Artykuły

Jezioro Charzykowskie – raj dla amatorów sportów wodnych

Wśród lasów Borów Tucholskich, między kilkoma niewielkimi miejscowościami, wzdłuż granicy Parku Narodowego rozciąga się urokliwe Jezioro Charzykowskie, na wodach którego miało również swoje początki polskie żeglarstwo.

Jak to się zaczęło?

Jezioro Charzykowskie jest drugim największym zbiornikiem wodnym w Borach Tucholskich, a w połączeniu z jeziorami Karsińskim i Długim na północy tworzy jeden z największych akwenów w Polsce. Według podań historycznych żeglarze zaczęli odkrywać Jezioro Charzykowskie już w 1912 roku, kiedy to na jego wodach pojawiła się pierwsza żaglówka skonstruowana na podstawie łodzi rybackiej. Niespełna 10 lat później w miejscowości Charzykowy powołano pierwszy w Polsce klub żeglarski.

Pod żaglami…

Miłośnicy pływania pod żaglami mogą oddawać się swojej pasji na niemal 1400 ha wód otoczonych niezwykle urokliwymi zatoczkami. Ponadto podczas rejsów amatorzy żeglarstwa będą mieli okazję poznać wyspy Jeziora Charzykowskiego. Pierwsza z nich to Wyspa Miłości zwana również Wyspą Miłości dla Początkujących, natomiast druga, czyli Wyspa Bachorska określana jest mianem Wyspy Miłości dla Zaawansowanych. Na pomyślne wiatry mogą liczyć nie tylko żeglarze, a rozległy akwen z pewnością docenią także pasjonaci windsurfingu.

Nie tylko dla żeglarzy

Jezioro Charzykowskie wraz ze swoimi dopływami jest prawdziwą gratką również dla amatorów kajakarstwa. Wśród głównych dopływów znajduje się rzeka Brda uznawana za jeden z najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych w Europie, na którym już w 1938 roku zorganizowano Międzynarodowy Spływ Kajakowy. Natomiast miłośnicy wędkarstwa docenią ciszę i spokój panujące u często zalesionych, ale mimo wszystko łatwo dostępnych brzegów jeziora. Jego wody zamieszkuje między innymi szczupak, płoć, leszcz, a także „królowa ryb słodkowodnych” czyli sielawa.

A po zejściu na stały ląd…

Okoliczne miasteczka położone nad Jeziorem Charzykowskim są doskonałą bazą wypadową dla turystów chcących aktywnie spędzić czas w tym miejscu. Najbardziej znaną miejscowością jest Charzykowy, uznawana za kolebkę polskiego żeglarstwa. Nowoczesny port jachtowy spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających żeglarzy.

W sezonie organizowane są nie tylko regaty żeglarskie, ale także liczne imprezy sportowe takie jak mecze siatkówki plażowej, zawody wędkarskie czy spływy kajakowe. Letni kalendarz imprez rozrywkowych jest również wypełniony między innymi takimi wydarzeniami jak Festiwal Piosenki Żeglarskiej, Charzykowska Bitwa Kabaretowa oraz Dożynki Powiatowe.

Pozostałe miasteczka oferują turystom bardziej kameralną atmosferę. W Funce znajduje się przystań żeglarska Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym organizowane są młodzieżowe obozy żeglarskie i motorowodne. Spokojne Bachorze nie posiada co prawda przystani dla jachtów, jednak piaszczyste dno pozwala dopłynąć niemal do samego brzegu. Małe Swornegacie to przede wszystkim ośrodek wypoczynkowy, jednak podczas regat można spotkać tu nie tylko pasjonatów żeglarstwa, ale również amatorów oglądania wodnych zmagań.

Jezioro Charzykowskie wraz z okolicznymi miejscowościami oferuje znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych i aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody. Jest nie tylko świetną alternatywą, ale również stanowi poważną konkurencję dla pobliskich Mazur.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikipedia

 

Zobacz także:

 • Wakacje z psem

  Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjac...

  Zobacz

 • Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

  Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym. Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste ...

  Zobacz

 • Aktywny wypoczynek dla seniorów

  Wbrew pozorom aktywny wypoczynek nie jest jedynie domeną ludzi młodych. Dzięki licznym kampaniom uświadamiającym i informacjom pochodzącym z zaufanych źródeł, coraz więcej osób w średnim ...

  Zobacz