Artykuły

Gdzie pojechać na wczasy nad morzem?

Dodano: 2012-06-22

Wyjazd nad morze to stały element wakacyjnych planów wielu z nas. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z tego, co oferują nam rodzime kurorty, z pewnością będziemy mieli w czym wybierać.

Polskie wybrzeże licząc sobie niespełna 500 km, stwarza możliwość zatrzymania się i odpoczynku w aż kilkudziesięciu nadmorskich miejscowościach - od Świnoujścia po Trójmiasto i Hel. 

Dla kogo Trójmiasto?

Chociaż wiele osób myśląc o wczasach wyobraża sobie typowe plażowanie, atrakcyjnym sposobem na spędzenie urlopu może być połączenie błogiego odpoczynku ze zwiedzaniem. Jeżeli więc nie odstrasza nas miejski gwar, a przy tym ciekawi jesteśmy specyficznego klimatu nadmorskich miast - połączmy wygrzewanie się na plaży ze zwiedzaniem Akwarium Gdyńskiego lub przechadzką po słynnym sopockim molo. Molo im. Jana Pawła II jest najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim, licząc sobie ok. pół kilometra długości.

Wybierając wczasy w Gdańsku, możemy podobnie jak w przypadku mniejszych kurortów nocować w domkach letniskowych niedaleko morza, sam pobyt urozmaicając zwiedzaniem takich atrakcji jak Stare Miasto wraz z Ratuszem, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Centralne Muzeum Morskie czy któryś z zabytkowych kościołów.

Najatrakcyjniejsze polskie kurorty - wybrzeże wschodnie

Władysławowo wyróżnia się czystymi, szerokimi plażami zachęcającymi do kąpieli zarówno w morskich falach jak i w promieniach słońca. W miejscowości znajduje się wybudowany w latach trzydziestych minionego wieku port rybacki, pełniący także funkcję żeglarskiej mariny. Chcąc lepiej poznać historię rybołówstwa i portu oraz resztę dorobku kulturalnego Władysławowa, odwiedźmy Izbę Pamięci Portu oraz Dom Rybaka.

Hel, miejscowość, o której pierwsze wzmianki pojawiły się już w XII wieku, bardzo szybko stał się kurortem przyciągającym tysiące turystów i odwiedzających. Do głównych atrakcji miejscowości należą - latarnia morska z 1942r., Muzeum Rybołówstwa Morskiego a także Port Marynarki Wojennej.

Łeba to kolejna miejscowość, zasługująca na uwagę turysty wybierającego się nad polskie morze. Przyciąga nas niepowtarzalnymi, białymi plażami oraz atrakcyjnym sąsiedztwem Słowińskiego Parku Narodowego.

Wybrzeże środkowe i zachodnie

Miejscowości takie jak Ustka, Darłowo, Kołobrzeg czy Międzyzdroje są od lat dobrze znane turystom. Rejony te kojarzą się z unikalnymi zasobami Kultury Słowińskiej i Kaszubskiej, starymi fortyfikacjami i unikalnymi okazami przyrody (w tym takimi gatunkami ptactwa jak bąk, czarny kormoran).

Samo wynajęcie pokoju nawet w tak obleganym kurorcie jak Ustka, w sezonie letnim może wynieść nas bardzo niewiele, czasami są to najniższe stawki noclegowe, z jakimi możemy spotkać się w kraju.

Kołobrzeg jest największym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. Odwiedzając go możemy liczyć na to, że nawet nie będąc gośćmi sanatorium „załapiemy się” na unikalne warunki klimatyczne. Poza bogatym w jod powietrzem, będąc w Kołobrzegu możemy skorzystać z kąpieli solankowych czy borowinowych oddziaływujących korzystnie zarówno w przypadku niektórych schorzeń, jak i wpływających na poprawę samopoczucia u osób zdrowych. Przykładowo, kąpiel z borowiny pomaga w dotlenieniu i odżywieniu tkanek, oraz korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.

To jednak nie koniec atrakcji Kołobrzega – miłośnicy militariów mogą wybrać się do Muzeum Oręża Polskiego, którego jednym z eksponatów jest okręt ORP „Fala”.

W Międzyzdrojach, nazywanych czasami „Polskim Cannes” będziemy mogli obejrzeć muzeum figur woskowych. Ta stosunkowo nowa atrakcja, w połączeniu z urokliwym klimatem samej miejscowości, może sprawić, że to właśnie Międzyzdroje, spośród wielu nadmorskich miejscowości zapadną nam na długo w pamięci. Dodatkowym plusem jest atrakcyjne ulokowanie miasteczka - między klifowym wybrzeżem a lasami Wolińskiego Parku Narodowego.

oprac. Dorota Cholewa, fot. kąpielisko w Kołobrzegu (wikipedia)

Zobacz także: