Artykuły

Ferie zimowe w Warszawie

Dla wielu osób ferie zimowe wiążą się z pobytem w górach, gdzie mogą do woli oddawać się białemu szaleństwu na nartach lub desce snowboardowej.

Niemniej jednak nie wszyscy uczniowie mogą wyjechać w Alpy lub Tatry i każdego dnia szusować na stoku. Spędzanie ferii w mieście, chociaż może nie brzmi zbyt zachęcająco, wcale nie musi być synonimem nudy.

Warszawa dla uczniów

Niemal w całej Polsce, w tym również w Warszawie, organizowane są zajęcia przeznaczone specjalnie dla dzieci i młodzieży, które na czas ferii zimowych pozostają w domach. Celem warszawskiego programu Zima w Mieście jest umożliwienie bezpiecznego spędzenia czasu poprzez zapewnienie rozmaitych atrakcji rozwijających zainteresowania uczniów, które realizują poza murami szkoły.

Sportowe ferie w Warszawie

W Warszawie będzie dostępnych ponad 100 punktów, w tym 6 przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych, w których dzieci będą mogły przebywać w ciągu dnia. Nawet 12 tysięcy uczniów będzie mogło uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w niemal 120 różnych miejscach, takich jak biblioteki, domy kultury, pływalnie, hale sportowe oraz sztuczne lodowiska.

Ku zaskoczeniu niektórych dzieci spędzające ferie w Warszawie będą mogły również doskonalić swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe, tak jak ich koledzy wyjeżdżający do austriackich, włoskich czy słowackich kurortów. Całoroczny Stok Narciarski Szczęśliwice to doskonałe miejsce na całodzienne szusowanie i białe szaleństwo w wielkim mieście.

Zimowe spotkanie z kulturą

Ferie w mieście to także możliwość wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych. Centrum Nauki Kopernik oraz warszawskie ZOO zaoferowało 1200 darmowych biletów dla uczniów stołecznych szkół. Z kolei warsztaty odbywające się w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Historycznym przybliżą dzieciom historię związaną ze stolicą Polski, miejskie legendy, a także odkryją tajniki niektórych zawodów.

Mali miłośnicy tańca będą mogli uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez jedną z warszawskich akademii. Szkolnych amatorów sztuki z pewnością zainteresują także Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne. Podczas warsztatów młodzież gimnazjalna oraz ze szkół ponadpodstawowych będzie przygotowywać spektakl Tropem Białego Królika, który zostanie zaprezentowany na deskach Teatru Dramatycznego na zakończenie programu Zima w Mieście.

Jeszcze więcej możliwości

Rozmaite atrakcje dostępne są także w licznych centrach sportowych i rozrywkowych. Uczniowie spragnieni większej dawki emocji i wrażeń powinni wybrać się na laserowy paintball lub spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Ponadto wiele firm specjalizujących się w organizacji imprez turystycznych oraz zajęć rekreacyjnych oferuje tygodniowe turnusy półkolonii, podczas których dzieci i młodzież pielęgnują swoje pasje, obcuje z kulturą czy rozwija umiejętności językowe.

Ferie zimowe wiele osób najchętniej spędziłoby na jednej lub dwóch deskach w Alpach lub Tatrach, podziwiając malownicze widoki. Jednak uczniowie, którzy na czas przerwy od nauki pozostaną w Warszawie, z pewnością nie będą się nudzić. Jeśli tylko zechcą mogą wziąć udział w atrakcyjnych i interesujących zajęciach, których różnorodności może pozazdrościć niejeden narciarski kurort.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Centrum Nauki Kopernik (wikimedia commons)

Zobacz także: