Artykuły

Gdzie wyjechać na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia są czasem wyjątkowym, jednak nie w każdym zakątku Polski obchodzi się je w ten sam sposób.

Może warto byłoby zabrać najbliższych i wyruszyć wraz z nimi na poznawanie bogactwa tradycji celebrowania tego wyjątkowego czasu.

Wigilia na Kaszubach

Jeśli postanowimy udać się na Kaszuby, to dowiemy się, że czas pomiędzy 25 grudnia a 6 stycznia nosi nazwę „Gὸdӗ”. W tych dniach na kaszubskich wioskach dzieje się naprawdę sporo. Sama kolacja wigilijna jest dość skromna. Na stołach stawia się potrawy z grochu, fasoli, maku, suszonych grzybów i owoców, kapusty oraz ziemniaków. Oczywiście stałym elementem jest również rozsławiony na całą Polskę śledź po kaszubsku.

Po spożyciu wieczerzy ciekawym pomysłem jest przyłączenie się do wędrującego od domostwa do domostwa orszaku kolędników. W tym wyjątkowym świątecznym pochodzie są zazwyczaj obecni: policjant, dziad z babą, śmierć z kosą oraz diabeł. Zabraknąć nie może także skaczącego z kosą kozła.

Udając się na Kaszuby w okresie świątecznym doskonałym rozwiązaniem przy wyborze bazy noclegowej będą wszelkie rodzaju gospodarstwa agroturystyczne. Przyjmujący w nich domownicy ugoszczą nas w rodzinnej atmosferze.

Święta w górskiej chacie

Równie serdeczni jak kaszubi są górale. Przywitają nas oni tradycyjnymi góralskimi kolędami oraz przewiozą saniami w świątecznym kuligu. Boże Narodzenie spędzone w górach jest naprawdę wyjątkowe. Można rozkoszować się tu pięknymi zimowymi krajobrazami, które jedynie potęgują świąteczny nastrój.

Wszyscy, którzy uwielbiają gwiazdkowy gwar doskonale poczują się w Zakopanem, nie z przypadku nazywanym zimową stolicą Polski. Krupówki w tym okresie będą proponowały przyjezdnym wielkie bogactwo przy wyborze choinkowych upominków dla najbliższych. Miejsce to jest również doskonałą ostoją dla fanów białego szaleństwa na nartach, czy też na snowboardzie. Zakopane zachęca ponad to bardzo bogatą ofertą baz noclegowych. Dość wyjątkom rozwiązaniem może okazać się wybór noclegu w niedaleko oddalonej od Zakopanego, najwyżej położonej miejscowości w Polsce, którą jest Ząb. Bez problemu znajdziemy tam zakwaterowanie za niewygórowaną cenę.

Ucieczka w Bieszczady

Wszyscy ci, którzy pragną uciec od świątecznego gwaru mogą udać się w bardziej zaciszne miejsca. Doskonałym wyborem może okazać się ucieczka w piękne polskie Bieszczady. Dla chcących przeżyć święta w sposób duchowy, rozwiązaniem będzie wybór na miejsce noclegu domu pielgrzyma, działającego przy sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu.

oprac. Beata Pawlicka, fot. wikimedia commons

Zobacz także: