Artykuły

Gdzie wybrać się na ryby w Polsce?

Wędkarstwo jest popularnym męskim hobby. Nie brak chętnych, by choćby na weekend wyskoczyć na ryby i zrelaksować się nad wodą. Rozpoczynającym przygodę z wędką podpowiadamy, gdzie w Polsce warto się wybrać.

Krótki wypad na ryby

Gdy zdecydujemy, jaki typ łowiska nam odpowiada i na jaki gatunek ryby mamy apetyt, za pomocą internetowych wyszukiwarek dla wędkarzy łatwo znajdziemy bliską nam lokalizację. Ta dyscyplina jest polecana mieszkańcom dużych miast, którzy pragną aktywnie wypocząć na łonie natury. Z reguły nietrudno znaleźć łowiska w pobliżu aglomeracji.

Wśród mieszkańców Warszawy lubiane są łowiska w Kącku, Halinowie, Ossowie koło Wołomina. Warszawiaków spotkamy też moczących wędkę w okolicach Wyszkowa w rzece Bug oraz w Narwi za Serockiem, Pułtuskiem i dalej. Można tam złapać między innymi pokaźnych rozmiarów sumy, a także leszcze, liny i sandacze.

Na Śląsku popularne są łowiska Amelung w Chorzowie, Halemba w Rudzie Śląskiej, czy łowisko Lesieniec leżące blisko Wrocławia, w których łapią karpie i amury. W Przeczycach nietrudno o złowienie leszcza. Mieszkańcy Poznania chętnie planują wypady nad jeziora Kórnickie, gdzie i Bnińskie, chwalone za populację linów, karasi, płoci, węgorzy i sumów. W pobliżu Radomia można  wybrać się do łowiska w Wólce Gonciarskiej. Krakowiacy chętnie wypatrują ryby w Wiśle.

Relaks nad wodą

Komu zależy nie tylko na wielkości i szybkości połowu, lecz także na krajobrazie, walorom turystycznym i spokojnej atmosferze, temu nie wystarczą warunki łowisk komercyjnych. Do najwyżej cenionych wśród wędkarzy należy Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro Śniardwy urzeka urodą i kusi populacją ryb drapieżnych, w tym szczupaków.

Wędkarze chętnie wybierają się też nad Hańczę, położoną w Suwalskim Parku Krajobrazowym oraz nieodległe odeń Wigry. W centrum kraju, na Mazowszu popularnym miejscem jest jezioro Zegrzyńskie, czyli sztuczny zbiornik na rzece Narew. W północno-zachodniej Polsce wędkarze śpiewają peany na cześć urokliwego jeziora w Czarnoborze niedaleko Szczecinka. W Nadleśnictwie Czarnobór należy jednak zachować szczególną ostrożność – lasy w tych okolicach wciąż kryją niewypały z czasów II wojny światowej. Z kolei na południu wędkarzy przyciąga malownicze jezioro Czorsztyńskie.

Zanim ruszymy na ryby zatroszczmy się o wybór właściwej pory, odpowiedni ekwipunek i ubiór. By skorzystać z większości wód, należy mieć zezwolenie lub wyrobioną kartę wędkarską i opłacić składkę Polskiego Związku Wędkarskiego. W przypadku  prywatnych zamkniętych łowisk komercyjnych nie jest to konieczne. Płaci się wtedy za wstęp oraz za wagę połowu.

oprac. Agnieszka Budyńska, fot. wikimedia commons

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz