Artykuły

Jak odpocząć z dala od tłumu w czasie Euro 2012?

Dodano: 2012-06-05

Od lat zapowiadana impreza piłkarska nabiera rozpędu. Od początku wiadomo było, że Euro 2012 odbywać się będzie w miesiące wakacyjne.

W sieci odnaleźć możemy artykuły o dosadnych tytułach sugerujących wręcz chęć ucieczki sporej części Polaków przed tą imprezą.

Skąd taka tendencja?
Z sond ulicznych wynika że Polacy – głównie mieszkańcy miast – gospodarzy, na kilka miesięcy przed samą imprezą mieli już poczucie że w niej uczestniczą. Odpowiedzialność za takie wrażenia przypisać można organizatorom kampanii reklamowych promujących Euro na wiele możliwych sposobów a także mediom, bądź co bądź skutecznie nagłaśniającym mistrzostwa.

Oferty turystyczne w czasie Euro
W bieżącym roku polskie biura podróży sprzedały o 30% więcej wycieczek zagranicznych na miesiąc czerwiec oraz początek lipca. Nie tylko w Polsce przygotowano atrakcyjne turystyczne oferty –pojawiły się one także „po drugiej stronie tatr”, czyli na Słowacji. Polakom oferuje się tam specjalne propozycje wypoczynku.

Ciekawostkę stanowi także opublikowana w maju przez Artweb-Media infografika wskazująca mapę miejsc które potraktować możemy jako odskocznię od kibicowania. Uwzględniono w niej takie polskie miasta jak Szczecin, Lębork, Września, Katowice, Lublin, Kraków, Tychy i Zakopane. Twórcy infografiki zachęcają nas do wzięcia udziału w odbywających się w czasie Euro festiwali – Szczecin Baltic Rock Meeting, krakowskiego Festiwalu Muzyki Elektronicznej, Festiwalu „Próba Dźwięku” czy w imprezie Hip Hop Nigdy Stop.Jeżeli jesteśmy bardziej wybredni, i wakacyjne dni zamierzamy spędzić „na własną rękę”, w okresie piłkarskich mistrzostw nieco spokoju zaznamy podziwiając przyrodę Mazur, decydując się na górską wycieczkę po Bieszczadach, czy spływ kajakowy na Lubelszczyźnie.

Odwiedzając Zakopane, natrafimy na strefę wolną od kibiców. Miejscowość na czas trwania Euro 2012 określona została „Niepiłkarską Stolicą Polski”. Na ten sam pomysł wpadły władze miasta Olsztyna, jednak na chwilę obecną miastu udało się zrealizować tylko kilka „antyfutbolowych” stref ciszy.

Umiar w świętowaniu Euro 2012
Oczywiście nie jest powiedziane że impreza ta stanie się dla nas – organizatorów czymś, od czego zechcemy uciec. Z punktu widzenia turystyki Euro to niepowtarzalna okazja stwarzająca olbrzymie wręcz szanse do promocji wielu polskich miast. Wydaje się więc kuszące, by przyjrzeć się z bliska temu bardzo niecodziennemu dla nas Polaków wydarzeniu. Jeżeli jesteśmy mieszkańcami miasta – gospodarza, przyda nam się kilka praktycznych wskazówek.

Po pierwsze, musimy dobrze oszacować w jakim stopniu dotyczy nas gorączka tego co będzie się działo. Jeżeli mieszkamy nieopodal wyznaczonej przez miasto strefy kibica, zorganizujmy czas w taki sposób by móc odetchnąć od panującej tam dzień i noc sportowej atmosfery. Chcąc spędzić popołudnie w którymś z odwiedzanych przez nas zazwyczaj lokali, musimy być uważni. Wiele z nich postanowiło podnieść ceny już od drugiego tygodnia czerwca.

oprac. Dorota Cholewa

Zobacz także: