Artykuły

Kitesurfing czy windsurfing?

Wypoczynek nad wodą coraz rzadziej kojarzony jest wyłącznie z wylegiwaniem się plackiem na plaży czy dawaniem nura do morza. Popularność zdobywają bardziej wyrafinowane rozrywki, a takimi z pewnością są windsurfing i kitesurfing.

W Polsce istnieje wiele miejsc oferujących doskonałe warunki do uprawiania tych sportów, nie dziwi więc, że na wybrzeżu pączkują kolejne szkoły i ośrodki treningowe. Jeśli już zdecydujemy się na aktywny wypoczynek z deską, pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie: żagiel czy latawiec?

Jak to się zaczęło
Początki windsurfingu to lata 60. ubiegłego wieku. Nie jest to sport wymyślony przez jakiegoś szaleńca, który dokleił żagiel do kawałka deski i ryzykował życie pływając na swym wehikule. Projekt deski windsurfingowej opracował żeglarz i konstruktor lotniczy Jim Drake oraz surfer i matematyk Hoyle Schweitzer. I nie robili tego w jakimś garażu – przy projektowaniu wykorzystywali komputery (co wówczas nie było takie oczywiste) i przeprowadzali liczne testy w terenie. Równolegle nad podobnymi rozwiązaniami pracowali konstruktorzy w Wielkiej Brytanii i Australii.

Boom na windsurfing (zwłaszcza w Europie Zachodniej) sprawił, że sport ten awansował do grona dyscyplin olimpijskich. Dziś jego popularność, choć spora, nie jest już tak duża jak przed dwiema dekadami. Kitesurfing to wynalazek młodszy o kilkanaście lat. Latawiec jako siłę pędną dla deski opatentowano już w 1977 r., jednak ograniczenia techniczne sprawiły, że sport ten zaczął dynamicznie rozwijać się dopiero po 1995 r.

Bezpieczeństwo gwarantowane
Oba sporty niedługo mogą przestać być traktowane jako sporty ekstremalne. Sprzęt stosowany przy deskach jest z roku na rok coraz bardziej zaawansowany technologicznie, a co za tym idzie – bezpieczniejszy. W szkółkach instruktorzy wyznaczają specjalne, bezpieczne strefy minimalizujące ryzyko upadku. Jeśli z deski windsurfingowej korzysta się z rozsądkiem i w myśl podstawowych prawideł, niebezpieczeństwo jest bliskie zera.

Gdzie surfować w Polsce?
Rozpoczęcie zabawy z deską nie jest w Polsce trudne. Szkoły wind- i kitesurfingu wyrastają na polskim wybrzeżu jak grzyby po deszczu. Idealnym miejscem do nauki jest Zatoka Helska. Brak fal, duża liczba instruktorów i szkółek sprawiają, że nauka surfowania to czysta przyjemność. Choć ten swoisty najazd jest zmorą dla zaawansowanych surferów, początkujący będą się tu czuli jak ryby w wodzie. Zaawansowani wybierają zresztą inne, bardziej wymagające miejsca: Darłówko, Łebę, Rewal czy Międzyzdroje. Surfować można nie tylko nad morzem, w kraju jest sporo jezior dogodnych dla deskomaniaków.

Nauka surfowania
Kursy są konieczne dla opanowania podstaw surfowania. Początkujący powinni wybierać szkoły z certyfikatem VDWS (Verband Deutscher Windsurfing und Wassersportshulen), który gwarantuje obecność wykwalifikowanej kadry. Choć szkolenie nie jest wymogiem prawnym, to bez niego nie ma mowy o bezpiecznym surfowaniu, zwłaszcza, gdy chcemy bawić się z latawcem.

O ile bowiem próby samodzielnej nauki windsurfingu mogą skończyć się co najwyżej awersją do takich zabaw, to w przypadku kitesurfingu wszystko może skończyć się tragicznie. Żółtodzioba przerasta nawet prawidłowe przyczepienie linek do latawca, nie mówiąc o sterowaniu nim w odpowiedni sposób. Podstawy tego sportu można opanować w ciągu 10 godzin szkolenia. Kolejne tyle pozwala przekonać się do niego na tyle, by pomyśleć o zakupie własnego sprzętu.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Wakacje z psem

  Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjac...

  Zobacz

 • Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

  Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym. Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste ...

  Zobacz

 • Aktywny wypoczynek dla seniorów

  Wbrew pozorom aktywny wypoczynek nie jest jedynie domeną ludzi młodych. Dzięki licznym kampaniom uświadamiającym i informacjom pochodzącym z zaufanych źródeł, coraz więcej osób w średnim ...

  Zobacz