Okolice Warszawy - co warto zobaczyć?

Okolice Warszawy - co warto zobaczyć?

Warszawę wraz z jej atrakcjami zna chyba każdy. Stolica naszego kraju kojarzy się przede wszystkim z imponującym Pałacem Kultury, pięknym Starym Miastem, Łazienkami Królewskimi oraz Zamkiem Królewskim. Pełno tu także innych zabytków, ciekawych miejsc i interesujących atrakcji. Jednak co jeżeli wszystkie je już znamy? Czy to znaczy, że powinniśmy zrezygnować z wakacji w okolicy i rozglądać się za innym zakątkiem? Pragniecie urozmaicić swój wyjazd? Może mieszkacie w Warszawie i szukacie ciekawego pomysłu na szybki jednodniowy wyjazd? Czy jesteście w Warszawie już kolejny raz i chcielibyście przełamać schemat? Mamy dla was rozwiązanie. Oto kilka najciekawszych miejsc znajdujących się w okolicy Warszawy!

Co ciekawego znajdziemy w okolicach Warszawy? Między innymi urokliwe miasteczka, piękne zabytki o ciekawej historii, a także pełne zieleni zakątki, które pozwolą nam się wyciszyć i odetchnąć od zgiełku miasta. Miejsca te stanowią świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z rodziną, przyjaciółmi czy drugą połówką. Sprawdźmy, co czeka na nas w okolicy! 


Najciekawsze miejsce w okolicy Warszawy. Ciche zakątki, zieleń i swoboda! 


O jakim miejscu powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności, planując wycieczkę poza Warszawę? Przede wszystkim o zakątku cichym, spokojnym i pełnym zieleni, w którym będziemy mogli odpocząć od zgiełku miasta oraz nieustannego pośpiechu. Gdzie w takim razie powinniśmy się udać? Świetnym pomysłem będzie wycieczka do Arkadii! W niewielkiej miejscowości leżącej niedaleko Nieborowa i Łowicza (około 80 kilometrów od Warszawy, ale naprawdę warto!) znajduje się zdecydowanie jeden z najpiękniejszych ogrodów w naszym kraju. Romantyczny Park został założony pod koniec XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłównę, która w tym czasie była właścicielką pałacu w Nieborowie. Księżna sama nadzorowała prace architektów, przedstawiła koncepcję parku, także sama wybierała dzieła sztuki, jakie miały go ozdobić. Księżna z całą pewnością byłaby zachwycona, widząc, że słynny park do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wszystko za sprawą jego wyjątkowej atmosfery!


Zakochane pary lub poszukujące wyciszenia rodziny mogą całymi godzinami wędrować malowniczymi ścieżkami wijącymi się pomiędzy strumieniami, stawami oraz wodospadami. Na wczasowiczów czekają tu także sztuczne gtory, a także świątynia dumania. Na szczególną uwagę zasługują przykuwające wzrok pozostałości pięknego akweduktu, grecki łuk kamienny oraz świątynia Diany. Zabytkowe ruiny otoczone zielenią oraz pokryte wijącą się roślinnością sprawiają, że atmosfera w ogrodach jest po prostu bajkowa. Jeżeli chcecie odpocząć w magicznym miejscu, koniecznie zajrzyjcie do Arkadii!


Jakie ciekawe miejsca czekają w okolicy? 



Sprawdźcie noclegi w okolicy Arkadii

 

Co warto zobaczyć w okolicach Warszawy? Urokliwy Kampinos 


Zapotrzebowanie na ciszę, spokój i dużo zieleni możemy zaspokoić także znacznie bliżej Warszawy. Wystarczy, że zdecydujemy się na wypad do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wyprawę do przepięknej puszczy najlepiej rozpocząć u jej bramy, czyli w urokliwym Kampinosie. Niewielka miejscowość położone jest zaledwie 40 kilometrów na północny zachód od Warszawy. Malowniczo położona miasteczko cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy przybywają do Parku Narodowego. To świetne miejsce startowe do zwiedzania, tu bowiem swój początek mają dwa atrakcyjne szlaki turystyczne, które zabiorą nas w głąb puszczy. Pierwszy z nich to Południowy Szlak Krawędziowy oznaczony na niebiesko. Trasa o długości niemal 50 kilometrów zabierze nas przez Leszno do Dąbrowy Leśnej. Po drodze będziemy mogli zobaczyć wiele najważniejszych atrakcji parku m.in.: bagienne łąki, najstarszy okoliczny drzewostan w wieku ponad 200 lat, liczne pomniki przyrody, a także leśny ogródek botaniczny, wczesnośredniowieczne grodzisko w Zamczysku oraz miejsca pamięci narodowej i inne zabytki. Drugą ciekawą trasą jest żółty Szlak im. Zygmunta Padlewskiego o długości ponad 16 kilometrów. Zaprowadzi on nas do Nowego Polesia, a po drodze zobaczymy między innymi zabytkowy dąb, miejsca związane z walkami w 1939 roku oraz obszary ochrony ścisłej.

 


Poza piękną przyrodą w Kampinosie warto zwrócić uwagę na historyczny klimat okolicy. W Granicy niedaleko Kampinosu znajdziemy niewielki skansen budownictwa puszczańskiego, gdzie zobaczymy trzy zabytkowe zagrody. Swoją siedzibę ma tu również Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Kampinowskiego Parku Narodowego. W samym Kampinosie warto zobaczyć także drewniany kościół Najświętszej Marii Panny pochodzący z XVIII wieku, a także klasycystyczny XIX-wieczny dworek.


Co warto zwiedzić w okolicach Warszawy? Koniecznie Twierdzę Modlin


W okolicach Warszawy wiele interesujących miejsc znajdą także miłośnicy historii. Jednym z ciekawszych zabytków, który warto uwzględnić w planach, zdecydowanie jest Twierdza Modlin. Olbrzymi kompleks został wzniesiony w XIX wieku przez Napoleona, który pragną stworzyć na terenie Księstwa Warszawskiego system twierdz. W jego skład wchodzi Cytadela, obwód zewnętrzny oraz system fortów. Imponująca konstrukcja może pochwalić się bogatą historią – była ona wielokrotnie przebudowywana i czterokrotnie broniona. W czasie I wojny światowej Twierdza Modlin poddała się siłom niemieckim po dziesięciu dniach oblężenia. Warto zobaczyć kompleks z bliska, tym bardziej że jest to jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce, a także najdłuższa budowla w całej Europie! Budynek ma 2250 m długości, mogło zamieszkiwać go około 20 tys. osób, a w czasie oblężenia mógł zapewnić schronienie nawet 100 tys. ludzi. Spacer po okolicy z całą pewnością będzie ciekawym pomysłem na weekendowe popołudnie. Twierdza Modlin znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim około 40 kilometrów od Warszawy. 


Twierdza Modlin

Twierdza Modlin

Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Józefa Bema

Zabytki Nowy Dwór Mazowiecki


Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Co jeszcze warto zobaczyć w Okolicy Warszawy? Ruiny zamku w Czersku



W poszukiwaniu najciekawszych zabytków w okolicach Warszawy warto udać się do Czerska. Ciekawa miejscowość leżąca jedynie 37 kilometrów od stolicy jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu, a przy tym była stolicą jednego z księstw dzielnicowych. Odwiedzając Czersk, koniecznie powinniśmy udać się na Rynek, który w średniowieczu pełnił funkcje targu. Największą atrakcją miasta są jednak ruiny zamku, należące do najcenniejszych obiektów w regionie. Średniowieczny zamek został wzniesiony najprawdopodobniej na przełomie XIV I XV wieku, natomiast następni właściciele warowni kilkukrotnie ją rozbudowali. Obiekt może pochwalić się ciekawą historią. Warownia należała do królowej Bony, w połowie XVII wieku została wysadzona przez Szwedów, później próbowano ja odbudować. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej została opuszczona, a następnie wykorzystywana jako kamieniołom. Do dziś zachowała się większość murów zamkowych oraz wszystkie trze wieże. Warto się na nie wspiąć, ponieważ rozpościera się z nich naprawdę piękne widoki na okolicę.


Sprawdź noclegi w okolicy Czerska


Ciekawe zabytki w okolicy Warszawy. Zamek w Liwie 




Kolejnym ciekawymi miejscem w okolicy Warszawy, które powinno zaciekawić miłośników historii, jest miasto Liw (położone 80 kilometrów od stolicy). Największą atrakcją w niewielkiej miejscowości jest pochodzący z XV wieku zamek. Jest on jednym z najważniejszych zabytków na Mazowszu, a także najdalej wysuniętym ośrodkiem książąt mazowieckich. Zamek został wzniesiony przez Janusza I Starego i pełniła funkcję warowni. Zamek na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowany między innymi przez królową Bonę. Gotycki zamek został zniszczony podczas wojny szwedzkiej oraz wojny północnej. Dziś zespół zamkowy składa się z zachowanej wieży i murów obronnych oraz barokowego dworu zbudowanego w 1782 roku. Na turystów czeka tu Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, które prezentuje ekspozycję militariów pochodzących z całego świata. Znajdziemy tu eksponaty z okresu od epoki rzymskiej po broń XX wieku, w tym broń palną, białą (z dużym zbirem bagnetów) i drzewcową, a także mundury, zbroje i hełmy. Dodatkowo zobaczymy tu także wystawę malarstwa i grafiki takich autorów jak Wojciech i Jeryz Kossak, Tadeusz Ajdukiewicz czy Stefano Della Bella. Dodatkowo wnętrze zdobią zabytkowe meble i tkaniny z XVII-XIX wieku. Zamek w Liwie posiada także swoje legendy i straszne opowieści, jak chociażby historię kasztelanowej niesłusznie skazanej na śmierć, legendę o złocie strzeżonym przez diabła czy opowieść o dzielnym rycerzu.


Ciekawe miejsca w okolicy Warszawy. Urokliwe miasta na weekend


Szukając spokojnego i ciekawego miejsca w okolicach Warszawy, możemy postawić na Nieborów. Urokliwa miejscowość położona około 80 kilometrów od stolicy może pochwalić się przede wszystkim przepięknym pałacem. Zabytkowa budowla została wniesiona w 1694 roku, a dziś uważana jest za jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w całej Polsce. Wnętrza pałaca były wielokrotnie przebudowywane, a co za tym idzie zmieniały także swój styl (wnętrza były rokokowe, wczesnoklasycystyczne, neorokokowe oraz współczesne). Liczne zmiany nie wpłynęły na rozkład pokoi oraz wyposażenie pałacu. Dziś w rezydencji mieści się muzeum. W czasie zwiedzania będziemy mogli zobaczyć wnętrza rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku oraz ocalałe wyposażenie wraz z kolekcjami rzeźb, obrazów, grafik, mebli czy porcelany. W skład kompleksu pałacowego wchodzą także oranżerie, dawny browar, dom oficjalistów, stajnia, pawilon myśliwski oraz wozownia. Turyści odwiedzający Pałac w Nieborowie powinni kojarzyć okolicę z dzieciństwa. W miejscu tym kręcone były bowiem sceny do filmów “Pan Samochodzik i niesamowity dwór” oraz “Akademia Pana Kleska”. Wizytę w pałacu uprzyjemni nam spacer po pięknym ogrodzie barokowym w stylu francuskim. Będąc w okolicy, warto zajrzeć także do przepięknego parku angielskiego w niedalekiej Arkadii. 


Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie

Nieborów, ul. Aleja Lipowa

Zabytki Nieborów 8.2


Kolejnym ciekawy miejscem, do którego możemy zajrzeć w okolicy Warszawy, jest Łowicz. Urokliwe miasto może pochwalić się ciekawą historią. Już we wczesnym średniowieczu (około XII-XIII wieku) istniał tu drewniano-ziemny gród obronny, będący najprawdopodobniej jednym z pierwszych grodów piastowskich o dużym znaczeniu strategicznym. Sam Łowicz został natomiast wymieniony w bulli papieskiej z 1136 roku! Dlatego też wpadając z wizytą do Łowicza, możemy liczyć na zobaczenie kilku ciekawych zabytków. Z całą pewnością warto udać się tu na spacer po Starym Rynku i przyjrzeć się ładnym kamieniczkom otaczającym plac. W centralnym punkcie miasta zobaczymy urokliwy klasycystyczny Ratusz. Ciekawym zabytkiem jest również XVII-wieczna katedra oraz Kościół Pijarów z zachowanym oryginalnym wyposażeniem. Podczas wypadu do Łowicza świetnym pomysłem będzie wizyta w łowickim muzeum. Na zwiedzających czekają tu cztery wystawy stałe przedstawiające sztukę baroku w Polsce, historię miasta i regionu, etnografię Księstwa Łowickiego oraz dzieje społeczności żydowskiej w Łowiczu.


Jeżeli zostanie nam trochę czasu wolnego do zagospodarowania, koniecznie powinniśmy udać się na spacer po Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach (zaledwie 10 kilometrów od Łowicza). W parku będziemy mogli zobaczyć około 40 zabytkowych obiektów prezentujących architekturę ziemi łowickiej. Znajdujące się w skansenie budynki pochodzą w większości z drugiej połowy XIX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku i ukazują dwa historyczne układy przestrzenne tzw. nową i starą wieś.



Okolice Warszawy –  co warto zobaczyć? 


Jednym z ciekawszych miejsc, jakie znajdziemy na mapie okolic Warszawy, jest z pewnością Żelazowa Wola. Miejscowość znana jest przede wszystkim z tego, że urodził się tu największy polski kompozytor – Fryderyk Chopin. Dlatego też przyjeżdżając do miasteczka, koniecznie powinniśmy zobaczyć słynny dworek, w ktoórym miejszkał artysta. Chociaż w miejscu tym Chopin spędził jedynie rok swojego życia i tak zagląda tu wielu turystów. Największą atrakcją jest znajdujące się w budynku muzeum biograficzny, w którym zobaczymy ekspozycję związane z domem rodzinnym artysty, w tym zrekonstruowane pomieszczenia takie jak piekarnia, alkierz, sypialnia czy jadalnia. Podczas zwiedzania towarzyszy nam piękna muzyka Chopina. Wizytę w Żelazowej Woli uprzyjemni nam także możliwość długiego spaceru po okolicznym parku. W sezonie letnim odbywają się tu koncerty fortepianowe.



Innym ciekawym miejscem w okolicy jest Muzeum Kolejki Wąskotorowej, znajdujące się w Sochaczewie (niecałe 10 kilometrów od Żelazowej Woli). W miejscu tym będziemy mogli zobaczyć około 163 eksponatów związanych z koleją. Znajdziemy tu wagony, parowozy i drezyny o wąskim rozstawie kół. Jest to jedno z niewielu miejsc w Europie, w którym możemy zobaczyć aż tak liczną kolekcję! Poza pojazdami ustawionymi na świeżym powietrzu możemy tu także zajrzeć do sal wystawowych, gdzie obejrzymy kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni wieków! Dodatkową atrakcją w sezonie letnim – która szczególnie powinna przypaść do gustu najmłodszym turystom odwiedzającym muzeum – jest wycieczka retro kolejką po wąskim torze biegnącym do Puszczy Kampinowskiej. 18-kilometrowa trasa zabierze nas w pełne uroku miejsca, gdzie zobaczymy niezwykłe atrakcje (m.in. ruiny zamku książąt mazowieckich). 


Będąc w Sochaczewie, warto odwiedzić także Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Muzeum mieszczące się w budynku miejskiego ratusza jest najokazalszym w Polsce muzeum jednej bitwy. Podczas zwiedzania będziemy mogli zobaczyć kolekcję borni, ekwipunku, umundurowania oraz innych pamiątek z Kampanii 1939 roku. Wystawa główna obejmuje także tematykę całej II wojny światowej, a także gromadzi zabytki kultury materialnej, dokumentacje oraz archiwa związane z dziejami regionu.


Następny artykuł Co zrobić, kiedy gość nie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!