Artykuły

 

Gdzie na weekend: Szczawnica

Dodano: 15 Wrzesień 2013

Głównym centrum turystycznym pasma górskiego Pienin jest Szczawnica – uzdrowisko leżące w dolinie potoku Grajcarek, który oddziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego.

Sama nazwa miejscowości wskazuje na jej uzdrowiskowe korzenie, bowiem pochodzi ona od kwaśnych wód, zwanych potocznie szczawami. Na bazie uzdrowiskowych źródeł Szczawnica stała się w XIX wieku sławną miejscowością, gdzie leczyć można głównie choroby układu oddechowego. Z tego okresu pochodzi również zabytkowa zabudowa miasta, drewniane budynki o charakterystycznym stylu typowym dla Tatr i Podhala wyrażają dobrze zachowany góralski folklor. Historia Szczawnicy ukazana jest w Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya, które znajduje się w willi „Pałac”.

Dla każdego coś dobrego

Dla miłośników rekreacji poleca się spacery po Parku Górnym, który został utworzony na początku XIX wieku i na terenie którego znajduje się bardzo wiele oryginalnych obiektów  jak np. neogotycka kaplica zdrojowa, muszla koncertowa, czy zabytkowe budynki o funkcjach uzdrowiskowych oraz mieszkalnych. Później utworzony został Park Dolny, na terenie którego znajdują się źródła „Szymon” i „Wanda” oraz uzdrowiskowe wille z XIX wieku, a nawet sztuczna grota.

Szczawnica to też miejsce, w którym swój koniec ma spływ tratwami Przełomem Dunajca – jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Polski oraz najpiękniejszy przełom rzeki w kraju. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Kątach i przebiega przez odcinek, który w linii prostej ma ok. 2,5 kilometra, jednak biorąc pod uwagę ukształtowanie linii brzegowej długość spływu wynosi 9 kilometrów. Jest to bardzo malownicza trasa, z której można podziwiać nie tylko wysokie wapienne skały, które sięgają 300-500 metrów, a rzeka nabiera charakteru górskiego potoku.

Dla spragnionych wrażeń zdecydowanie odradzam spływ tratwami, jednak w zamian tego Dunajce można pokonać w kajaku lub pontonie. Co prawda pokonanie Dunajca kajakiem przystosowanym do spływu rzekami górskimi zaleca się osobom doświadczonym w tym rodzaju sportu, to rafting na Dunajcu, a więc spływ wieloosobowym pontonem, jest dostępny dla wszystkich osób.

Droga Pienińska

W Szczawnicy znajduje się początek Drogi Pienińskiej – szlaku pieszego i rowerowego prowadzącego przez Przełom Dunajca, aż do Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie. Zaraz za Szczawnicą znajduje się pawilon Pienińskiego Parku Narodowego, do którego wstęp jest bezpłatny. Jest to jeden z pięciu obiektów tego typu w Pieninach, a zorganizowana w jego wnętrzach wystawa poświęcona jest przyrodzie Pienin i działalności parku narodowego na ich terenie. Zaraz obok znajduje się droga do schroniska PTTK „Orlica”, które zostało wybudowane w tym miejscu w 1932 roku. Dalej trasa prowadzi do przejścia granicznego ze Słowacją.

W czasie spaceru czy przejażdżki rowerem można podziwiać piękny przełom rzeki oraz liczne skały, z których każda ma własną nazwę, a niejednokrotnie legendę z nią związaną. Szlak kończy się w Czerwonym Klasztorze na Słowacji. Jest to mała miejscowość turystyczna nad Dunajcem, gdzie znajduje się przystań flisacka oraz pawilon PIENAP-u, czyli słowackiego odpowiednika Pienińskiego Parku Narodowego. Największą atrakcją miejscowości jest jednak kompleks klasztorny Kamedułów i Kartuzów, zwany właśnie Czerwonym Klasztorem. Kompleks został ufundowany w XIV wieku przez węgierskiego magnata w ramach zadośćuczynienia za przewinienia i funkcjonował do końca lat 80. XVIII wieku. Dopiero po wojnie klasztor uznano za zabytek, wyremontowano i udostępniono zwiedzającym.

oprac. Joanna Terka, fot. Widok ogólny na Szczawnicę z Danielki (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Pomysł na weekend: Terma Bukowina

  Bukowina Tatrzańska jest pełną uroku miejscowością położoną na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, około 16 kilometrów na północny-wschód od Zakopanego. Ponieważ jest to jedna z...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Termy uniejowskie

  Najsłynniejsze gorące źródła w Polsce znajdują się głównie na Podhalu, jednak nie tylko regiony Polski południowej mają do zaoferowania kąpiele w wodach termalnych. Jedna z nietypowych...

  Zobacz

 • Gdzie na weekend - Krościenko

  Miejscowość położona nad Dunajcem, gdzie zbiegają się trzy pasma górskie: Gorce, Pieniny oraz Beskid Sądecki. Krościenko jest wspaniałą bazą wypadową dla górskich wycieczek, jednocześnie pozostając...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet