Artykuły

Gdzie wyjechać z niemowlakiem?

Dodano: 2012-06-18

Kilkumiesięczny bobas nie musi być przeszkodą w wakacyjnych planach.

Jeśli tylko odpowiednio wszystko zaplanujemy i będziemy pamiętać o potrzebach naszej latorośli, wyjazd z pewnością będzie należał do udanych. Gdzie wyjechać z niemowlakiem?

Kiedy na wakacje z niemowlakiem?
Tak naprawdę to od nas zależy, kiedy możemy już wybrać się z naszym małym dzieckiem dalej niż na spacer do parku. Jeśli tylko pewnie czujemy się w roli rodzica, a maluch nie ma problemów ze zdrowiem sprawiających, że podróż byłaby kłopotliwa lub nawet niebezpieczna dla niego, nie ma przeciwwskazań do wspólnego wyjazdu na wakacje. Specjaliści przyjmują, że optymalny wiek dziecka na pierwszy wspólny urlop to okolice czwartego miesiąca życia. Maluch jest już relatywnie duży, kolki i ulewanie mijają, a organizm jest na tyle silny, by znieść adaptację do nowych warunków. Rodzice znają już przyzwyczajenia i potrzeby swojej pociechy, mogą więc wszystko lepiej zaplanować i przewidzieć.

Gdzie wyjechać z niemowlakiem?
Miejsce wyjazdu zaplanujmy tak, by nie narażać maleństwa na odczuwalne zmiany klimatu. Łono natury to samo zdrowie, jednak nagłe zmiany temperatury (zimowe wyjazdy w góry, wycieczki do egzotycznych kurortów), nie będą małemu służyły. Podobnie unikać powinniśmy wysokich gór. Podstawową kwestią jest jednak przyroda i świeże powietrze – te najlepiej wpłyną na dziecko i pozwolą ukoić jego nerwy. Powinniśmy unikać gwarnych miast i innych zatłoczonych miejsc.

Cisza i spokój to recepta na udany wypoczynek, nie tylko zresztą niemowlaka. Podczas pierwszych wyjazdów lepiej nie zapuszczać się dalej niż 2 – 3 godziny drogi od domu. Nie wiemy jeszcze, jak nasza latorośl będzie reagować na podróż i pobyt w nowym miejscu, warto mieć możliwość szybkiego i bezbolesnego dla wszystkich powrotu do bezpiecznej przystani, jaką jest dom.

Wybór kwatery dla malucha
Istotną kwestią jest samo miejsce noclegu. Nawet bowiem bajecznie położona, cicha i czysta, pozbawiona tłumów turystów miejscowość wypoczynkowa nie pomoże, gdy sam ośrodek okaże się kompletnie nieprzygotowany na przyjęcie małych dzieci. Powinniśmy sprawdzić, czy dojazd jest bezproblemowy (zwłaszcza zimą w górach), jaka jest lokalizacja noclegu względem głównych punktów i atrakcji (plaży, gastronomii) i czy dojście do nich z wózkiem nie będzie nastręczało trudności. Teren ośrodka powinien też być ogrodzony.

Idealna kwatera dla niemowlaka
Ośrodek, który wybierzemy na urlop z niemowlakiem, powinien być do tego specjalnie przygotowany. Kilkuletnie dzieci nie sprawiają już bowiem większych problemów, co innego kilkumiesięczne bobasy. Dlatego kwatera powinna być wyposażona w przewijak oraz kącik lub pokój zabaw dla dzieci. Ważną kwestią jest bezpieczeństwo – nie upilnujemy małego, dlatego pokój powinien być pozbawiony ostrych krawędzi, odsłoniętych gniazdek czy stromych, niezabezpieczonych barierkami schodów.

Warto zadbać, by łazienka znajdowała się przy pokoju – z małym dzieckiem możemy często jej potrzebować, a kuchnia dysponowała specjalnym menu dla maluchów. Aby ułatwić rodzicom zadanie z doborem miejsca, w sieci istnieją katalogi Miejsc Przyjaznych Dzieciom. Od kilku lat prowadzona jest też akcja Hotel Przyjazny Rodzinie, którego laureaci gwarantują spokojne i bezpieczne wakacje z niemowlakiem.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. stockvault

Zobacz także: