Artykuły

Jak wypoczywać ekologicznie?

Dodano: 2013-03-19

Środowisko naturalne ulega ciągłym zmianom i przeobrażeniom, które niestety nie zawsze podążają w dobrym kierunku, a działalność człowieka ma ogromny wpływ na ten proces. W związku z propagowaną ideą, mającą na celu ochronę przyrody, coraz więcej osób wprowadza zmiany nie tylko w codziennym życiu, ale także w odniesieniu do sposobów spędzania wolnego czasu.

Ekologiczne podróżowanie

Od pewnego czasu zauważalny stał się wzrost popularności ekologicznych form turystyki. Zgodnie z definicją celem ekoturystyki jest zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju poprzez minimalizowanie negatywnego wpływu turystów na środowisko przyrodnicze oraz integrację ze społecznościami lokalnymi, a w rezultacie kształtowanie nowych postaw i zachowań.

W odpowiedzi na główne założenia tego nurtu niezwykle intensywnie zaczęła rozwijać się turystyka wiejska, a w jej ramach również agroturystyka. Ten rodzaj wypoczynku opiera się na walorach dostępnych w danej okolicy oraz kultury w niej panującej, dzięki czemu możliwa jest bliska interakcja nie tylko ze środowiskiem naturalnym, ale także miejscową ludnością.

Turystyka wiejska oraz będąca jej formą agroturystyka są w stanie spełnić również potrzeby związane z chęcią oderwania się od codzienności i spędzenia wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku oraz pragnieniem zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Jednak wiele osób w dalszym ciągu zastanawia się, gdzie i jak wypoczywać ekologicznie?

Ekoturystyczne propozycje

W Polsce nie brakuje terenów o wyjątkowych walorach przyrodniczych, często chronionych prawem, a jednocześnie oddalonych od obszarów silnie zurbanizowanych. Odnaleźć je można na Pojezierzu Pomorskim, w Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach, Roztoczu czy w rejonach górskich. Niezależnie od lokalizacji ich znakiem rozpoznawczym będzie niemal sielankowa atmosfera, a rytm życia w tych miejscach wyznacza sama matka natura.

A czym ekoturysta zajmuje się podczas urlopu? W pierwszej kolejności na czas pobytu rezygnuje z uciążliwego dla środowiska samochodu. W zamian może wybierać spośród pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych, spływów kajakowych lub przejażdżek konnych. Te rozwiązania, stanowiące zarazem bardzo popularne formy aktywnego wypoczynku, to nie tylko ukłon w stronę przyrody, ale również doskonały sposób na poprawę zdrowia i kondycji fizycznej.

Na Ty z naturą i kulturą

Przy pomocy tych środków transportu, ekoturysta może odwiedzić najpiękniejsze zakątki danego obszaru. Do najciekawszych walorów naturalnych z pewnością należeć będą tereny objęte ochroną, takie jak parki narodowe i krajobrazowe oraz rezerwaty. Wśród pozostałych atrakcji na wyróżnienie zasługiwać będą zabytki historyczne i wszelkie obiekty dziedzictwa kulturowego danego regionu.

Świetnym pomysłem na bliższą integrację ekoturysty z lokalną społecznością jest wspomniana wcześniej turystyka wiejska i agroturystyka. Wówczas możemy spędzić wakacje na jednym z gospodarstw rolnych i czynnie uczestniczyć w jego codziennym życiu. Może to być niepowtarzalna okazja na poznanie techniki dojenia krowy, zbierania plonów lub zajmowania się zwierzętami. Zazwyczaj istnieje również możliwość spróbowania żywności produkowanej w gospodarstwie metodami ekologicznymi.

Ekoturystyka jest wręcz wymarzoną alternatywą dla wszystkich zmęczonych masowymi formami podróżowania. Jednak, co ważniejsze, ekoturysta wypoczywa w zgodzie z naturą, wykazując ogromny szacunek do środowiska. Urlop spędzony poza miejską dżunglą wcale nie musi być nudny i monotonny, a nawet może obfitować w całkiem nowe wrażenia i doznania.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikipedia

Zobacz także: