Artykuły

Gdzie na weekend w okolice Warszawy

Weekend w mieście to dla wielu osób jeden z ostatnich punktów na liście pomysłów na spędzanie dni wolnych od pracy, a chęć wyrwania się z betonowej dżungli przybiera na sile szczególnie wiosną i latem. Chociaż w największych miastach Polski, takich jak Warszawa, istnieje szereg możliwości organizacji czasu wolnego, ich mieszkańcy coraz częściej zastanawiają się, gdzie mogą spędzić weekend w niewielkiej odległości od domu.

Weekend w Konstancinie-Jeziornie

Jedną z propozycji na weekend w okolicach Warszawy jest pobyt w Konstancinie-Jeziornie, oddalonej o niespełna 20 kilometrów od stolicy Polski. Konstancin-Jeziorna może poszczycić się unikatowymi walorami przyrodniczymi, złożami wód leczniczych i specyficznym mikroklimatem o dobroczynnych właściwościach, dzięki czemu jako jedyna miejscowość w województwie znajduje się w prestiżowym gronie rodzimych uzdrowisk.

Wśród największych atrakcji Konstancina-Jeziorny wyróżnia się Park Zdrojowy z Tężnią Konstancińską, miejsca pamięci narodowej i historyczne cmentarze w otaczającym miasto Chojnowskim Parku Krajobrazowym, a ponadto charakterystyczną zabudowę willową i wpisany do rejestru zabytków zespół urbanistyczny. Z kolei miłośnicy aktywnego wypoczynku powinni poznać okalające miejscowość liczne trasy turystyczne.

Nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego

Kolejnym pomysłem na spędzenie dni wolnych od pracy w niewielkiej odległości od Warszawy może być region Jeziora Zegrzyńskiego. Akwen, leżący około 30 kilometrów od centrum stolicy, każdego roku przyciąga coraz większą liczbę turystów spragnionych odpoczynku w otoczeniu przyrody, nad brzegiem malowniczego jeziora, gdzie panują znakomite warunki do rekreacji ruchowej i uprawiania sportów wodnych.

Jezioro Zegrzyńskie znajduje się w rozlewisku Narwi i Bugu, a przez 19-kilometrowy Kanał Żerański łączy się również z Wisłą. Wśród najpopularniejszych miejscowości tego regionu wyróżnia się Serock, Nieporęt i Wieliszew oraz pobliskie Jabłonnę i Legionowo. Rozwój bazy noclegowej i sieci dróg dojazdowych, a także dbałość o czystość wód w akwenie sprawiły, że Jezioro Zegrzyńskie coraz częściej staje się celem weekendowych wyjazdów mieszkańców Warszawy i okolic.

Nowy Dwór Mazowiecki na weekend

Na zachód od Jeziora Zegrzyńskiego, przy ujściu Narwi do Wisły, leży Nowy Dwór Mazowiecki, który stanowi następną świetną alternatywę dla spędzenia weekendu w Warszawie. Jedną z największych atrakcji tego miasta jest Twierdza Modlin, czyli wielokrotnie rozbudowywany zespół fortyfikacyjny, a pierwsze umocnienia zaczęły powstawać już w czasie potopu szwedzkiego.

Podczas pobytu w Nowym Dworze Mazowieckim warto zobaczyć także zabytkowe obiekty sakralne, spośród których na szczególne wyróżnienie zasługuje Kościół św. Michała Archanioła oraz cmentarz parafialny, ewangelicki i żydowski. Wycieczkę można uzupełnić o zwiedzanie Wieży Czerwonej, Wieży Ciśnień, Kasyna Oficerskiego, Koszar Wojskowych czy historycznej Bramy Poniatowskiego, Bramy Północy lub Bramy Ostrołęckiej.

Spędzenie weekendu poza Warszawą nie musi być równoznaczne z dalekimi podróżami. W niewielkiej odległości od stolicy naszego kraju znajduje się wiele mniejszych miejscowości, w których można skutecznie oderwać się od miejskiego zgiełku, a co szczególnie istotne, szybko i efektywnie zregenerować siły. A to wszystko niemal w zasięgu ręki.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons

Zobacz także:

 • Gdzie na weekend - Krościenko

  Miejscowość położona nad Dunajcem, gdzie zbiegają się trzy pasma górskie: Gorce, Pieniny oraz Beskid Sądecki. Krościenko jest wspaniałą bazą wypadową dla górskich wycieczek, jednocześnie ...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Terma Bukowina

  Bukowina Tatrzańska jest pełną uroku miejscowością położoną na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, około 16 kilometrów na północny-wschód od Zakopanego. ...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Termy uniejowskie

  Najsłynniejsze gorące źródła w Polsce znajdują się głównie na Podhalu, jednak nie tylko regiony Polski południowej mają do zaoferowania kąpiele w wodach termalnych. Jedna z nietypowych...

  Zobacz