Artykuły

Grudziądz – co warto zwiedzić?

Mało miast może się poszczycić tak efektowną panoramą. Grudziądzkie spichrze oglądane z brzegu Wisły to zapierający dech w piersiach widok.

To jednak nie jedyna atrakcja tego miasta. Co warto zwiedzić w Grudziądzu?

W połowie drogi
Grudziądz to stutysięczne nadwiślańskie miasto położone w połowie drogi między Toruniem i Trójmiastem. Jadąc z zachodu kraju na Mazury bądź z południa do Borów Tucholskich lub nad morze warto zatrzymać się w tym pełnym zabytków mieście. Ponad 700 lat historii Grudziądza sprawia, że grzechem jest go nie zwiedzić.

Gotyk na dotyk
Tutejsze zabytki są częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Wizytówką miasta jest zespół obronnych spichrzy mających nad Wisła mający średniowieczny rodowód. To właśnie one widziane z przeciwległego brzegu rzeki tworzą niepowtarzalną panoramę Grudziądza. Inne zabytki Śródmieścia, najstarszej dzielnicy miasta, to gotycki kościół św. Mikołaja oraz trzy barokowe klasztory: jezuicki, benedyktyński i reformatów. Kamienice w obrębie Starego Rynku to w znakomitej większości powojenne rekonstrukcje wcześniejszych budowli, nie mających zresztą nazbyt starego rodowodu.

Militarny Grudziądz
W mieście co rusz spotyka się na świadectwa jego militarnych funkcji. Do naszych czasów zachowały się fragmenty średniowiecznych murów obronnych z Bramą Wodną. Na wzgórzu znajdują się pozostałości wyburzonego przez Niemców podczas II wojny światowej zamku krzyżackiego. Miłośnicy militariów powinni jednak otrzeć łzy, bowiem największym obiektem obronnym miasta jest doskonale zachowany kompleks umocnień Twierdzy Grudziądz.

Większość fortów powstała w XIX wieku, jednak centralnym punktem twierdzy jest Cytadela zbudowana na rozkaz króla Prus Fryderyka II w drugiej połowie XVIII wieku. Umocnienia oblegano tylko raz, w okresie wojen napoleońskich i do dziś noszą one miano niezdobytych. W Cytadeli wciąż stacjonuje jednostka wojskowa, toteż zwiedzanie możliwe jest jedynie za wcześniejszą zgodą władz lub z okazji niektórych świąt państwowych (np. 11 listopada). Wówczas na terenie jednostki swe umiejętności pokazują grupy rekonstrukcyjne kultywujące żywe w mieście, ułańskie tradycje. Pasjonaci wojskowości mogą jednak zainteresować się także rozlicznymi umocnieniami i fortami rozsianymi w okolicy, które choć na ogół znajdują się w fatalnym stanie, mogą być dla nich nie lada gratką. Miejscowi przewodnicy przygotowali nawet specjalną trasę tematyczną śladem grudziądzkich fortyfikacji.

Solankowa piramida
Do współczesnych atrakcji Grudziądza należy bez wątpienia miejskie planetarium i obserwatorium astronomiczne, w którym regularnie odbywają się seanse i pokazy. Najnowszym turystycznym hitem są grudziądzkie solanki termalne. W tutejszym SPA znajduje się jedyna w Europie tężnia solankowa zamknięta w bryle o kształcie piramidy. Rodziny z dziećmi mogą natomiast udać się do Mega Parku Kansas City. Znajduje się tu miasteczko w klimacie dzikiego zachodu oraz inne atrakcje dla najmłodszych: Kraina Bajek, park jurajski z makietami prehistorycznych gadów i niewielki ogród zoologiczny.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę ...

  Zobacz

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już ser...

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów....

  Zobacz