Artykuły

Kajakiem przez Polskę, czyli gdzie na spływ?

Mówiąc „spływ kajakowy” automatycznie przychodzi nam na myśl Dunajec bądź Czarna Hańcza.

Również Pojezierze Pomorskie słynie z ciekawych krajobrazowo tras kajakowych odpowiednich na weekend lub kilka dni. Leżące na przeciwległym krańcu Polski Roztocze staje się z roku na rok coraz częściej wybieraną destynacją…
Które z tych miejsc będzie jednak najodpowiedniejsze dla nas? Oto kilka zdań na temat popularniejszych wioślarskich zagłębi.

Pomorze
„Wodostrady” Pomorza, takie jak np. Słupia czy Brda dostarczą wrażeń osobom, które na swój wyjazd nad wodę przeznaczyły więcej niż kilka dni. Przykładowo spływ Brdą trwać może 8-10 dni, również wybierając Słupię warto zarezerwować sobie ok. tygodnia. Trasy kajakowe w województwie pomorskim obfitują w urozmaicenia, jak np. kręty bieg rzeki, możliwość obcowania z dziką przyrodą (niejednokrotnie można natknąć się tam na objęte ochroną gatunki roślin i zwierząt), interesujące budowle – w przypadku Słupi będą to elektrownie wodne.

Wiosłowanie na Mazurach
Właśnie w tym regionie znajduje się szlak określany jako jeden z najpiękniejszych w Europie. Jest to szlak rzeką Krutynią. Jego głównym bogactwem są liczne rezerwaty i jeziora, istnieje także możliwość zwiedzenia po drodze zabytkowych kościołów – na trasie będzie ich kilka. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tam orła bielika. Jednym z łatwiejszych szlaków w tym rejonie będzie szlak rzeki Pisy.

Typowo leśne spływy
Roztocze proponuje trasy odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych kajakarzy. Z powodzeniem można wybrać się tam na weekend lub wziąć udział w kilkugodzinnym spływie. Decydując się na rzekę Tanew najlepiej jednak zarezerwować sobie ok. 4 dni. Przepływając szlakiem natkniemy się na liczne progi wapienne, leśną nieskażoną przyrodę, w tym miejsca o krystalicznie czystej wodzie – na tyle, że mieszkańcy używają jej w celach spożywczych.

Śląskie kajakiem
Jeśli jednak jesteś mieszkańcem południowo-zachodniej części kraju i nie widzi Ci się całodniowa podróż – wybierz Wartę, Nidę, lub Pilicę. Regularnie odbywają się tam zorganizowane spływy weekendowe. W ofercie organizatorów odnajdziemy także siedmiodniowy spływ Nidą połączony z instruktarzem, a w etapie końcowym również z możliwością aktywnego zwiedzania okolicy.

Najpiękniejsze Pieniny
Mówiąc o spływach, nie można jednak pominąć słynnego Dunajca. To owiane licznymi legendami miejsce zaprasza turystów i kajakarzy od niemal 40 lat. Z najpopularniejszego, przy tym rodzaju turystyki, kajaka możemy przesiąść się do pontonu lub nawet łodzi flisackiej. Do wyboru krótkie i dość łatwe trasy familijne, a także zaawansowane oraz ekstremalne.

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikipedia

 

Zobacz także:

 • Wakacje z psem

  Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjac...

  Zobacz

 • Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

  Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym. Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste ...

  Zobacz

 • Aktywny wypoczynek dla seniorów

  Wbrew pozorom aktywny wypoczynek nie jest jedynie domeną ludzi młodych. Dzięki licznym kampaniom uświadamiającym i informacjom pochodzącym z zaufanych źródeł, coraz więcej osób w średnim ...

  Zobacz