Artykuły

Jak wybrać odpowiedni plecak?

Dodano: 2011-12-23

Plecak do wędrówek musi być przede wszystkim wygodny. Im dłuższe wędrówki i im cięższy plecak, tym powinien być wygodniejszy. Wygoda jest kluczowa, gdyż kiepsko leżący plecak będzie cięższy z każdym kilometrem.

Jak zatem wybrać odpowiedni plecak? Zacznijmy od tego, że trzeba przymierzać. Możliwie dużą liczbę modeli, odrzucając kolejne, tak aby ograniczyć wybór do dwóch-trzech, wtedy można wziąć pod uwagę takie drobnostki jak liczba kieszeni czy kolor.

Jednak zanim popędzimy do sklepu mierzyć wszystko, co posiada szelki, należy się zastanowić nad rodzajem plecaka. Czyli do czego przede wszystkim go używać. Być może kilka wskazówek zamieszczonych poniżej w naszym poradniku pomoże Wam w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Plecaki na długie piesze wędrówki są zazwyczaj bardzo mocne z bardzo rozbudowanym systemem nośnym, przez co są cięższe. Plecaki na krótsze wycieczki nie są zwykle aż tak bardzo rozbudowane jak ich więksi „bracia”, ale częstą mają interesujące rozwiązania systemów nośnych, które np. za pomocą siatek na plecach umożliwiają cyrkulacje powietrza. Dzięki temu wilgoć jest zdecydowanie szybciej odparowywana, co za tym idzie - komfort jest większy i jesteśmy mniej narażeni na zmęczenie.

Plecaki specjalistyczne (np. do wspinaczki lub ski-tourowe) mają rozwiązania niezbędne do uprawianej dziedziny, czyli np. szpejarki (do podpięcia sprzęty wspinaczkowego), uchwyty na narty, czekany a także są odpowiednio wyprofilowane żeby np. nie krępować ruchów przy wspinaczce.

Jeśli już wiemy, czego nam potrzeba, możemy udać się do sklepu i poprosić o pokazanie kilku modeli. Podczas przymiarki ważne jest, aby plecak był obciążony. Pusty plecak zawsze będzie wygodny. Dopiero gdy załadujemy plecak i pochodzimy w nim chwilę, poczujemy czy jest on wart dalszych rozważań o zakupie.

System nośny plecaka musi być wygodny, szelki nie mogą obcierać i powinny przylegać do ramion i pleców. Ciężar plecaka powinien spoczywać w większości na pasie biodrowym. Ten musi być szeroki, wygodny i regulowany. Często topowi producenci (np. Deuter, Vaude, Low Alpine) oferują plecaki przeznaczone specjalnie dla kobiet, mają one zaprojektowane szelki i pasy biodrowe tak aby pasowały do kobiecej sylwetki. Zazwyczaj są też w kolorach typu turkusowy czy ognisty opal, podczas gdy męskie są po prostu niebieskie i czerwone.

Jeśli plecak jest wygodny możemy zacząć go rozważać pod względem praktyczności (w przypadku mężczyzn) lub koloru (w przypadku kobiet). Jeżeli plecak ma kieszenie zewnętrzne, dobrze jeśli są to tzw. kieszenie skrzelowe, czyli posiadające zakładki, które sprawią, że kieszeń wypakuje się do zewnątrz i nie zajmie przestrzeni w komorze głównej plecaka. Sporo modeli ma specjalne rozwiązania umożliwiające korzystanie z systemów typu Camelback, czyli po prostu worka z wodą w plecaku i rurki wychodzącej na zewnątrz, przez którą można pić nie zatrzymując się. Jeśli korzystamy z czegoś takiego (co świetnie się sprawdza przy długich marszach) warto zwrócić uwagę, czy wybrany model to umożliwia.

Innymi popularnymi rozwiązaniami, ułatwiającymi bardzo korzystanie z plecaka są przegrody komory głównej, dostęp od spodu, kieszenie w klapie górnej, przy dużych plecakach pomocne są dodatkowe sposoby dostępu do środka, np. z boku lub od frontu.

Na koniec słowo o nieprzemakalności plecaków. Wszystkie przemakają, dlatego warto zabezpieczyć się przed deszczem pakując sprzęt do plecaka w torebkach foliowych. Większość producentów dodaje w standardzie pokrowce przeciwdeszczowe, jednak przy silnych opadach woda może dostać się przez system nośny do środka, dlatego foliówki cały czas są niezbędne przy długich wyprawach. Jedyne nieprzemakalne w 100% plecaki są zazwyczaj ciężkie i drogie i nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy.

(bb)

Zobacz także: