...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet