Artykuły

Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym.

Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste wybrzeże Morza Bałtyckiego, wspaniałe pojezierza czy pełne osobliwości geologicznych tereny wyżynne. Kolejnym polskim atutem są występujące na południu obszary górskie.

Polskie góry na każdą okazję

Właśnie one są w głównym kręgu zainteresowań rodzimych miłośników białego szaleństwa na stoku. Rozległe pasma Sudetów i Karpat każdego roku przyciągają pasjonatów narciarstwa i snowboardu do szusowania w okresie świąteczno-noworocznym, ferii zimowych, a także w ramach weekendowego oderwania się od codziennych obowiązków.

Ogromną popularnością cieszą się ośrodki narciarskie zlokalizowane w Tatrach, gdzie znajduje się kilkadziesiąt najwyższych szczytów Polski, wznoszących się malowniczo na wysokość ponad 2000 m n.p.m. Doskonałe warunki są coraz lepiej wykorzystywane, a stale modernizowana infrastruktura oddawana do dyspozycji turystów, zyskuje uznanie w oczach nawet najbardziej wymagających narciarzy i snowboardzistów.

Polskie stoki są świetnie przygotowane na przyjęcie osób stawiających pierwsze kroki na jednej lub dwóch deskach. Wraz z doskonaleniem kolejnych elementów technicznych mogą oni wybierać wśród tras o średnio zaawansowanym poziomie trudności. Weterani jazdy na nartach i snowboardzie może nie odnajdą tutaj szczytów będących namiastką Alp, jednak będzie to doskonałe miejsce na rozgrzewkę przed włoskimi lub austriackimi stokami.

Polskie góry to nie tylko narty

Wykwalifikowani instruktorzy i trenerzy czekają na początkujących pasjonatów sportów zimowych w wielu szkółkach narciarskich. Natomiast po zmaganiach na trasie niemal w każdym ośrodku można odnaleźć klimatyczne restauracje i góralskie knajpki, w których panująca atmosfera z pewnością będzie sprzyjać regeneracji sił i motywować do podejmowania kolejnych wyzwań na stoku.

Osoby, które po całodziennym szusowaniu  odczuwają jeszcze pewien niedosyt, w niektórych ośrodkach mogą zdecydować się na jazdę wieczorną po oświetlonych trasach. Z kolei spragnieni relaksu i odpoczynku, mogą cieszyć się ciszą i spokojem w ośrodkach SPA, gabinetach masażu lub zdecydować się na wodną przygodę w aquaparkach i kompleksach oferujących kąpiele termalne.

Po czeskiej i słowackiej stronie

Jeśli zdecydujemy się na spędzenie zimowego urlopu w Polsce, dodatkową atrakcją może być wycieczka do jednego z naszych południowych sąsiadów, co z pewnością urozmaici każdy pobyt. Czeskie i słowackie ośrodki narciarskie są również znakomicie przygotowane na przybycie narciarzy i snowboardzistów, udostępniając im doskonale naśnieżone trasy zjazdowe.

Miłośnicy białego szaleństwa, którzy dzielą pasję do sportów zimowych z zamiłowaniem do historii, mogą wzbogacić swoje narciarskie wakacje o odkrywanie przeszłości miejscowości, ukrytej we wspaniałych zabytkach, zarówno w Polsce, ale także w Czechach lub na Słowacji.

Polska jest krajem umożliwiającym pielęgnowanie rozmaitych sportowych pasji nie tylko latem, ale również zimą. Ośrodki narciarskie każdego roku wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystów i proponują im spędzenie niezapomnianego urlopu w otoczeniu białego puchu. Nowoczesna infrastruktura, znakomite warunki oraz niezwykła atmosfera to podstawowe powody, dla których wiele osób chętnie wraca w polskie góry.

oprac. Joanna Terka, fot. pixabay.com

Zobacz także:

 • Wakacje z psem

  Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjac...

  Zobacz

 • Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

  Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym. Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste ...

  Zobacz

 • Aktywny wypoczynek dla seniorów

  Wbrew pozorom aktywny wypoczynek nie jest jedynie domeną ludzi młodych. Dzięki licznym kampaniom uświadamiającym i informacjom pochodzącym z zaufanych źródeł, coraz więcej osób w średnim ...

  Zobacz