Artykuły

Jastrzębia Góra - co warto zobaczyć?

Jastrzębia Góra, będąca najdalej wysuniętą na północ miejscowością Polski, jest jednym z chętniej odwiedzanych kurortów na wybrzeżu Bałtyku. Nie tylko skrywa wiele atrakcji i tworzy warunki do aktywnego wypoczynku, ale również jest doskonałą bazą wypadową pod organizację wycieczek do pobliskiego Rozewia, Władysławowa czy Dębek.

Jedna plaża, dwa światy

Najczęściej odwiedzanym miejscem przez osoby wypoczywające nad morzem jest oczywiście plaża. Ta sama zasada dotyczy również Jastrzębiej Góry. Jednak w tym miejscu jest ona wyjątkowa ze względu na ukształtowanie linii brzegowej i jej charakteru, co jest uwarunkowane procesami geologicznymi.

Nad plażą, od wschodu kamienistą, a od zachodu piaszczystą, górują potężne klify. W ciągu dnia zapełniają ją miłośnicy słonecznych kąpieli i spacerów wzdłuż wybrzeża, natomiast wieczorem staje się swoistym teatrem prezentującym zachód słońca i miejscem imprez przy ognisku.

Poznać Jastrzębią Górę

Wybierając się na pierwsze spotkanie z Jastrzębią Górą warto zdecydować się na spacer jej urokliwymi alejkami. Najbardziej popularna jest ulica Bałtycka, wzdłuż której znajdują się zabytkowe budynki pełniące obecnie funkcję pensjonatów. Z kolei na ulicy Królewskiej można podziwiać wille, które powstały w miasteczku jako pierwsze.

Doskonałym miejscem na przechadzkę jest również Promenada Światowida. W sezonie stanowi najbardziej rozrywkową część miejscowości, w której można uraczyć podniebienie nadmorskimi specjałami, pobawić się i potańczyć, a chwile odpoczynku zapewni miejscowy skwer z fontanną.

Jastrzębskie naj

Niemal obowiązkowym obiektem, który trzeba zobaczyć, jest kamienny obelisk zwany Gwiazdą Północy. Stanowi on najbardziej wysunięty na północ punkt wzdłuż linii brzegowej polskiego wybrzeża, detronizując tym samym uznawany do tej pory za takowy Przylądek Rozewie.

Kolejne naj w tej miejscowości odnosi się do najwyższego klifu na pobrzeżu Bałtyku, który zyskał miano Jastrzębskiego Klifu. Wznoszący się na wysokość 33 metrów gwarantuje niezapomniane widoki i zachody słońca, a także stwarza możliwość wdychania powietrza silnie nasyconego dobroczynnym jodem.

Jastrzębia Góra na sportowo

Miłośnicy natury powinni również odwiedzić Nadmorski Park Krajobrazowy, w którym również panuje wspaniały mikroklimat. Bogactwo fauny i flory tworzy znakomite otoczenia do wycieczek pieszych i rowerowych. Ponadto na jego terenie wyznaczono liczne rezerwaty i ścieżki edukacyjne.

Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą również wybrać się na przejażdżkę w siodle. Pobliskie stadniny czekają nie tylko na doświadczonych jeźdźców, ale również na osoby początkujące, aby zabrać je na niezwykłą wycieczkę po plaży. Z kolei żądni silnych wrażeń mogą zdecydować się na lot awionetką lub motolotnią.

Oryginalną atrakcją, przeznaczoną jednak tylko dla pełnoletnich turystów, jest Dom Whisky. W obiekcie, zbudowanym na wzór tradycyjnych destylarni tego trunku, odbywają się liczne szkolenia, prezentacje i degustacje.

Jastrzębia Góra jest miejscem niezwykle urokliwym i potrafi zaczarować niemal każdego turystę. Piękna plaża, otoczenie przyrody, zabytkowe kamieniczki i warunki do pielęgnowania sportowych pasji w połączeniu tworzą miejsce praktycznie idealne do wypoczynku.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Jarba (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz