Artykuły

Jaki wybrać rower na wycieczkę?

Dodano: 2012-01-02

Uważasz się za weekendowego rowerzystę, w związku z tym nie masz wyśrubowanych wymagań i nie chcesz nadszarpnąć zbytnio budżetu domowego? Mimo tego, nie oszczędzaj.

Jeżeli nie stać Cię na droższy rower, zdecyduj się na używany. Standard hipermarketowy to krótkowzroczna inwestycja, która będzie wymagać niemałych nakładów finansowych w przyszłości. Dobry osprzęt, rodzaj ramy, to nie tylko wygoda podróżowania, ale i gwarancja rzadszej konieczności serwisowania.

Skoro wiadomo już, że nie cena powinna stanowić kluczowe kryterium wyboru, to co powinno nim zostać? Odpowiedź brzmi - sposób w jaki rower będzie użytkowany. W zależności od tego, wyróżnia się kilka typów rowerów: szosowy, górski, miejski i trekkingowy.

Wyeliminujmy od razu rower miejski. Szerokie siodełko, błotniki, bagażnik, lusterka i tym podobne gadżety z pewnością wpływają na komfort jazdy, lecz biorąc pod uwagę ilość ścieżek rowerowych, wysokość krawężników w polskich miastach, ten typ okaże się najmniej praktyczny.

Zapewne znajdą się wśród Was amatorzy prędkości. Dla Was przeznaczony został rower szosowy, jednakże lekka rama i cienkie opony sprawdzą się tylko na gładkich nawierzchniach. I tu po raz drugi, zupełnie niechcący, wracamy do drażliwego tematu - stanu polskich dróg. Z wyboistymi nawierzchniami poradzi sobie świetnie rower górski, niemniej na trasie ani on wygodny, ani szybki.

Podsumowując, na wycieczki doradzamy rower trekkingowy. To najbardziej uniwersalny rodzaj, z dużą ilością przerzutek, który jest syntezą „szosówki” i „górala”. Jeżeli większość planujesz wycieczki po drogach asfaltowych i gruntowych, a w tereny leśne i typowo miejskie zamierzasz udawać się sporadycznie, zdecyduj się właśnie na ten typ, pamiętając, że podstawą wyboru modelu powinien być rozmiar, bo trekkingi posiadają również tę zaletę, że można je w dużej mierze modyfikować.

Jeśli chcecie podzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi tego, jaki rower najlepiej wybrać na wycieczkę, napiszcie o tym w komentarzu.
(mm)

Zobacz także: